Pompy ciepła to urządzenia, które z roku na rok zyskują na popularności. Wśród największych zalet urządzeń najczęściej wymienia się niskie koszty eksploatacji oraz wysoką kulturę pracy. Duże znaczenie ma również praca urządzeń w sposób przyjazny dla środowiska. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów urządzeń, które klasyfikuje się ze względu na źródło poboru ciepła. Zasada pracy wszystkich pomp opiera się na wspólnym schemacie. Z naszego dzisiejszego poradnika dowiesz się jak działają pompy ciepła. Ponadto przekonasz się jak wiele korzyści przynosi instalacja pompy w domowym układzie grzewczym.

Budowa pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia stosunkowo proste w budowie. Działanie pompy ciepła opiera się na pracy czterech podstawowych elementów. Każda pompa jest wyposażona w parownik, sprężarkę, skraplacz oraz zawór rozprężny. Urządzenia charakteryzuje estetyczny wygląd oraz wysoka kultura pracy.

Główne rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła są klasyfikowane ze względu na tzw. dolne źródło ciepła. W ten sposób wyróżniamy m.in. urządzenia gruntowe, wodne oraz powietrzne. Często można się również spotkać z klasyfikacją pomp ciepła jako powietrze-woda, woda-woda oraz glikol/solanka-woda. Obecnie największa popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Urządzenia tego typu nie wymagają bowiem dodatkowych nakładów inwestycyjnych związanych z odbiorem ciepła z dolnego źródła.

Zasada działania pompy ciepła

Urządzenia wykorzystują energię uzyskaną z dolnego źródła, a następnie oddają ją do źródła górnego. Dolnym źródłem energii może być woda, powietrze lub glikol. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że pompa ciepła pobiera energię z dolnego źródła i wykorzystuje ją do ogrzania wody (górnego źródła). W osiągnięciu celu kluczową rolę spełnia czynnik roboczy, który znajduje się w szczelnym układzie urządzenia.

Pierwszym etapem pracy pompy ciepła jest pobranie i przekazanie ciepła z dolnego źródła. Za ten etap odpowiada parownik. Następnie czynnik trafia do sprężarki. To właśnie tam jest podnoszone jego ciśnienie oraz temperatura. Skraplacz przejmuje czynnik już w postaci gazowej. W tym momencie energia cieplna jest oddawana do górnego źródła. Następstwem pracy skraplacza jest skroplenie czynnika. Po przejściu przez zawór rozprężny, czynnik wraca do parownika. Cały proces jest powtarzany w sposób ciągły pobierając przy tym niewielką ilość energii elektrycznej.

Zalety pompy ciepła

Jest wiele korzyści płynących z użytkowania pomp ciepła. Urządzenia mają znaczny wpływ na obniżenie rachunków za energię, nie wydzielają zanieczyszczeń, a także są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Ze względu na budowę i zastosowane technologie, pompy ciepła to urządzenia praktycznie bezobsługowe.

Cicha i czysta praca sprawia, że pompa ciepła może być zwykle zainstalowana w dowolnie wybranym miejscu. Pompy ciepła doskonale spełniają swoją rolę zarówno w domowych warunkach, jak i zastosowane w budynkach komercyjnych/użyteczności publicznej.

Pompa ciepła, a instalacja fotowoltaiczna

Zasada działania pomp ciepła, które do pracy sprężarki potrzebują energii elektrycznej, pozwala na współpracę urządzenia z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Firma Kospel jest producentem pompy ciepła HPSW-2/250, która jest przeznaczona do podgrzewania wody użytkowej. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwiają współpracę urządzenia z dodatkowym źródłem ciepła np. kotłem elektrycznym. We współpracy z pompą ciepłą doskonale sprawdza się kocioł elektryczny Kospel EKCO.

Jaką pompę ciepła wybrać?

Jednymi z najpopularniejszych obecnie na rynku rodzajów pomp ciepła są urządzenia typu powietrze-woda. Pompa ciepła Kospel HPSW-2/250 to zaawansowane urządzenia grzewcze zapewniające energooszczędną pracę. Jedną z wielu zalet pomp ciepła Kospel jest wysoka klasa efektywności energetycznej A+.