Ciepła woda jest jednym z podstawowych mediów, bez którego nie można sobie dzisiaj wyobrazić życia w domu, mieszkaniu, biurze, restauracji itd. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań technicznych istnieje szereg urządzeń umożliwiających ogrzewanie wody. Firma KOSPEL już od 20 lat specjalizuje się w ich produkcji.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe

Najważniejszymi zaletami podgrzewaczy przepływowych są: niewielkie gabaryty, dzięki czemu można je łatwo podłączyć blisko miejsca poboru wody oraz automatyczne załączanie tylko w momencie odkręcenia kranu – są energooszczędne. Nie występują tu straty związane z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur.

Jako urządzenia elektryczne mają przewagę nad gazowymi – nie wymagają budowy specjalnych przyłączy gazowych (instalacja elektryczna jest w każdym domu), nie wymagają odpowiednio wentylowanych pomieszczeń ani budowy komina. Ich eksploatacja jest bezpieczna, nie grozi wybuchem ani zaczadzeniem.

Najbardziej popularne są podgrzewacze umywalkowe, najczęściej wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Jest to np. model EPS2 Twister.

W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPJ.P Primus. Posiadają one tzw. stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować bezpośrednio w kabinach prysznicowych.

Z kolei podgrzewacze EPO Amicus i EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

Opisane powyżej podgrzewacze umożliwiające korzystanie raczej z jednego kranu i generalnie zasilane są napięciem 230V. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach, należy zastosować urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400V. Tu dostępne są modele PPH2 hydraulic i KDH Luxus oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCD, KDE Bonus i EPP Maximus.

Każdy z wymienionych podgrzewaczy trójfazowych wymagałby osobnego omówienia. Na potrzeby tego artykułu należy tylko podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania. Więcej informacji na temat zalet podgrzewaczy elektronicznych znajdą Państwo w artykule Jaki podgrzewacz wybrać: hydrauliczny czy elektroniczny? Warto też wspomnieć o doborze mocy – do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc 12kW, do napełniania wanny należy już zastosować moce od 18kW w górę.

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe

OSV SlimOpisane powyżej podgrzewacze przepływowe przy wszystkich swoich zaletach mają pewną niedogodność – posiadają stosunkowo dużą moc, a co za tym idzie wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Często niestety jest to bariera techniczna trudna do przejścia, wtedy do wyboru są ogrzewacze pojemnościowe

bMoce grzałek w ogrzewaczach pojemnościowych umożliwiają ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. Najważniejszym kryterium doboru urządzenia jest jego pojemność.

Do umywalki, czy zlewozmywaka można zastosować ogrzewacz POC Luna inox o pojemności 5 litrów.

Większe ilości ciepłej wody można uzyskać z ogrzewaczy OSV Slim o pojemnościach od 20 do 80 litrów.

Wymienniki i zasobniki ciepłej wody

Powyżej zostały opisane urządzenia, które bezpośrednio ogrzewają wodę. Jednak dysponując dowolnym kotłem centralnego ogrzewania można użyć go do tego celu. W takiej sytuacji instaluje się zasobnik lub wymiennik c.w.u Zasobnik służy do gromadzenia i przechowywania ciepłej wody ogrzanej np. przez wymiennik płytowy. Natomiast wymiennik c.w.u. jest wyposażony w wężownicę, poprzez którą następuje wymiana ciepła pochodzącego z kotła c.o. i podgrzewanie wody. piramida bordo 512Stosowanie zasobników i wymienników c.w.u. ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie są np. 2 łazienki i dla komfortu użytkowania należy zastosować cyrkulację ciepłej wody.

Do współpracy z kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel) najczęściej stosowane są wymienniki poziome z wężownicą typu WW Termo Hit lub wymienniki z dodatkowym płaszczem wodnym, tzw. dwupłaszczowe typu WP Termo Hit. Tu warto zwrócić uwagę, że wymienniki dwupłaszczowe dzięki znacznie większej powierzchni wymiany ciepła mają większą moc grzewczą.

rodzina_SWW nowoczesnych instalacjach z kotłami gazowymi czy elektrycznymi stosuje się wymienniki stojące ze spiralną wężownicą typu SW Termo Max. Taka wężownica ma zazwyczaj większą powierzchnię i moc grzewczą niż w wymienniku poziomym a ustawienie pionowe daje znacznie lepszy rozkład temperatury wody w zbiorniku. Dostępne są również wymienniki z dwoma wężownicami typu SB Termo Solar, które umożliwiają oprócz podłączenia kotła c.o. dołączenie dodatkowego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych.

Firma KOSPEL oferuje szeroką gamę podgrzewaczy wody, z której można wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do potrzeb użytkownika. W celu dokonania optymalnego wyboru warto skontaktować się ze specjalistą, infolinia 801 011 225, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.