Ciepła woda jest jednym z podstawowych mediów, bez którego nie można sobie dzisiaj wyobrazić życia w domu, mieszkaniu, biurze, restauracji itd. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań technicznych istnieje szereg urządzeń umożliwiających ogrzewanie wody. Firma KOSPEL już od 20 lat specjalizuje się w ich produkcji.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe

Najważniejszymi zaletami podgrzewaczy przepływowych są: niewielkie gabaryty, dzięki czemu można je łatwo podłączyć blisko miejsca poboru wody oraz automatyczne załączanie tylko w momencie odkręcenia kranu – są energooszczędne. Nie występują tu straty związane z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur.

Jako urządzenia elektryczne mają przewagę nad gazowymi – nie wymagają budowy specjalnych przyłączy gazowych (instalacja elektryczna jest w każdym domu), nie wymagają odpowiednio wentylowanych pomieszczeń ani budowy komina. Ich eksploatacja jest bezpieczna, nie grozi wybuchem ani zaczadzeniem.

podgrzewacz przepływowy wody EPJ Optimus

EPJ.P PrimusNajbardziej popularne są podgrzewacze umywalkowe, najczęściej wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Są to modele EPS2 Twister i EPJ Optimus.

W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPJ.P Primus i EPS2.P Prister. Posiadają one tzw. stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować bezpośrednio w kabinach prysznicowych.

EPO AmicusZ kolei podgrzewacze EPO Amicus i EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

KDE Bonus electronicOpisane powyżej podgrzewacze umożliwiające korzystanie raczej z jednego kranu i generalnie zasilane są napięciem 230V. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach, należy zastosować urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400V. Tu dostępne są modele PPH2 hydraulic i KDH Luxus oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCD, KDE Bonus, PPVE Focus electronic i EPP Maximus.

Każdy z wymienionych podgrzewaczy trójfazowych wymagałby osobnego omówienia. Na potrzeby tego artykułu należy tylko podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania. Więcej informacji na temat zalet podgrzewaczy elektronicznych znajdą Państwo w artykule Jaki podgrzewacz wybrać: hydrauliczny czy elektroniczny? Warto też wspomnieć o doborze mocy – do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc 12kW, do napełniania wanny należy już zastosować moce od 18kW w górę.

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe

OSV SlimOpisane powyżej podgrzewacze przepływowe przy wszystkich swoich zaletach mają pewną niedogodność – posiadają stosunkowo dużą moc, a co za tym idzie wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Często niestety jest to bariera techniczna trudna do przejścia, wtedy do wyboru są ogrzewacze pojemnościowe

bMoce grzałek w ogrzewaczach pojemnościowych umożliwiają ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. Najważniejszym kryterium doboru urządzenia jest jego pojemność.

Do umywalki, czy zlewozmywaka można zastosować ogrzewacz POC Luna inox o pojemności 5 litrów.

Większe ilości ciepłej wody można uzyskać z ogrzewaczy OSV Slim o pojemnościach od 20 do 80 litrów.

Wymienniki i zasobniki ciepłej wody

Powyżej zostały opisane urządzenia, które bezpośrednio ogrzewają wodę. Jednak dysponując dowolnym kotłem centralnego ogrzewania można użyć go do tego celu. W takiej sytuacji instaluje się zasobnik lub wymiennik c.w.u Zasobnik służy do gromadzenia i przechowywania ciepłej wody ogrzanej np. przez wymiennik płytowy. Natomiast wymiennik c.w.u. jest wyposażony w wężownicę, poprzez którą następuje wymiana ciepła pochodzącego z kotła c.o. i podgrzewanie wody. piramida bordo 512Stosowanie zasobników i wymienników c.w.u. ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie są np. 2 łazienki i dla komfortu użytkowania należy zastosować cyrkulację ciepłej wody.

Do współpracy z kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel) najczęściej stosowane są wymienniki poziome z wężownicą typu WW Termo Hit lub wymienniki z dodatkowym płaszczem wodnym, tzw. dwupłaszczowe typu WP Termo Hit. Tu warto zwrócić uwagę, że wymienniki dwupłaszczowe dzięki znacznie większej powierzchni wymiany ciepła mają większą moc grzewczą.

rodzina_SWW nowoczesnych instalacjach z kotłami gazowymi czy elektrycznymi stosuje się wymienniki stojące ze spiralną wężownicą typu SW Termo Max. Taka wężownica ma zazwyczaj większą powierzchnię i moc grzewczą niż w wymienniku poziomym a ustawienie pionowe daje znacznie lepszy rozkład temperatury wody w zbiorniku. Dostępne są również wymienniki z dwoma wężownicami typu SB Termo Solar, które umożliwiają oprócz podłączenia kotła c.o. dołączenie dodatkowego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych.

Firma KOSPEL oferuje szeroką gamę podgrzewaczy wody, z której można wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do potrzeb użytkownika. W celu dokonania optymalnego wyboru warto skontaktować się ze specjalistą, infolinia 801 011 225, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.