Dobór podgrzewacza wody o odpowiedniej mocy jest kluczowy, jeśli chcemy osiągnąć pełen komfort użytkowania urządzenia. Odpowiednia moc podgrzewacza przekłada się ponadto na ekonomiczność jego pracy. Z naszego dzisiejszego poradnika dowiesz się jaki podgrzewacz zainstalować nad umywalką, w kuchni, w kabinie prysznicowej oraz nad wanną.

Moc podgrzewacza przepływowego wody, a miejsce instalacji urządzenia

Moc podgrzewacza przepływowego należy dobrać odpowiednio do rodzaju i ilości punktów odbioru wody. Orientacyjnie można przyjąć jako minimalną moc:

  • od. 3,5kW - do umywalki
  • od 5,5kW - do zlewozmywaka
  • od 5,5kW - do kabiny prysznicowej w domku letniskowym
  • od 12kW - do kabiny prysznicowej ze standardową wylewką prysznicową
  • od 18kW - do wanny

jak dobrać podgrzewacz przepływowy wody

Trójfazowe przepływowe podgrzewacze wody

dobór mocy podgrzewacza elektrycznego wody W domu ciepła woda najczęściej jest potrzebna w łazience oraz w kuchni. Jeżeli w łazience mamy prysznic ze standardową wylewką, to zazwyczaj wystarczy zastosować urządzenie o mocy 12-15kW. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania pod prysznicem deszczownicy, potrzebny będzie podgrzewacz o większej mocy i wydajności. Podgrzewacz musi być dostosowany do potrzeb deszczownicy – zazwyczaj będzie to urządzenie o mocy co najmniej 24kW lub nawet 27kW. W przypadku, kiedy w łazience jest wanna, to należy zastosować podgrzewacz o mocy minimum 18kW. Opisane podgrzewacze to urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400V, które mogą dostarczać ciepłą wodę do kilku punktów odbioru.

Dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym PPH2 hydraulic i KDH Luxus oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE2 electronic LCD, KDE Bonus lub PPVE Focus electronic. Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania.

Jednofazowe przepływowe podgrzewacze wody

Jeżeli potrzebujemy podgrzewacz do jednej umywali lub zlewozmywaka, wówczas możemy zastosować urządzenie jednofazowe zasilane napięciem 230V. Najbardziej popularne są podgrzewacze wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Są to modele EPS2 Twister i EPJ Optimus. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P Prister. Posiadają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

Schemat wydajności podgrzewaczy przepływowych