Dobór podgrzewacza wody o odpowiedniej mocy jest kluczowy, jeśli chcemy osiągnąć pełen komfort użytkowania urządzenia. Odpowiednia moc podgrzewacza przekłada się ponadto na ekonomiczność jego pracy. Z naszego dzisiejszego poradnika dowiesz się jaki podgrzewacz zainstalować nad umywalką, w kuchni, w kabinie prysznicowej oraz nad wanną.

Moc podgrzewacza przepływowego wody, a miejsce instalacji urządzenia

Moc podgrzewacza przepływowego należy dobrać odpowiednio do rodzaju i ilości punktów odbioru wody. Orientacyjnie można przyjąć jako minimalną moc:

  • od. 3,5kW - do umywalki
  • od 5,5kW - do zlewozmywaka
  • od 5,5kW - do kabiny prysznicowej w domku letniskowym
  • od 12kW - do kabiny prysznicowej ze standardową wylewką prysznicową
  • od 18kW - do wanny

jak dobrać podgrzewacz przepływowy wody

Trójfazowe przepływowe podgrzewacze wody

dobór mocy podgrzewacza elektrycznego wody W domu ciepła woda najczęściej jest potrzebna w łazience oraz w kuchni. Jeżeli w łazience mamy prysznic ze standardową wylewką, to zazwyczaj wystarczy zastosować urządzenie o mocy 12-15kW. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania pod prysznicem deszczownicy, potrzebny będzie podgrzewacz o większej mocy i wydajności. Podgrzewacz musi być dostosowany do potrzeb deszczownicy – zazwyczaj będzie to urządzenie o mocy co najmniej 24kW lub nawet 27kW. W przypadku, kiedy w łazience jest wanna, to należy zastosować podgrzewacz o mocy minimum 18kW. Opisane podgrzewacze to urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400V, które mogą dostarczać ciepłą wodę do kilku punktów odbioru.

Dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym np. PPH3 hydraulic oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym np. PPE3 electronic LCD. Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania.

Jednofazowe przepływowe podgrzewacze wody

Jeżeli potrzebujemy podgrzewacz do jednej umywalki lub zlewozmywaka, wówczas możemy zastosować urządzenie jednofazowe zasilane napięciem 230V. Najbardziej popularne są podgrzewacze wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Jest to np. model podgrzewacza EPS2 Twister. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P Prister. Posiadają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

Schemat wydajności podgrzewaczy przepływowych

Jaką moc podgrzewacza wybrać?

Wybór podgrzewacza wody o odpowiedniej mocy jest kluczowy. Granantuje bowiem wysoki komfort użytkowania. Odpowiednio dobrany podgrzewacz dostarczy wystarczającą ilość wody zawsze wtedy, kiedy jest ona potrzebna. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze optymalnego urządzenia, skorzystaj z naszego kalkulatora doboru podgrzewacza.