wymiennik cwu

Ciepła woda jest dziś jednym z podstawowych mediów w każdym domu. W zależności od indywidualnych potrzeb istnieje szereg urządzeń umożliwiających ogrzewanie wody. Wybór odpowiedniego jest ponadto uzależniony od uwarunkowań technicznych. Firma KOSPEL od niemal 30 lat produkuje wysokiej jakości zasobniki ciepłej wody użytkowej.

Wymienniki i zasobniki C.W.U.

Jedną z najczęściej spotykanych metod podgrzewania wody jest zastosowanie wymienników i zasobników c.w.u. Są one przeznaczone do ogrzewania i przechowywania ciepłej wody przy współpracy z kotłami centralnego ogrzewania. Wbudowana wężownica lub płaszcz wodny przekazuje ciepło dostarczone z kotła do wody użytkowej. Stosowanie tych urządzeń ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie należy zastosować cyrkulację.

Budowa wymiennika ciepłej wody użytkowej

Głównym elementem wymiennika C.W.U. jest zbiornik stalowy pokryty emalią ceramiczną. Firma Kospel podczas produkcji wymienników stosuje technologię emaliowania proszkowego.  Największą zaletą tej technologii jest równomierne pokrycie całej powierzchni zbiornika. Precyzyjnie dobrana warstwa emalii doskonale zabezpiecza blachę zbiornika przed korozją. To gwarancja najwyższej trwałości urządzenia oraz wieloletniej, bezawaryjnej pracy.

automatyzacja produkcji

Produkcja wymienników ciepłej wody użytkowej

W produkcji zbiorników, poza emaliowaniem niezwykle istotny jest proces spawania. Automatyzacja tego etapu zapewnia zachowanie pełnej powtarzalności i najwyższej jakości wykonania zbiorników. Procesy automatyzacji są wdrażane zarówno na etapie produkcji gotowych urządzeń, jak i ich podzespołów. Wszystkie detale, np. króćce, wężownica i płaszcz zbiorników są wykonywane i montowane z zachowaniem najwyższej precyzji. System kontroli jakości obejmuje wszystkie etapy produkcji. Każde urządzenie przed wysłaniem do klienta przechodzi szczegółową kontrolę.

Pionowy wymiennik ciepłej wody użytkowej

Wymienniki pionowe są stosowane w nowoczesnych instalacjach z kotłami gazowymi lub elektrycznymi. Zbiorniki są produkowane w różnych wersjach np. z jedną, dwoma albo trzema wężownicami lub w wersji płaszczowej. Do wyboru są urządzenia wiszące lub stojące o pojemnościach od 80 do 1000 litrów. Do współpracy z kotłami na paliwa stałe najczęściej stosowane są wymienniki poziome, z wężownicą WW lub z płaszczem wodnym WP. Urządzenia poziome oferowane są o pojemnościach w zakresie od 80 do 140 litrów.

wymiennik płaszczowy SP-180

Wymienniki CWU płaszczowe

Na szczególną uwagę zasługują wymienniki płaszczowe. Posiadają one dużo większą moc i wydajność od urządzeń o takich samych pojemnościach z wężownicami. Dla przykładu wydajność wymiennika płaszczowego SP-180 Termo-S o pojemności całkowitej 183 litry jest porównywalna do wydajności wymiennika z wężownicą o pojemności 300 litrów. Ważnym elementem podczas produkcji wymienników płaszczowych jest technologia falowania ścianek zbiornika. Zwiększa ona dodatkowo powierzchnię grzewczą. Ponadto dzięki większej wytrzymałości ciśnieniowej (do 0,3MPa) umożliwia montaż wymienników w układach zamkniętych c.o.

Izolacja SWK 420

Wymienniki o wysokiej klasie energetycznej

Warto również wyróżnić urządzenia posiadające wysoki stopień energooszczędności - klasę energetyczną A. Są to np. wymienniki SWK Termo Top - do montażu pod kotłem gazowym oraz SP-180.A Termo-S - wymienniki płaszczowe. Bardzo dobra izolacja cieplna ogranicza straty ciepła nawet o 50%! W porównaniu z podobnym wymiennikiem w klasie C daje to oszczędności energii sięgające 320 kWh w ciągu roku (model SWK). W przypadku modelu SP-180.A oszczędności sięgają 380kWh rocznie.

Wymienniki CWU Kospel

Firma KOSPEL oferuje szeroką gamę produktów do podgrzewania wody. Rozwiązania technologiczne stosowane przez producenta są doceniane przez użytkowników na całym świecie. Aby wybrać urządzenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, zajrzyj do działu produkty.