W nowoczesnych instalacjach grzewczych zazwyczaj montuje się pionowe wymienniki c.w.u. Wśród wielu wariantów dostępnych na rynku, na szczególną uwagę zasługują wymienniki płaszczowe. Posiadają one dużo większą moc i wydajność od urządzeń o takich samych pojemnościach z wężownicą. Dzięki temu dla uzyskania podobnego efektu istnieje możliwość zastosowania zbiornika o mniejszej pojemności. Przekłada się to na oszczędność miejsca w kotłowni. Ponadto straty ciepła w przypadku wymienników płaszczowych są znacznie mniejsze.

Wymiennik płaszczowy Kospel SP-180 Termo-S

Dla przykładu wydajność wymiennika płaszczowego SP-180 Termo-S o pojemności całkowitej 183 litrów jest porównywalna do wydajności wymiennika z wężownicą o pojemności 300 litrów. Ważnym elementem stosowanym podczas produkcji wymienników płaszczowych jest technologia falowania ścianek zbiornika. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zwiększenie powierzchni grzewczej. Ponadto dzięki większej wytrzymałości ciśnieniowej (do 0,3MPa) możliwy jest montaż wymienników w zamkniętych układach C.O.

wymiennik SP 180

Wymienniki SP-180 Termo-S są produkowane w dwóch wersjach. Model SP-180.A.TERMO-S.PL posiada izolację w klasie energetycznej klasa A. Z kolei wersja ekonomiczna (model SP-180.TERMO-S.PL) posiada izolację w klasie C.

Energooszczędne podgrzewanie wody w domu

Zastosowanie zbiornika o mniejszej pojemności zapewnia oszczędności wynikające z mniejszych strat ciepła. Jeżeli porównamy wymiennik SP-180.TERMO-S.PL z przeciętnym wymiennikiem 300 litrowym z wężownicą to oszczędności energii wyniosą ok. 160 kWh rocznie. Jeszcze większe oszczędności zapewni zastosowanie zbiornika SP-180.A.TERMO-S.PL - wówczas wyniosą one nawet 535 kWh rocznie.

wymienniki poziome - porównanie

Poziome wymienniki c.w.u.

Do współpracy z kotłami na paliwa stałe stosowane są często wymienniki poziome. Kospel w swojej ofercie posiada modele z wężownicą (WW Termo Hit) lub z płaszczem wodnym (WP Termo Hit). Warto zwrócić uwagę na fakt, że czas nagrzewania wody w wymienniku płaszczowym jest dużo krótszy niż w wersji z wężownicą. Poziome wymienniki Kospel są oferowane o pojemnościach zbiorników od 80 do 140 litrów.

Pełna oferta wymienników c.w.u. jest dostępna w dziale produkty na stronie internetowej producenta. Bojlery Kospel to gwarancja niezawodnej pracy urządzeń przez wiele lat.