Czas przygotowania ciepłej wody użytkowej jest kluczowa dla osiągnięcia odpowiedniego komfortu użytkowników. Wśród wielu rozwiązań umożliwiających podgrzewanie wody, jednym z najpopularniejszych jest wyposażenie instalacji w zasobnik c.w.u. Dobór odpowiedniego modelu zasobnika pozwala na optymalizacje czasu podgrzewania, jak i wysokości płaconych rachunków. Na pierwszy rzut oka wybór odpowiedniego zasobnika jest stosunkowo prosty. Warto jednak wiedzieć od jakich czynników w głównej mierze zależy czas podgrzewania wody w zasobniku.

Od czego zależy czas podgrzewania wody w zasobniku c.w.u.?

Czas podgrzewania wody w zasobniku c.w.u. zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które w pierwszej kolejności powinny być uwzględnione przy doborze odpowiedniego zasobnika:

  • pojemność zbiornika

  • moc kotła grzewczego

  • powierzchnia wężownicy

  • temperatura i przepływ wody grzewczej przez wężownicę wymiennika c.w.u.

Odpowiednia kombinacja poszczególnych parametrów zbiornika pozwala na dobranie optymalnego rozwiązania.

Czas podgrzewania wody w zależności od mocy kotła

Poniższy wykres przedstawia czas podgrzewania 100 litrów wody dla poszczególnych mocy kotłów. Uwzględniono również założenie, że woda będzie podgrzewana w zasobniku z wężownicą o powierzchni wymiany ciepła większej niż 1 m2. Z kolei temperatura wody grzewczej dostarczanej z kotła do wężownicy zbiornika będzie wynosiła 80 st. C, a przepływ wody grzewczej wyniesie co najmniej 1,5m3/h.Wykres czas nagrzewania zasobnika 100 L

Jaki zasobnik c.w.u. wybrać?

Warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór zasobnika o optymalnej pojemności oraz powierzchni wężownicy. Zasobnik powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika, a także możliwości technicznych danej instalacji grzewczej. Pełną ofertę zasobników ciepłej wody użytkowej można znaleźć w dziale produkty na naszej stronie internetowej. Ponadto na poradę specjalisty można liczyć kontaktując się z infolinią Kospel pod numerem telefonu 801 011 225.