Promienniki podczerwieni powinny zapewnić komfort cieplny natychmiast po włączeniu, bez względu na to, czy znajdujemy się w wyziębionym pomieszczeniu, czy też na tarasie w chłodny dzień. Podczerwień jest niezastąpiona tam, gdzie ogrzewanie powietrza jest niemożliwe lub bezcelowe. Urządzenia tego typu głównie są montowane w wysokich pomieszczeniach, np. halach produkcyjnych, gdzie mają ogrzewać określone miejsca – stanowiska pracy. Często są również stosowane w przestrzeniach częściowo lub całkowicie otwartych typu tarasy, czy kawiarnie zewnętrzne. Zastanówmy się, czy urządzenia dostępne na rynku mogą sprostać wyżej opisanym wymaganiom.

Promiennik podczerwieni

Promienniki podczerwieni powinny dostarczać ciepło ludziom i przedmiotom natychmiast po włączeniu w sposób bezpośredni bez przekazywania energii cieplnej do powietrza lub otoczenia, gdyż ciepło w krótkim czasie zostałoby rozproszone. Żeby tak się stało potrzebne są urządzenia emitujące fale krótkie, jak ma to miejsce w urządzeniach firmy Kospel. Większość tanich promienników, które możemy spotkać na rynku emituje fale o średniej długości, przez co ich efektywność jest dużo mniejsza. Poza bezpośrednim ogrzewaniem przedmiotów i ludzi ogrzewają powietrze, co jest bezcelowe, zwłaszcza przy pracy urządzeń na zewnątrz budynków.

Badania laboratoryjne pokazują, że promieniowanie podczerwone emitowane przez fale krótkie dociera do ogrzewanej powierzchni docelowej w ok. 85%. Dla fal o średniej długości jest to tylko ok. 60%, natomiast dla fali długiej już tylko 40%. Bardzo ważny jest również czas nagrzewania, po którym odczuwamy ciepło: fala krótka - po 1 sekundzie, fala średnia - ok. 30 sekund, fala długa - ok. 5 minut.


Wykres promienniki krótkofalowe 718

Czy wszystkie promienniki można stosować na zewnątrz?

Odpowiedź na to pytanie brzmi nie, nie wszystkie. Jeżeli przejrzymy dane techniczne, zwłaszcza tańszych urządzeń, to okaże się, że są przeznaczone do stosowania tylko i wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Powodów tego jest kilka:

  • pierwszy powód został już przedstawiony wcześniej - przy urządzeniach emitujących falę o średniej długości, energia cieplna zostałaby szybko rozproszona w powietrzu, przez co zasięg i obszar ich pracy będą zdecydowanie mniejsze. Firma Kospel używa lamp o krótkiej długości fali, co pozwala przekazać ciepło na odpowiednią odległość.
  • bardzo istotny jest również problem odpowiedniej szczelności obudowy. Promienniki IH GoldSun, jako jedne z nielicznych urządzeń posiadają stopień ochrony IP55, dzięki czemu mogą pracować na zewnątrz budynków.
  • praca urządzenia w warunkach zewnętrznych, związana jest z dużą wilgotnością, dlatego niezmiernie istotne są materiały, z których wykonane jest urządzenie. Promienniki IH GoldSun posiadają obudowę z aluminium, natomiast elementy refleksyjne wykonane są ze stali nierdzewnej.

Promienniki podczerwieni

Dlaczego warto stosować promienniki wysokiej klasy?

W artykule przedstawiliśmy już kilka bardzo istotnych cech wyróżniających urządzenia IH GoldSun spośród urządzeń dostępnych na rynku. Niemniej ważnym elementem wpływającym na trwałość urządzenia jest budowa samego reflektora. Właśnie reflektory odgrywają kluczową rolę w procesie emisji ciepła. Ich zadaniem jest wypromieniowanie jak największej ilości ciepła z lampy. Skuteczność zależy zarówno od kształtu jak i materiału, z którego wykonany jest reflektor. Zwykłe reflektory użyte do produkcji promienników odbijają część promieniowania z powrotem do lampy, przez co urządzenia się przegrzewają, co znacznie skraca ich żywotność. Najwyższej klasy, odpowiednio ukształtowany odbłyśnik ze stali nierdzewnej, jaki zastosowano w promiennikach GoldSun zapewnia wypromieniowanie 99% energii, dzięki czemu osiągnięta jest maksymalna trwałość lampy.

Na koniec kilka słów o najważniejszym elemencie promiennika, którym jest oczywiście lampa halogenowa. Wiemy już, że dla najbardziej efektywnego ogrzewania ludzi przebywających w miejscach, gdzie ogrzewania powietrza jest niemożliwe lub bezcelowe należy zastosować lampy emitujące fale krótkie. Producenci większości urządzeń nie podają jednak żywotności lampy. Firma Kospel w oferowanych promiennikach stosuje najwyższej klasy lampy, których żywotność wynosi 7000 godzin.

Podsumowując, na rynku znajdziemy wiele promienników podczerwieni, jednak nie każdy produkt sprawdzi się w miejscach, do których chcemy go przeznaczyć. Większość urządzeń może być montowana jedynie w pomieszczeniach, emitując ciepło w postaci fali o średniej długości, które szybko zostanie rozproszone w otoczeniu. Firma Kospel proponuje najwyższej klasy urządzenia, które można stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynku, wyposażone w najwyższej klasy lampę halogenową, która dostarcza ciepło w postaci fali krótkiej. Promienniki podczerwieni IH GoldSun mogą pracować w temperaturach nawet do -100oC.