Ogrzewanie elektryczne cieszy się coraz większą popularnością. Nowoczesna technologia, wydajność oraz bezobsługowa praca sprawia, że kotły elektryczne są doskonałą alternatywą dla innych typów urządzeń. Możliwość współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi sprawia, że koszty ogrzewania mogą być znacznie zniwelowane. Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą wybór ogrzewania elektrycznego!

Idealne w domach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło

budownictwo energooszczędne

Kocioł elektryczny z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie. Warto wspomnieć również o niskich kosztach inwestycji. W porównaniu do innych rozwiązań kocioł elektryczny jest łatwy w montażu. Urządzenie nie wymaga dostępu do komina, ani spełnienia rygorystycznych wymogów odnośnie wentylacji.

Na ogrzewanie domu po termomodernizacji o powierzchni 120m2 oraz wody dla 4-osobowej rodziny potrzeba ok. 11.600 kWh energii, co przy wykorzystaniu taryfy G12 będzie kosztowało 3.950 zł rocznie. W przypadku nowego domu będzie to tylko 7.400 kWh energii, czyli zaledwie 2.520 zł rocznie! - szczegóły w artykule Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

Współpraca z kotłem na paliwo stałe lub z kominkiem

kocioł EKCO MN3 termokominek

Zastosowanie kotła na paliwo stałe lub kominka z płaszczem wodnym jest najtańsze jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Jednak jest najmniej komfortowe – wiąże się z ręcznym dokładaniem opału, czyszczeniem paleniska i związanym z tym brudem. Wyjazd na ferie i pozostawienie instalacji na kilka dni bez obsługi grozi zamarznięciem. Wpięcie do instalacji kotła elektrycznego eliminuje te niedogodności przy zachowaniu niedużych kosztów eksploatacji.

Brak gazu

brak gazu

Wybór kotła elektrycznego jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku utrudnionego dostępu do sieci gazowej. Korzystanie z paliwa stałego jest mało komfortowe, a kotły na gaz płynny lub olej opałowy są drogie w eksploatacji. Instalacja elektryczna jest dziś dostępna w każdym domu. Ponadto koszty instalacji kotła elektrycznego są niewielkie. Koszty ogrzewania nie są duże przy dobrze ocieplonym budynku i akumulacji ciepła w tańszej taryfie energetycznej.

Niskie koszty inwestycyjne

Niskie koszty inwestycyjne

Budowa instalacji grzewczej opartej na kotle elektrycznym jest tańsza niż kotłowni gazowej, olejowej czy na paliwo stałe. Już cena samego kotła elektrycznego jest konkurencyjna. Odpadają koszty przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego. Przyłącze elektryczne jest w każdym budynku. Instalacja kotła jest łatwa i nie wymaga specjalnych pomieszczeń.

Czyste powietrze

EKCO MN3 SMOG

Ogrzewanie energią elektryczną nie powoduje tzw. niskiej emisji pyłów oraz szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi gazów pochodzących z domowych kotłów węglowych. Kotły zużywają energię elektryczną, która jest wytwarzana w elektrowniach. Tam wszelkie niebezpieczne gazy i zanieczyszczenia są czyszczone, nim dostaną się do atmosfery.

Bezpieczeństwo eksploatacji

bezpieczne ogrzewanie

W sezonie grzewczym odnotowuje się nawet kilka tysięcy zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Czad jest śmiertelnym zagrożeniem dla użytkowników niesprawnych kotłów gazowych lub tych na paliwo stałe. Stężony tlenek węgla, który może wydobywać się z niesprawnych kotłów gazowych, olejowych lub stałopalnych może zabić już w 60 sekund. Użytkowanie kotła elektrycznego nie stwarza zagrożenia zaczadzeniem.

Komfortowa obsługa

ogrzewanie elektryczne sterowanie online

Kotły elektryczne są komfortowe w użytkowaniu. Wyposażone w odpowiednie sterowanie pracują w pełni automatycznie. Ich obsługa ogranicza się zwykle do przestawiania pracy na tryb letni lub zimowy. Kotły ze sterowaniem pogodowym z serii EKD.M3 i EKCO.MN3 można dodatkowo doposażyć w moduł internetowy C.MI. Takie rozwiązanie umożliwia zdalną regulację pracy kotła przez Internet!

Niskie koszty obsługi serwisowej

niskie koszty serwisowe

Kotły elektryczne praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów. Tym samym wszelkie koszty przeglądu typowe dla instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej są wyeliminowane.

Estetyka i łatwość montażu

kocioł elektryczny zabudowany w kuchni

Kotły elektryczne są niedużymi urządzeniami o estetycznym wyglądzie. Urządzenia można łatwo powiesić na ścianie praktycznie w dowolnym pomieszczeniu. Co więcej - wybór elektrycznej centrali grzewczej sprawia, że cała niezbędna aparatura znajduje się w jednej obudowie! Jedynym wymogiem do instalacji kotła tego typu jest dostęp do instalacji elektrycznej.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie elektryczne?

Zalet ogrzewania elektrycznego jest wiele, a w naszym dzisiejszym poradniku wymieniliśmy tylko niektóre z nich. Warto również wspomnieć, że popularność kotłów elektrycznych rośnie z roku na rok. Możliwość współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi sprawia, że koszty ogrzewania mogą być bardzo niskie. Pełna oferta kotłów elektrycznych marki Kospel dostępna jest w dziale produkty.