brutto netto
list Kategoria: Kolektory słoneczne

Kolektor płaski czy próżniowy?

Opinie na temat wyboru rodzaju kolektora są podzielone. Zarówno fachowcy jak i użytkownicy najczęściej są przekonani do zalet wybranego przez siebie typu kolektora. Jednak decydując się na wybór warto pamiętać o następujących faktach:

4_wykres_suma_energii_m1. 77% promieniowania słonecznego przypada na półrocze letnie (od kwietnia do września) – w tym okresie wyższy uzysk energii osiągają kolektory płaskie! Kolektory próżniowe osiągają lepsze uzyski przy niższych temperaturach zewnętrznych, tzn. w półroczu zimowym.

 

 

 

 

 

4_wykres_koszt_inwestycji_m

2. Cena kolektorów próżniowych dobrej klasy jest zdecydowanie wyższa od kolektorów płaskich. Nawet przy założeniu, że średnioroczny uzysk energii będzie nieco większy z kolektorów próżniowych, to koszt inwestycji zwróci się zdecydowanie szybciej przy kolektorach płaskich.

 

 

 

 

 

3. Kolektory płaskie mają nieco większe straty ciepła, co jednak okazuje się zaletą również zimą!

4_KOLEKTORY_W_SNIEGU_m4_KOLEKTORY_W_SNIEGU_1_m

W przypadku zasypania śniegiem lub oszronienia, na kolektorach płaskich powłoka ulega stopieniu i znacznie szybciej od próżniowych zaczynają pracować - odbierać promieniowanie słoneczne.

4. Bardzo ważną praktyczną zaletą kolektorów płaskich jest możliwość wychładzania zasobnika – praca w trybie urlopowym. W czasie, gdy nie ma normalnego poboru ciepłej wody, w celu zabezpieczenia układu przed przegrzaniem, można oddać nadmiar zgromadzonego ciepła. Odbywa się to przez kolektory płaskie w godzinach nocnych. Kolektory próżniowe nie dają takiej możliwości.

4_rozbity_prozniowy_m5. Kolektory płaskie produkowane przez firmę Kospel objęte są 10 – letnią gwarancją, wykonane są z trwałych materiałów: miedź, aluminium, odpowiedniej klasy szyba solarna. Kolektory próżniowe posiadają najczęściej zaledwie 5 – letnią gwarancję. Szklane rury w kolektorach próżniowych są stosunkowo kruche, często ulegają pęknięciu lub rozszczelnieniu. Uszkodzenia kolektorów płaskich są bardzo rzadkie.

6. Wreszcie warto zwrócić uwagę, że zdecydowana większość dostępnych na rynku kolektorów próżniowych to import z Chin. Ich jakość najczęściej znacznie odbiega od produktów europejskich.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień