brutto netto
list Kategoria: Ciepła woda

Zobacz, czym różni się elektryczny podgrzewacz wody od ogrzewacza pojemnościowego

Jest wiele sposobów na podgrzewanie wody użytkowej. Przedstawiamy urządzenia, o kompaktowej budowie, łatwe w instalacji, wygodne, a także ekonomiczne.

Wodę użytkową możemy podgrzać za pomocą głównego źródła ciepła w instalacji c.o. w naszym domu. Wystarczy połączyć je z wymiennikiem c.w.u. Jeśli chcemy ogrzać wodę bez uruchamiania głównego źródła ciepła, warto zamontować w nim grzałkę elektryczną. Możemy również ogrzać wodę, wykorzystując do tego ciepło słoneczne, wystarczy wykorzystać do tego instalację solarną. Są to sposoby powszechnie znane i instalowane w naszych domach. Jednak, czy warto decydować się na takie instalacje, jeśli zużycie wody w naszych domach jest niewielkie albo nie mamy miejsca, by zainstalować wymiennik c.w.u.? Oczywiście są rozwiązania również dla takich sytuacji. Wtedy polecamy zainstalować elektryczny podgrzewacz przepływowy lub ogrzewacz pojemnościowy. Są to z reguły urządzenia niewielkiej wielkości, łatwe w instalacji i wygodne w użytkowaniu.

Podgrzewacz przepływowy i ogrzewacz pojemnościowy – poznaj różnice.

Domy, mieszkania, a także altanki działkowe, łazienki biurowe i punkty gastronomiczne. We wszystkich tych miejscach można spotkać ogrzewacze i podgrzewacze wody. Warto wiedzieć, jakie zalety mają konkretne urządzenia przed wyborem jednego z nich.

Na samym początku warto podkreślić bardzo istotną kwestię, czym się różnią podgrzewacze przepływowe i pojemnościowe ogrzewacze wody.
Przepływowy podgrzewacz wody to urządzenie elektryczne, które pozwala na ogrzewanie wody „na bieżąco”, w momencie jej przepływu. Podgrzewacze przepływowe są bardzo ekonomiczne, ponieważ pobierają energię elektryczną tylko w momencie aktywnego ogrzewania wody. Eliminuje to straty ciepła spowodowane przechowywaniem zagrzanej wody w zbiorniku. Ze względu na praktyczne rozmiary, montaż takiego urządzenia jest bezproblemowy. 

Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewacz pojemnościowy, nazywany również bojlerem. Zasada działania ogrzewacza jest dokładnie taka sama jak w przypadku bojlera z grzałką elektryczną. Urządzenie podgrzewa wodę i magazynuje ją w zbiorniku, którego pojemność jest dostosowana do osobistych preferencji i oczywiście możliwości przestrzennych. Takie ogrzewacze świetnie spełniają swoją funkcję w miejscach, w których pobór ciepłej wody jest częsty i w większych ilościach.

Wybierz swój sposób na ogrzanie wody.

Wybór sposobu ogrzewania wody jest bardzo istotny. Ogrzewacz pojemnościowy oraz podgrzewacz przepływowy różnią się sposobem działania, dlatego decydując się na jedno z dwóch urządzeń, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

W miejscach, w których potrzebujemy stosunkowo dużej ilości ciepłej wody, najlepiej będzie zastosować ogrzewacz pojemnościowy. Świetnym przykładem takiego urządzenia jest POC inox. Ten kompaktowy ogrzewacz został wyposażony w odporny na korozję zbiornik ze stali nierdzewnej, który dostępny jest w dwóch pojemnościach 5 lub 10 litrów. Jest to doskonały wybór wszędzie tam, gdzie potrzebna jest większa ilość zagrzanej wody.

Podgrzewacze przepływowe najlepiej sprawdzają się w przypadku mniejszego zapotrzebowania na ciepłą wodę, na przykład przy umywalce czy zlewozmywaku. Świetnym przykładem takiego urządzenia może być EPS2, który wyposażony został w baterię z wylewką. Co więcej, model EPS2.P posiada słuchawkę prysznicową, dzięki czemu doskonale sprawdza się w mniejszych łazienkach. Na sam koniec warto zaznaczyć, że podgrzewacze przepływowe marki Kospel mają możliwość łatwego i szybkiego wpięcia w instalację jednofazową. Wyjątek od tej reguły stanowią zaawansowane podgrzewacze przepływowe PPE3 oraz PPH3, które korzystają z instalacji trójfazowej.

Wybór elektrycznych podgrzewaczyogrzewaczy wody Kospel jest wystarczający, by zdecydować się na urządzenie odpowiednie do własnych potrzeb i warunków instalacji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień