brutto netto
list Kategoria: Dofinansowania

Możliwości uzyskania dofinansowania w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” ma na celu pomoc w likwidacji systemów ogrzewania opartych na stałopalnych źródłach ciepła. Sprawdź, jakie masz możliwości

Poza wymianą tak zwanych kopciuchów, dzięki programowi będzie można wykonać różnego rodzaju prace termomodernizacyjne. 

Cel nadrzędny programu „Czyste powietrze” to walka z zanieczyszczeniem powietrza.

Obecnie największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza mają systemy ogrzewania w gospodarstwach domowych. Wielu posiadaczy pieców nie mogłoby ich zmienić, gdyby nie państwowa pomoc w postaci programu dofinansowań. Program „Czyste powietrze” dofinansowuje wymianę stałopalnego źródła ogrzewania w zakresie i kwocie uzależnionej od zarobków i rodzaju planowanego źródła ciepła. Od momentu uruchomienia programu do grudnia 2021 roku złożono 372 780 wniosków, a podpisano 293 324 umowy na dofinansowanie.

Ekologiczne źródła ogrzewania. Wybór jest szeroki.

Decydując się na nowe źródło ogrzewania, warto spojrzeć szerzej na sposób eksploatacji danego urządzenia i związane z tym koszty. Podwyżki cen paliw grzewczych, to realia, z którymi musieliśmy się zmierzyć już pod koniec 2021 roku. Gaz w obecnych czasach jest paliwem, którego cena wzrasta, a nie ma wielu realnych sposobów, by użytkownik sam zaopatrzył się w tańszy gaz z innego źródła. Nie można również zapominać o łatwopalności i zagrożeniu wybuchem przy wadliwej instalacji gazowej.

W ostatnim czasie zauważyliśmy również gwałtowny wzrost cen pelletu. Ma to związek ze wzrostem cen surowców drzewnych. Do ceny tego paliwa należy również doliczyć czas, energię i często finanse, które tracimy na obsługę kotła, magazynowanie i uzupełnianie paliwa. Kocioł pelletowy wymaga również kotłowni i odprowadzenia kominowego. Wszystko kieruje nas ku najlepszej decyzji – ogrzewaniu elektrycznemu.

Ogrzewanie elektryczne – dlaczego warto?

Wśród źródeł ciepła, które mogą starać się o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”, są obecne zarówno pompy ciepła, jak i ogrzewanie elektryczne, które zakłada między innymi wymianę pieca na kocioł elektryczny.
Czym różni się drożejący prąd, którego cena również wzrasta, od gazu? Mianowicie prąd możemy pozyskać z różnych źródeł. Są farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, ale także przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Tym sposobem nasz kocioł elektryczny lub pompa ciepła będzie zasilała zielona, wyprodukowana przez naszą instalację energia. Przy takim rozwiązaniu możemy obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie prawie do zera.

Kocioł elektryczny nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, nie przyczynia się również do nadmiaru stężenia CO2 w atmosferze. Nie potrzebuje paliwa, kotłowni ani komina, a jego sterowanie odbywa się na ekranie intuicyjnego wyświetlacza LCD.

Pompa ciepła bezpośrednio korzysta z odnawialnych źródeł energii. Koszty związane z jej instalacją są wyższe od kotła elektrycznego, jednak jej eksploatacja generuje mniejsze nakłady finansowe.

Pompa w szczególności polecana jest do ogrzewania podłogowego lub mieszanego w postaci ogrzewania podłogowego i grzejników (najlepiej pracujących na niskich parametrach temperaturowych), kocioł elektryczny z kolei będzie dobrze współpracował z wszystkimi odbiornikami ciepła.

Preferencji i możliwości dla przyszłych użytkowników urządzeń grzewczych jest tak wiele, że nie można jednoznacznie określić, które źródło ogrzewania jest lepsze lub gorsze. Po poznaniu głównych różnic między inwestycją i użytkowaniem zarówno kotła elektrycznego, jak i pompy ciepła inwestor będzie mógł podjąć decyzję, który sposób ogrzewania będzie dla Niego najlepszy.

Jakie zmiany w programie „Czyste Powietrze” nastąpiły w 2022 roku.

Jedną z kluczowych zmian jest likwidacja kotłów na węgiel 5. klasy jako dofinansowywanych urządzeń grzewczych. Wnioski na wymianę starego pieca na to źródło ogrzewania można było składać do końca grudnia 2021. Również koniec grudnia 2021 roku to najpóźniejsza data, jaka mogła znajdować się na fakturze zakupu takiego kotła.

Kolejną zmianą jest – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, dla PAP – kolejna grupa beneficjentów i wyższy poziom maksymalny dotacji.

Do końca roku 2021 program obejmował dwie grupy beneficjentów. Pierwsza to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł i dla nich przewidziana jest dotacja podstawowa do 30 000 zł. Druga to beneficjenci o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy przewidziana jest dotacja do 37 000 zł.

Od 2022 roku ministerstwo wprowadziło trzecią grupę beneficjentów o najniższych dochodach. To gospodarstwa, w których miesięczny dochód na jedną osobę nie przekracza 900 zł przy gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł przy gospodarstwie jednoosobowym. Takie gospodarstwa domowe mogą otrzymać nawet do 90% wsparcia. Maksymalna kwota może wynieść w tej sytuacji 69000 złotych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień