list Kategoria: Pompy ciepła

Jak dobrać pompę ciepła. Wskazujemy błędy w doborze

Efektywność pompy ciepła, jest kluczowym kryterium wyboru. Najczęstszym błędem jest niedoszacowanie mocy takiego urządzenia.

Czym to skutkuje? Brakiem efektywnościWyobraź sobie, że jesteś spragniony i chcesz napić się ciepłej herbaty. Wybierając kieliszek, ledwo zaspokoisz pragnienie, zaś wypicie 5-litrowego baniaka, też nie będzie dobrym pomysłem. Dokładnie tak samo jest z wyborem pomp ciepła - te ze zbyt dużą mocą zwiększają koszty, zaś te ze zbyt małą, powodują chroniczne niedogrzanie domu podczas mrozów. Dlatego to właśnie odpowiedni dobór mocy, jest tak istotny!

Dopasowanie mocy pompy do budynku

Skoro wiesz już, że moc pompy ma znaczenie, to teraz z pewnością chcesz dowiedzieć się, jaka pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego domu. Na stopień zapotrzebowania energetycznego budynku mają wpływ takie czynniki jak:

  • stopień ocieplenia zewnętrznego,
  • ocieplenie stropów i ścian działowych,
  • zastosowanie energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej. 

Wyjścia są zatem dwa - albo zlecić wykonanie audytu energetycznego budynku, albo samodzielnie zrobić szacunkowe obliczenia, na podstawie własnych informacji o budynku. Pamiętaj, że błędy przy takich wyliczeniach realnie wpływają na zły dobór pompy ciepła. Z tego powodu najlepiej skorzystać z profesjonalnego doradztwa.

Złe dopasowanie pompy ciepła

Jakie konsekwencje może nieść za sobą złe dopasowanie pompy ciepła do ogrzewanego budynku? Zwiększenie kosztów ogrzewania lub małą efektywność. Jeśli moc pompy ciepła będzie o wiele mniejsza niż zapotrzebowanie na ciepło, to wówczas urządzenie może stracić swoją efektywność i w domu będzie po prostu zimno.

Za duża moc pompy ciepła w odniesieniu do zapotrzebowania budynku również nie jest dobra. W przypadku pomp ciepła więcej, wcale nie znaczy lepiej. Jej przewymiarowanie może powodować nieustanne włączanie się i włączanie. To zaś wpływa na żywotność urządzenia oraz wyższe rachunki.

Brak bufora w instalacji

Znaczenie zbiornika buforowego w instalacji z pompą ciepła jest często niedoceniane. Każdy z nas chciałby, by jego urządzenie działało płynnie i bezpiecznie. Właśnie takie bezpieczeństwo zachowuje pompa ciepła dzięki podłączeniu do zbiornika buforowego w instalacji c.o.

Zbiornik buforowy działa na zasadzie sprzęgła hydraulicznego i dzięki jego użyciu pompa ciepła wielokrotnie zwiększa swoją żywotność.

Przy wyborze pompy ciepła nie chcesz popełnić błędy, który będzie Cię słono kosztował? Postaw na profesjonalne doradztwo. Wówczas masz pewność, że Twoja pompa ciepła zostanie dopasowana zgodnie z zapotrzebowaniem Twojego domu - nie będzie ani za małą, ani zbyt duża.

Tagi Home
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień