brutto netto
list Kategoria: Elektryczne kotły c.o.

Piec czy kocioł elektryczny? Poznaj podstawowe różnice!

Poprawne nazewnictwo urządzeń grzewczych pozwala dokładniej dobrać źródło ciepła. Czy piec i kocioł to te same urządzenia? Poznaj podstawowe różnice.

Budujemy dom lub właśnie planujemy modernizację istniejącego budynku. Jaki będzie podstawowy element, na który zwrócimy uwagę? Sposób ogrzewania. Od tego, na jakie źródło ciepła się zdecydujemy, zależeć będzie wiele innych czynników. Między innymi to, czy będziemy musieli wybudować przewód kominowy i kotłownie albo zaplanować dodatkowe przyłącza. Dzięki tej decyzji możemy wstępnie zaplanować, jakie będziemy mieli opłaty za ogrzewanie w ciągu roku. Są to tylko niektóre aspekty, które zależą właśnie od tej decyzji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest piec
  2. Czym jest kocioł grzewczy
  3. Jakie są zalety kotła elektrycznego
  4. Co zyskasz używając kotła elektrycznego jako drugiego źródła ciepła

Rewolucja „zielonej energii” sprawiła, że wiele osób decyduje się na ekologiczne rozwiązania grzewcze, których źródło zasilania jest oparte na OZE. Dodatkowo zgodnie z proekologicznymi trendami, wybrane źródło ciepła podczas pracy nie powinno emitować do atmosfery szkodliwych substancji. Ogrzewanie elektryczne spełnia tylko te kryteria. Jednak jakie elektryczne źródła grzewcze zapewnią prawdziwy komfort? Które z nich ogrzeją dom miejscowo, a które kompleksowo zapewnią ciepło w każdym pomieszczeniu w domu?

Często spotykamy się z terminami piec elektryczny i kocioł elektryczny. Są to urządzenia, których porównanie odpowie nam na zadane pytania. Jaka jest zatem różnica pomiędzy piecem a kotłem elektrycznym?

Piec elektryczny - definicja urządzenia

Termin piec do centralnego ogrzewania można usłyszeć nader często wśród osób zastanawiających się nad zainstalowaniem źródła ciepła do swojego domu. Taka nomenklatura wynika z nieodpowiedniego zdefiniowania urządzenia grzewczego. Piec i kocioł elektryczny różnią się nie tylko budową, ale również sposobem działania. Mianem pieca, nazywa się urządzenie grzewcze, które jest w stanie ogrzać tylko przestrzeń wokół siebie - doskonałym tego przykładem są tradycyjne piece kaflowe. W przypadku ogrzewania elektrycznego takim przykładem może być piecyk elektryczny (tak zwana „farelka”). Efektywność pieca jest stosunkowo niska ze względu na brak możliwości ogrzewania wielu pomieszczeń za pomocą jednego urządzenia. Co więcej, w przypadku dużych pomieszczeń ciepło rozkłada się w tym przypadku nierównomiernie.

Warto podkreślić, że mianem pieca nazywa się również inne wolnostojące urządzenia grzewcze, takie jak piec kominkowy, czy koza. Taki rodzaj ogrzewania świetnie sprawdza się wtedy, gdy ma być dodatkowym źródłem ciepła w domu i ma np. ogrzewać salon w chłodniejsze dni. Zdarzają się również przypadki, kiedy punktowe źródło ciepła takie jak kominek staje się centralnym urządzeniem grzewczym poprzez zainstalowanie płaszcza wodnego i włączeniu go w instalację grzewczą. 

Kocioł grzewczy, czyli sposób na ogrzanie całego domu

Kotły grzewcze mają na celu podgrzanie nośnika ciepła, który następnie rozprowadzany jest do grzejników za pomocą systemu centralnego ogrzewania. Centralne ogrzewanie zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po całym domu. Za pomocą kotła możemy również ogrzewać wodę użytkową w wymienniku c.w.u. Warto podkreślić fakt, iż kotły grzewcze zapewniają możliwość bardzo dokładnej kontroli ciepła. Pozwala to na regulacje temperatury w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od sposobu ich użytkowania. Może się to odbywać zarówno za pomocą termostatów zamontowanych na grzejnikach, jak i ustawień parametrów na samym kotle.

Posiadamy wiele rodzajów kotłów grzewczych, od stałopalnych, olejowych czy pelletowych, po gazowe i elektryczne. Poprzez różnice paliwa grzewczego diametralnie różnią się one sposobem użytkowania. Kotły stałopalne czy pelletowe wymagają obsługi w postaci czyszczenia kotła, magazynowania opału i jego uzupełniania. Do ich funkcjonowania również niezbędna jest kotłownia spełniająca przepisy przeciwpożarowe i odprowadzenie kominowe. Kotły gazowe i elektryczne nie mają tego rodzaju wymagań, a dodatkowo kotły elektryczne nie potrzebują specjalnych zezwoleń i okresowych przeglądów. Brak potrzeby magazynowania paliwa, uzupełniania go w piecu pozwala użytkownikowi zaoszczędzić wiele czasu i energii.

Kocioł elektryczny - ewolucja tradycyjnych sposobów ogrzewania

Odnawialne Źródła Energii są obecnie popularne, ponieważ produkują energię elektryczną bez zgubnego wpływu na środowisko. Co więcej, jest to dziś także bardzo ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na spore oszczędności. Dzięki połączeniu energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych z kotłem elektrycznym, ogrzewanie domu staje się ekonomicznie niezwykle konkurencyjne w porównaniu do innych źródeł ciepła.

Ponadto kotły elektryczne działają bezobsługowo, wystarczy ustawić preferowane parametry i cieszyć się ciepłem w domu. Kocioł elektryczny w odróżnieniu od pieca jest źródłem ciepła, które zaspokoi zapotrzebowanie na ogrzewanie całego domu. Piec jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie mamy możliwości zainstalowania kotła lub rozprowadzenia instalacji grzewczej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, kotły elektryczne Kospel wyróżniają się bardzo wysoką jakością i trwałością.

Kotły elektryczne Kospel, takie jak np. EKCO.M3, to innowacyjne urządzenia grzewcze, które posiadają wiele praktycznych rozwiązań. Sterownik pogodowy pozwala na dostosowanie temperatury ogrzewania, do temperatury zewnętrznej, a także umożliwia ustalenie cyklu dobowego i tygodniowego, co przekłada się na znaczące oszczędności. Co więcej, sterowanie kotłem może odbywać się także przez internet za pomocą modułu C.MI. Kotły elektryczne współpracują również z dowolnym wymiennikiem c.w.u, dzięki czemu możemy cieszyć się ciepłą wodą użytkową przez cały rok. W ofercie Kospel znajdują się wymienniki o różnych pojemnościach i w wielu konfiguracjach, dzięki czemu można je dopasować do własnych preferencji.

Jeśli chcesz poznać przybliżone zużycie energii oraz koszty ogrzewania elektrycznego, to polecamy skorzystać z naszego darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator doboru kotła.
Kliknij tutaj, aby przejść do kalkulatora

Kocioł elektryczny jako drugie źródło ciepła

Tradycyjne kotły grzewcze na węgiel czy drewno przestają być tak powszechne, ze względu na politykę proekologiczną. W wielu miastach polityka antysmogowa zmierza ku całkowitej likwidacji tradycyjnych kotłów zasypowych. Bardzo popularne staje się podłączenie do istniejącej już instalacji kotła elektrycznego, który stanowi wówczas drugie źródło ciepła. Dzięki temu może z powodzeniem zastępować tradycyjny kocioł stałopalny, ale także gazowy.

Co zrobić w przypadku kiedy pierwszym źródłem ciepła jest kocioł pelletowy i zabraknie paliwa grzewczego lub zostanie przerwana dostawa gazu przy kotle gazowym? Wtedy kocioł elektryczny również stanowi bardzo dobre zabezpieczenie. W związku z aktualnymi podwyżkami cen gazu jest to również bardzo ekonomiczne rozwiązanie zwłaszcza w połączeniu z istniejącą instalacją fotowoltaiczną lub z zastosowaniem zbiornika buforowego i ustalenia dogodnej taryfy w Zakładzie Energetycznym. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień