brutto netto
list Kategoria: Pompy ciepła

Pompa ciepła i ciepła woda użytkowa. Nie zapominaj o najważniejszych elementach instalacji.

Wymienniki c.w.u. i zbiorniki buforowe c.o., mimo że wyglądają podobnie, sprawują różne funkcje w instalacjach grzewczych. By ogrzać dom i wodę użytkową za pomocą pompy ciepła warto znać ich zastosowanie.

Wymienniki to urządzenia, za których pośrednictwem źródło ogrzewania podgrzeje wodę użytkową. Woda wcześniej ogrzana w wymienniku posłuży nam do codziennych celów. W zależności od naszych preferencji i potrzeb możemy wybrać odpowiedni dla siebie wymiennik. Wymienniki płaszczowe, z wężownicą, stojące i poziome. Możliwości jest wiele. Istotnymi czynnikami decydującymi o wyborze rodzaju wymiennika jest między innymi ilość domowników, czy rodzaj podłączonego źródła ciepła. Wymienniki KOSPEL  dostępne w różnych konfiguracjach i pojemnościach, co zwiększa ich funkcjonalność. 

Jakie powinny być cechy wymiennika polecanego do pompy ciepła?

Pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ogrzewania, stąd urządzenia najlepiej działające w takiej instalacji powinny posiadać dużą powierzchnię wymiany ciepła, jak na przykład grzejniki płytowe czy instalacja ogrzewania podłogowego. Takie same zależności dotyczą wymienników. Najlepiej sprawować się będą wymienniki o dużej powierzchni wężownicy. Dlatego wymienniki KOSPEL dedykowane do współpracy z pompami ciepła posiadają wężownice o powierzchni od 2,1 m² do nawet 4,22 m². Takie wymiary posiada wężownica w wymienniku SWPC - 300. Sprawia to, że wymiana ciepła między pompą ciepła i wymiennikiem następuje w sposób płynny i efektywny. 

Zbiornik buforowy posiada różne funkcje. Wyjaśniamy jakie.

Jak sama nazwa wskazuje wymiennik c.w.u. służy do magazynowania ciepłej wody użytkowej, a zbiornik buforowy c.o. magazynuje ciepłą wodę grzewczą. Nasuwa się podstawowe pytanie. W jakim celu? Podstawowym czynnikiem, od którego zależy odpowiedź, jest źródło ogrzewania połączone z buforem. Jeśli jest to kocioł elektryczny, wtedy zbiornik buforowy wspomaga jego ekonomiczną pracę. Jeśli jednak posiadamy pompę ciepła, to zbiornik buforowy działa na zasadzie “sprzęgła”. Wspomaga pracę pompy ciepła, a także pozwala przeprowadzić odmrażania pompy bez dodatkowego poboru energii elektrycznej. Dzięki współpracy ze zbiornikiem buforowym pompa ciepła działa płynniej i bezpieczniej. Jego używanie wielokrotnie wydłuża żywotność sprężarki w pompie ciepła.

W ofercie KOSPEL znajduje się zbiornik buforowy SVK, który jest szczególnie polecany do współpracy z pompami ciepła, wspomagający nie tylko funkcję grzewczą pompy ciepła, ale również funkcję chłodzącą. Dzięki kompaktowym wymiarom bufor będzie można umieścić w wielu miejscach, a króćce skierowane ku górze pozwolą nawet umieścić go pod jednostką wewnętrzną pompy ciepła (przy jednostkach wiszących).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień