Pompa ciepła i ciepła woda użytkowa. Nie zapominaj o najważniejszych elementach instalacji.
Wymienniki c.w.u. i zbiorniki buforowe c.o., mimo że wyglądają podobnie, sprawują różne funkcje w instalacjach grzewczych. By ogrzać dom i wodę użytkową za pomocą pompy ciepła warto znać ich zastosowanie.
Wymienniki to urządzenia, za których pośrednictwem źródło ogrzewania podgrzeje wodę użytkową. Woda wcześniej ogrzana w wymienniku posłuży nam do codziennych celów. W zależności od naszych preferencji i potrzeb możemy wybrać odpowiedni dla siebie wymiennik. Wymienniki płaszczowe, z wężownicą, stojące i poziome. Możliwości jest wiele. Istotnymi czynnikami decydującymi o wyborze rodzaju wymiennika jest między innymi ilość domowników, czy rodzaj podłączonego źródła ciepła. Wymienniki KOSPEL są dostępne w różnych konfiguracjach i pojemnościach, co zwiększa ich funkcjonalność.
Jakie powinny być cechy wymiennika polecanego do pompy ciepła?
Pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ogrzewania, stąd urządzenia najlepiej działające w takiej instalacji powinny posiadać dużą powierzchnię wymiany ciepła, jak na przykład grzejniki płytowe czy instalacja ogrzewania podłogowego. Takie same zależności dotyczą wymienników. Najlepiej sprawować się będą wymienniki o dużej powierzchni wężownicy. Dlatego wymienniki KOSPEL dedykowane do współpracy z pompami ciepła posiadają wężownice o powierzchni od 2,1 m² do nawet 4,22 m². Takie wymiary posiada wężownica w wymienniku SWPC - 300. Sprawia to, że wymiana ciepła między pompą ciepła i wymiennikiem następuje w sposób płynny i efektywny.
Zbiornik buforowy posiada różne funkcje. Wyjaśniamy jakie.
Jak sama nazwa wskazuje wymiennik c.w.u. służy do magazynowania ciepłej wody użytkowej, a zbiornik buforowy c.o. magazynuje ciepłą wodę grzewczą. Nasuwa się podstawowe pytanie. W jakim celu? Podstawowym czynnikiem, od którego zależy odpowiedź, jest źródło ogrzewania połączone z buforem. Jeśli jest to kocioł elektryczny, wtedy zbiornik buforowy wspomaga jego ekonomiczną pracę. Jeśli jednak posiadamy pompę ciepła, to zbiornik buforowy działa na zasadzie “sprzęgła”. Wspomaga pracę pompy ciepła, a także pozwala przeprowadzić odmrażania pompy bez dodatkowego poboru energii elektrycznej. Dzięki współpracy ze zbiornikiem buforowym pompa ciepła działa płynniej i bezpieczniej. Jego używanie wielokrotnie wydłuża żywotność sprężarki w pompie ciepła.
W ofercie KOSPEL znajduje się zbiornik buforowy SVK, który jest szczególnie polecany do współpracy z pompami ciepła, wspomagający nie tylko funkcję grzewczą pompy ciepła, ale również funkcję chłodzącą. Dzięki kompaktowym wymiarom bufor będzie można umieścić w wielu miejscach, a króćce skierowane ku górze pozwolą nawet umieścić go pod jednostką wewnętrzną pompy ciepła (przy jednostkach wiszących).