list Kategoria: Fotowoltaika

Czysta i tania energia do ogrzewania domu

Ogrzewanie elektryczne współpracujące z instalacją fotowoltaiczną jest obecnie jednym z najbardziej proekologicznych rozwiązań. Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną bez szkody dla środowiska. Ponadto podczas produkcji energii nie są wydzielane jakiekolwiek zanieczyszczenia. Przy odpowiednim doborze instalacji PV koszty ogrzewania mogą być znacznie obniżone. Szybki rozwój technologii sprawił, że instalacje fotowoltaiczne są dziś dostępne dla większości gospodarstw domowych. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść wybór czystej energii do ogrzewania domu.

Fotowoltaika w Polsce

Polska znajduje się w czołówce państw UE pod względem rocznego przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych (PV). Według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła na koniec września br. blisko 6,3 GW*. W ujęciu rocznym przyrost mocy wzrósł aż o 157,7 procent. Tylko w grudniu łączna moc działających instalacji PV wzrosła o 9,6 procent. Szybki przyrost nowych mocy plasuje nas obecnie na piątym miejscu wśród wszystkich państw UE. Dostępne dotacje na instalacje fotowoltaiczne mogą sprawić, że liczba inwestycji w bieżącym roku może być jeszcze większa.

Dotacja "Mój prąd" na instalacje fotowoltaiczne

Czynnikiem napędzającym rozbudowę sieci instalacji PV w Polsce jest program "Mój prąd". Program jest skierowany do osób fizycznych. Pozwala na otrzymanie bezzwrotnej dotacji w wysokości do 5 tys. złotych na jedno przedsięwzięcie. Dotacja może stanowić maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji. Łączna pula do rozdysponowania w ramach dotacji "Mój prąd" wynosi 1 mld złotych. Każda kolejna edycja trwa do określonej w regulaminie daty lub do wyczerpania puli budżetowej przeznaczonej na daną edycję. Więcej informacji o programie znajdziesz tutaj

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Najważniejszym materiałem wykorzystywanym do budowy paneli fotowoltaicznych jest krzem. Przy jego udziale ogniwa fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Czysta energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną może być wykorzystana m.in. do celów ogrzewania, zasilania sprzętów RTV/AGD lub ładowania samochodu elektrycznego.

Ogrzewanie kotłem elektrycznym a instalacja fotowoltaiczna

Kocioł elektryczny współpracujący z fotowoltaiką jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Przy odpowiedniej termoizolacji budynku oraz mocy instalacji, koszty ogrzewania mogą być znacznie obniżone. Ponadto ogrzewanie elektryczne w połączeniu z instalacją PV jest niezwykle wygodne. Odpowiednia konfiguracja kotła elektrycznego sprawia, że urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Nowoczesne kotły elektryczne są często wyposażone w czujniki pogodowe. Ponadto kontrola pracy urządzeń jest możliwa również przez Internet.

Zachęcamy do odwiedzenia działu produkty, gdzie znajduje się pełna oferta elektrycznych kotłów CO marki Kospel. Różnorodność mocy oferowanych urządzeń sprawia, że znajdą one zastosowanie w każdej nieruchomości.

*https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień