brutto netto
list Kategoria: Ciepła woda

Dobór mocy podgrzewaczy przepływowych

Dobór podgrzewacza wody o odpowiedniej mocy jest kluczowy. Właściwa moc urządzenia przekłada się na komfort użytkowania i ekonomiczność jego pracy. 

Z naszego dzisiejszego poradnika dowiesz się, jaki podgrzewacz zainstalować nad umywalką, w kuchni, w kabinie prysznicowej oraz nad wanną.

Moc podgrzewacza przepływowego wody, a miejsce instalacji urządzenia

Moc podgrzewacza przepływowego należy dobrać odpowiednio do rodzaju i ilości punktów odbioru wody. Orientacyjnie można przyjąć jako minimalną moc:

Jaką moc podgrzewacza elektrycznego wody wybrać

Trójfazowe przepływowe podgrzewacze wody

Ciepła woda najczęściej jest potrzebna w łazience oraz w kuchni. Jeżeli w łazience mamy prysznic ze standardową wylewką, to zazwyczaj wystarczy zastosować urządzenie o mocy 12-15 kW. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania pod prysznicem deszczownicy, potrzebny będzie podgrzewacz o większej mocy i wydajności. Podgrzewacz musi być dostosowany do potrzeb deszczownicy – zazwyczaj będzie to urządzenie o mocy co najmniej 24 kW lub nawet 27 kW. W przypadku, kiedy w łazience jest wanna, to należy zastosować podgrzewacz o mocy minimum 18 kW. Opisane podgrzewacze to urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400 V, które mogą dostarczać ciepłą wodę do kilku punktów odbioru.

Dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym np. PPH3 hydraulic oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym np. PPE3 electronic LCD. Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania.

Jednofazowe przepływowe podgrzewacze wody

Jeżeli potrzebujemy podgrzewacz do jednej umywalki lub zlewozmywaka, wówczas możemy zastosować urządzenie jednofazowe zasilane napięciem 230 V. Najbardziej popularne są podgrzewacze wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Jest to np. model podgrzewacza EPS2. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P. Posiadają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Jednocześnie przy mocy na poziomie 6 kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

Jaką moc podgrzewacza wybrać?

Wybór podgrzewacza wody o odpowiedniej mocy jest kluczowy. Gwarantuje bowiem wysoki komfort użytkowania. Odpowiednio dobrany podgrzewacz dostarczy wystarczającą ilość wody zawsze wtedy, kiedy jest ona potrzebna.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień