Dobór mocy podgrzewaczy przepływowych
Dobór podgrzewacza wody o odpowiedniej mocy jest kluczowy. Właściwa moc urządzenia przekłada się na komfort użytkowania i ekonomiczność jego pracy.
Z naszego dzisiejszego poradnika dowiesz się, jaki podgrzewacz zainstalować nad umywalką, w kuchni, w kabinie prysznicowej oraz nad wanną.
Moc podgrzewacza przepływowego wody, a miejsce instalacji urządzenia
Moc podgrzewacza przepływowego należy dobrać odpowiednio do rodzaju i ilości punktów odbioru wody. Orientacyjnie można przyjąć jako minimalną moc:
- od 3,5 kW - do umywalki
- od 5,5 kW - do zlewozmywaka
- od 5,5 kW - do kabiny prysznicowej w domku letniskowym
- od 12 kW - do kabiny prysznicowej ze standardową wylewką prysznicową
- od 18 kW - do wanny
Trójfazowe przepływowe podgrzewacze wody
Ciepła woda najczęściej jest potrzebna w łazience oraz w kuchni. Jeżeli w łazience mamy prysznic ze standardową wylewką, to zazwyczaj wystarczy zastosować urządzenie o mocy 12-15 kW. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania pod prysznicem deszczownicy, potrzebny będzie podgrzewacz o większej mocy i wydajności. Podgrzewacz musi być dostosowany do potrzeb deszczownicy – zazwyczaj będzie to urządzenie o mocy co najmniej 24 kW lub nawet 27 kW. W przypadku, kiedy w łazience jest wanna, to należy zastosować podgrzewacz o mocy minimum 18 kW. Opisane podgrzewacze to urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400 V, które mogą dostarczać ciepłą wodę do kilku punktów odbioru.
Dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym np. PPH3 hydraulic oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym np. PPE3 electronic LCD. Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania.
Jednofazowe przepływowe podgrzewacze wody
Jeżeli potrzebujemy podgrzewacz do jednej umywalki lub zlewozmywaka, wówczas możemy zastosować urządzenie jednofazowe zasilane napięciem 230 V. Najbardziej popularne są podgrzewacze wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Jest to np. model podgrzewacza EPS2. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P. Posiadają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Jednocześnie przy mocy na poziomie 6 kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.
Jaką moc podgrzewacza wybrać?
Wybór podgrzewacza wody o odpowiedniej mocy jest kluczowy. Gwarantuje bowiem wysoki komfort użytkowania. Odpowiednio dobrany podgrzewacz dostarczy wystarczającą ilość wody zawsze wtedy, kiedy jest ona potrzebna.
- Obsługa posprzedażowa Kospel: Więcej niż tylko serwis, to nasza obietnica jakości
- Moduł Internetowy C.MI2 - Zdalne Sterowanie w Twoich Rękach
- Zbiorniki z gwarancją na dłużej: Nowa 8-letnia gwarancja na zbiorniki, wymienniki i bufory Kospel
- Pierwszy w Historii Kospel Videopodcast – Heat Point
- Odkryj Komfort Ciepłej Wody z Kospel – Twoje Źródło Domowego Ciepła!