brutto netto
list Kategoria: Dofinansowania

To jest najlepszy moment na wymianę kotła

Poczuj komfort ciepłego domu, czystego powietrza oraz bezobsługowego źródła ciepła. Skorzystaj z dofinansowania i wybierz kocioł elektryczny KOSPEL. 

Wiemy, jak uciążliwe jest użytkowanie kotłów stałopalnych, dlatego naszym celem było zapewnienie Ci bezobsługowego i precyzyjnego źródła ogrzewania. Poznaj kotły elektryczne, które tworzymy z troską o Ciebie i Twoich najbliższych.

Popularność ogrzewania elektrycznego wzrasta z roku na rok, między innymi przez wysoką wydajność, łatwość montażu czy bezobsługową pracę urządzeń elektrycznych. To także rozwiązania przyjazne środowisku. Dla osób planujących montaż instalacji z uwzględnieniem kotłów elektrycznych dostępne są programy dofinansowań, poniżej prezentujemy niektóre możliwości.

Oto programy rządowe, dzięki którym zrobisz to niewielkim kosztem:

Dofinansowanie na wymianę pieca – program „Czyste powietrze”

Dotacje dla beneficjentów programu „Czyste powietrze” mają na celu ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Znaczna część zanieczyszczeń jest wynikiem spalania niskiej jakości paliw, stosowania do ogrzewania przestarzałych kotłów i pieców. Dofinansowania w programie „Czyste powietrze” są przeznaczone na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła, między innymi na nowoczesne rozwiązania, takie jak kotły elektryczne, które spełniają ścisłe normy emisji.

Wysokość dotacji w programie „Czyste powietrze” liczona jest od kosztów kwalifikowanych, których maksymalna wartość wynosi nawet 53 tys. złotych. Dodatkowe koszty mogą być dofinansowywane w formie pożyczki. Dla urządzeń i materiałów służących do instalacji elektrycznego systemu grzewczego maksymalny koszt kwalifikowany to nawet 10 tys. złotych. Finalna wysokość wsparcia jest uzależniona od dochodów gospodarstwa domowego. Zasady programu pozwalają na uzyskanie środków nie tylko na zakup kotła elektrycznego, ale także na dofinansowanie termoizolacji budynku, czy zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Wnioski są zbierane przez WFOŚiGW, czas trwania programu to lata 2018-2029.

Dofinansowanie fotowoltaiki – program „Mój prąd”

Z kolei celem programu "Mój prąd" jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Program jest przeznaczony dla osób fizycznych wytwarzających energię na własne potrzeby. Założenia programu pozwalają na otrzymanie dotacji do 5 tys. złotych (50% kosztów kwalifikowanych) na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Program jest realizowany w latach 2019-2025, a wnioski są przyjmowane przez NFOŚiGW.

Warto wspomnieć, że wydatki poniesione w ramach realizacji inwestycji współfinansowanej z programu „Mój prąd” podlegają odliczeniu od dochodu. Tym samym inwestor może otrzymać zwrot podatku PIT niezależnie od tego, czy płaci podatek liniowy, rozlicza się na zasadach ogólnych czy też ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie elektryczne?

Spośród wielu zalet ogrzewania elektrycznego, najczęściej wymienia się wygodę oraz komfort użytkowania. Ważną kwestią są ponadto niskie koszty inwestycyjne oraz oszczędność miejsca. Kotły elektryczne nie wymagają bowiem przygotowywania specjalnej kotłowni. Estetyczny wygląd oraz wysoka kultura pracy pozwala na ich instalację niemal w dowolnym pomieszczeniu. Bez wątpienia są to jedne z najbezpieczniejszych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku - zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. W budynkach z dobrą termoizolacją kocioł elektryczny współpracujący z instalacją fotowoltaiczną może być bardzo efektywnym sposobem na ogrzewanie.

Akumulacyjny system grzewczy

Innym rozwiązaniem, które pozwala na oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, jest budowa akumulacyjnego systemu grzewczego. Odpowiednio przygotowana instalacja pozwala na podgrzewanie wody w godzinach obowiązywania tańszej taryfy nocnej. Ciepło jest wówczas gromadzone w buforze. Następnie zmagazynowana, podgrzana woda jest wykorzystywana do celów ogrzewania w godzinach dziennych zgodnie z określonym harmonogramem. Odpowiednio zaprojektowana instalacja grzewcza pozwala na praktycznie bezobsługową pracę. Ingerencja użytkownika ogranicza się najczęściej do zmiany pożądanych ustawień temperatury.

Nowoczesny kocioł elektryczny do fotowoltaiki

Kluczowym elementem instalacji ogrzewania elektrycznego jest wybór odpowiedniego kotła. Dobrze dobrany kocioł gwarantuje wydajną oraz niezawodną pracę całej instalacji. Wśród wielu rozwiązań oferowanych na rynku, dużą popularnością cieszą się kotły elektryczne produkowane przez firmę Kospel. Nowoczesne urządzenia grzewcze są oferowane w wielu wariantach dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jednym z najpopularniejszych kotłów w ofercie producenta jest model EKCO. Kocioł jest dostępny w wersji podstawowej (EKCO.L3/LN3), jak i rozszerzonej (EKCO.M3/MN3). Wersja rozszerzona jest wyposażona w sterowanie pogodowe.

Z kolei kocioł dwufunkcyjny EKD.M3 łączy w sobie funkcję całej kotłowni w jednej obudowie. Model EKD.M3 jest wyposażony w aparaturę niezbędną do pracy instalacji grzewczej. Wewnątrz estetycznie wykonanej obudowy znajduje się m.in. zasobnik c.w.u. o pojemności 130 litrów, pompa obiegowa i przeponowe naczynie zbiorcze do c.o. i c.w.u. Kotły elektryczne EKCO i EKD są dostępne w kilku wariantach umożliwiających pracę z mocą w zakresie od 2 do 24 kW. Sterowanie pogodowe zapewnia całkowicie bezobsługową i oszczędną eksploatację. Opcjonalny moduł internetowy, w który można doposażyć kotły ze sterownikiem pogodowym, pozwala ponadto na zdalne sterowanie ogrzewaniem.

Ogrzewanie elektryczne - ogrzewaniem przyszłości

W ostatnich latach ogrzewanie elektryczne coraz bardziej zyskuje na popularności. Za instalacją kotła elektrycznego przemawia m.in. wygoda użytkowania, bezobsługowa praca, a także rosnąca dostępność energii z odnawialnych źródeł. Współpraca kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną pozwala na ograniczenie wysokości comiesięcznych rachunków za ogrzewanie. Warto rozważyć skorzystanie z programu "Czyste powietrze", który umożliwia przeprowadzenie gruntownej modernizacji kotłowni oraz zakup wydajnego kotła elektrycznego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień