list Kategoria: Ogrzewanie

Ekonomiczne ogrzewanie elektryczne. Podpowiadamy, jak zmniejszysz koszty ogrzewania.

Według badań aż 63 procent Polaków deklaruje, że pracuje dziennie 7-8 godzin. Wśród badanych 21 procent pracuje 9-10 godzin, z czego 8 procent nawet dłużej niż 10 godzin. Do czasu pracy dochodzą dojazdy do pracy i inne obowiązki. Czy widzisz wśród tych statystyk siebie? To znak, że powinieneś wybrać do swojego domu odciążające Cię rozwiązania.

 

Czy własne źródło ogrzewania powinno wymagać dużo uwagi? Wygoda użycia, niska awaryjność i brak konieczności ingerowania w urządzenie brzmi jak bajka. To wszystko gwarantuje kocioł elektryczny.

Mamy wielką potrzebę zadbania o środowisko naturalne. Przyłącz się do fali zmian, wprowadź dobre nawyki do własnego życia. Codziennie segregujesz śmieci i robisz inne małe kroki dobre dla planety. Kocioł elektryczny działa podobnie. Kiedy go używasz: nie wydziela spalin, nie powoduje niskiej emisji — zapewnia czyste i zdrowe ogrzewanie. Przy planowaniu instalacji grzewczej z użyciem kotła elektrycznego zwróć uwagę na kilka czynników. Dzięki nim nawet kilkakrotnie obniżysz rachunek za energię.

Stare kontra nowe domy.

Technologia wpływa na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Z jakich materiałów został wybudowany dom i w jakim standardzie jest wykończony, to podstawowe czynniki wpływające na późniejszy koszt ogrzewania. Mało kto zwraca uwagę na ogromny potencjał doboru elektrycznego źródła ciepła. Jeśli masz prawidłowo zaprojektowany system grzewczy, nie odnotujesz dodatkowych strat ciepła i... środków z portfela. Inaczej wygląda sytuacja na rynku wtórnym. Jeśli interesuje Cię przypadek starszego budownictwa, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przy kilkunastoletnim ociepleniu budynku z lat 70. wybór elektrycznego ogrzewania powinien być poprzedzony ociepleniem budynku. Inwestycja w energooszczędność domu to koszt, który się opłaci.

Lepsza izolacja budynku.

Jesteś właścicielem starego budynku o powierzchni do 120 m² ze słabą izolacją cieplną? Roczne zużycie energii w takim budynku może wynieść nawet ponad 24 000 kWh.

Jakie działania termomodernizacyjne warto wykonać, by kocioł elektryczny ogrzewał wydajnie nasz dom? Termomodernizacja budynku to wykonanie zmian, które mają zmniejszyć straty ciepła oraz zagwarantować energooszczędne ogrzewanie.

W zależności od stanu domu przeanalizuj:

- ocieplenie ścian zewnętrznych budynku;

- ocieplenie stropu i podłogi na gruncie;

- ocieplenie przegród wewnętrznych;

- wymianę okien i drzwi na bardziej energooszczędne;

- izolację odkrytych przewodów c.o. oraz c.w.u.;

- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperację. Rekuperacja wymieni zużyte powietrze z wnętrza Twojego domu na świeże powietrze zewnętrzne. Rekuperacja to rodzaj wentylacji, która odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego.

Zastanawiasz się, co jeszcze zrobić, by obniżyć rachunki? Dostosuj taryfę energetyczną do swojego stylu życia.

Dopasuj zużycie prądu do własnych potrzeb. Wybierz swoją taryfę.

W zależności od dostawcy prądu stawki opłat za energię elektryczną są zróżnicowane. W Polsce, według stawek z lutego 2022 roku, koszt 1 kWh wynosi około 0,77 PLN (taryfa G11 - dzienna). Drugim dostępnym wariantem jest taryfa G12 lub G12w. Pierwsza oferuje niższą stawkę w wybranych godzinach tj. 22:00 - 6:00 i 13:00 -15:00. Alternatywa dla G12 zapewnia tańszy prąd w weekendy i święta (G12w).

Kolejny krok. Włącz do instalacji bufor ciepła.

Bufor ciepła to urządzenie, które składuje wodę ogrzaną w taryfie G12. Przechowane w buforze ciepło zostanie dostarczone do instalacji dokładnie wtedy, kiedy będzie potrzebne. Finalnie takie urządzenie wpłynie na niższe rachunki za energię w Twoim domu.

Kocioł do PV

Potocznie nazywana fotowoltaika może zostać wspierającym źródłem c.w.u. Dla naszych klientów instalacja PV to układ zapewniający darmową energię elektryczną. Rozwój technologii sprawił obniżenia kosztów jej instalacji. Aktualny system bilansowania (tzw. opustu) umożliwia wykorzystanie energii ze słońca także zimą. Dzięki temu panele PV cieszą się tak dużą popularnością. Na stałe wpisały się jako element krajobrazu na dachach budynków mieszkalnych. Przy współpracy kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną zredukujesz koszty ogrzewania nawet do zera. Instalacja zasilana energią słoneczną jest przede wszystkim ekologiczna. Pozwala zaoszczędzić cenne zasoby konwencjonalne. A jeżeli przy okazji zapłacimy mniej za prąd to wartość dla naszego portfela.

Zastosuj 5 zasad efektywnego ogrzewania:

 

1. Nie ma nikogo w domu? Zmniejsz ogrzewanie. Wykorzystaj do tego sterowanie pogodowe i ciesz się nawet 1/3 mniejszym zużyciem energii.

2. Nie przegrzewaj pomieszczeń — każdy 1 stopień więcej to o 6% wyższy koszt ogrzewania.

3. Zapewnij otwarty dostęp do grzejników.

4. Czujnik temperatury i termostat umieść w neutralnym miejscu. Unikaj przeciągów i intensywnego słońca.

5. Zadbaj o wymianę powietrza. Zawsze przed wietrzeniem wyłącz ogrzewanie. Wietrz krótko, ale intensywnie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień