brutto netto
list Kategoria: Elektryczne kotły c.o.

Jak dobrać moc kotła EKCO?

Dobór kotła elektrycznego o odpowiedniej mocy jest kluczowym elementem determinującym efektywność pracy instalacji. Kocioł elektryczny musi mieć wystarczającą moc, aby ogrzać budynek o danej kubaturze. Jednocześnie moc kotła nie powinna być za wysoka. Nieodpowiednio dobrany kocioł może mieć negatywny wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną.

Co wpływa na zapotrzebowanie na moc cieplną?

 Obliczenie zapotrzebowania budynku na moc cieplną wymaga analizy wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą:

- całkowita powierzchni oddawania ciepła przez budynek,
- wartość współczynników przenikania ciepła przez ściany, okna, stropy itp.,
- stopień wentylacji pomieszczeń,
- zdolność akumulowania ciepła przez budynek.

Znajomość powyższych danych pozwala określić wielkość strat ciepła i umożliwia dobór odpowiedniej mocy kotła.

Zapotrzebowanie na moc cieplną w zależności od rodzaju budynku

W przypadku nowo budowanych domów wysokość strat ciepła powinna być opisana w projekcie. W starszych budynkach możemy posługiwać się jedynie wielkościami orientacyjnymi. Przyjmuje się, że w domach z lat 80/90 zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 90-110 W/m2. Z kolei w domach budowanych od końca lat 90 zapotrzebowanie wynosi 50-70 W/m2. To oznacza, że na dobrze ocieplony dom o powierzchni 150 m2 wystarczy kocioł elektryczny o mocy 8-12 kW. Odpowiednio dobrany kocioł znacząco przekłada się na obniżenie wysokości rachunków za energię.

Wybór mocy kotła elektrycznego

Zdecydowanie warto poświęcić nieco więcej czasu na wybranie kotła o odpowiedniej mocy. Instalacja urządzenia jest bowiem inwestycją na długie lata. Odpowiednio dobrany kocioł pozwoli na zoptymalizowanie wysokości rachunków za energię elektryczną. Urządzenie o odpowiedniej mocy to również gwarancja komfortu użytkowania. W zakładce Produkty znajduje się pełna oferta kotłów elektrycznych EKCO.

Jeśli chcesz poznać przybliżone zużycie energii oraz koszty ogrzewania elektrycznego to polecamy skorzystać z naszego darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator doboru kotła.
Kliknij tutaj, aby przejść do kalkulatora

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień