brutto netto
list Kategoria: Kolektory słoneczne

Jak działają kolektory słoneczne?

kolektory słoneczne - solary - jak działająKolektory słoneczne to nowoczesne urządzenia służące do przetwarzania energii słonecznej na ciepło. Uzyskane ciepło może być wykorzystane m.in. podgrzewania wody użytkowej, wody basenowej lub wspomagania centralnego ogrzewania. Instalacje solarne można dziś spotkać na wielu budynkach - zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Przekonaj się dlaczego warto zainstalować kolektory słoneczne!

Kolektory słoneczne, a ogniwa fotowoltaiczne

Na wstępie warto wspomnieć, że kolektory słoneczne są często mylone z ogniwami fotowoltaicznymi. Zasada działania poszczególnych urządzeń jest całkowicie inna. Kolektory słoneczne (potocznie zwane solarami) przekazują energię słoneczną w postaci ciepła do układów grzewczych.

Z kolei panele fotowoltaiczne pozwalają na wytworzenie czystej energii elektrycznej. Uzyskana energia elektryczna może być wykorzystana do dowolnych celów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zasilanie kotła elektrycznego, który służy do ogrzewania budynku, podgrzewania wody użytkowej lub wody basenowej.

Wraz z rozwojem technologii, koszty zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla domu jednorodzinnego są obecnie bardzo przystępne. Z tego powodu warto rozważyć skorzystanie z możliwości jakie daje nowoczesna instalacja solarna.

Budowa kolektora słonecznego

Znaczna większość kolektorów słonecznych jest zbudowana na podobnych zasadach. Wśród głównych elementów budowy kolektorów słonecznych wymienia się absorber, orurowanie, obudowę oraz szyby solarnej.

Absorber to układ służący do przechwytywania ciepła. Absorber w kolektorach słonecznych jest najczęściej wykonany z miedzi lub aluminium. To właśnie te elementy są kluczowe w budowie kolektorów słonecznych. Z tego powodu firma Kospel stosuje w swoich urządzeniach najwyższej jakości podzespoły z wysoko selektywną warstwą absorpcyjną Blue Tec eta Plus.

Orurowanie w kolektorach słonecznych odpowiada za odbieranie ciepła z absorbera. Układ rur miedzianych jest wypełniony płynem odpornym na zamarzanie. Ciepło odebrane z absorbera jest następnie przekazywane np. do wody użytkowej w zasobniku c.w.u.

Obudowa kolektorów słonecznych jest wykonana z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Jej zadaniem jest ponadto zapobieganie stratom ciepła. W obudowach jako izolację bardzo często stosuje się skalną wełnę mineralną.

Szyba solarna jest najczęściej wykonana z hartowanego szkła. Często stosowanym rozwiązaniem jest montaż szyb z pokryciem antyrefleksyjnym. Zadaniem szyb w kolektorach słonecznych jest zapewnienie jak największej przepuszczalności promieniowania słonecznego. Przykrycie szklane odpowiedniej jakości zapewnia m.in. wytrzymałość na gradobicie.

Na wydajność kolektorów słonecznych w dużej mierze przekłada się zastosowana technologia oraz jakość użytych podczas produkcji materiałów. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru kolektorów słonecznych, których praca przewidziana jest co najmniej na kilkanaście kolejnych lat.

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne są urządzeniami stosunkowo prostymi w budowie. Ich praca opiera się na prostych zasadach fizyki. Absorber znajdujący się w kolektorze słonecznym odbiera promieniowanie słoneczne i zamienia jest na ciepło, które jest przekazywane do płynu przepływającego przez układ rur znajdujących się w panelach solarnych. Ogrzany płyn krążący w układzie przepływa przez wężownicę zasobnika, gdzie ciepło jest przekazywane do wody użytkowej. Następnie schłodzony płyn wraca do kolektora, a cały proces jest powtarzany.

Ustawienie kolektorów słonecznych

Kluczową rolę w przypadku kolektorów słonecznych odgrywa ich prawidłowy montaż. Ustawienie kolektorów w optymalnym kierunku gwarantuje najbardziej efektywną pracę instalacji. Oczywiście na największą wydajność można liczyć montując kolektory skierowane w stronę południową. Odchylenie o 40 stopni od kierunku południowego nie powoduje istotnego spadku nasłonecznienia kolektorów.

Warto zwrócić jednak uwagę na inny parametr, a właściwie pionowy kąt ustawienia kolektorów. Montując kolektory pod kątem 30 stopni można liczyć na największe zyski ciepła w miesiącach letnich. Montaż pod kątem 60 stopni jest optymalny dla miesięcy zimowych. Średniorocznie optymalny kąt nachylenia kolektorów powinien wynosić ok. 40-45 stopni.

Kolektory słoneczne projektuje się w ten sposób, aby w półroczu letnim pokryły od 80 do 100 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę. Wówczas w ujęciu całorocznym pokrycie zapotrzebowania kształtuje się na poziomie 60 procent.

Kolektory słoneczne Kospel

Firma Kospel specjalizuje się w produkcji kolektorów słonecznych od wielu lat. Nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz dbałość o szczegóły to gwarancja niezawodnej pracy urządzeń przez długi okres. Kolektory słoneczne firmy Kospel cechują się wysoką sprawnością na poziomie 75 procent. Kolektory słoneczne Kospel KSH są wykonane z materiałów najwyższej jakości, a producent udziela 5-letniej gwarancji na pracę urządzeń. W ofercie firmy można znaleźć gotowe do montażu zestawy solarne. Pełna oferta urządzeń firmy Kospel jest dostępna w dziale produkty. Kolektory słoneczne są doskonałym uzupełnieniem dla wszystkich typów centralnego ogrzewania, w tym ogrzewania elektrycznego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień