list Kategoria: Ciepła woda

Kilka sposobów na ciepłą wodę? Sprawdź, jaki będzie odpowiedni dla Ciebie

Trudno wyobrazić sobie obecne życie bez dostępu do ciepłej wody. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz oczywiście uwarunkowań technicznych istnieje szereg rozwiązań na ogrzewanie  wody. Który sposób ogrzewania wody jest najlepszy?

Podgrzewacze i ogrzewacze elektryczne nie wymagają budowy specjalnych przyłączy, odpowiedniej wentylacji pomieszczeń ani budowy komina. Ich eksploatacja jest bezpieczna, nie grozi wybuchem ani zaczadzeniem.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe to ekonomiczne i wygodne rozwiązanie.

Najważniejsze zalety podgrzewaczy przepływowych to: niewielkie gabaryty, dzięki którym można je łatwo podłączyć blisko miejsca poboru wody, a także automatyczne załączanie tylko w momencie odkręcenia kranu, dzięki czemu jest to energooszczędne rozwiązanie. Nie spotykamy się tutaj ze stratami związanymi z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur.

Najpopularniejsze są małe podgrzewacze, najczęściej wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką, idealnie nadają się do domków letniskowych, niewielkich lokali gastronomicznych, biur oraz zakładów fryzjerskich. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe posiadające stopień ochrony IP25.

Podgrzewacze bez wbudowanej baterii najczęściej znajdują zastosowanie w kuchniach. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Posiadają one również możliwości umieszczenia pod lub nad umywalką.

Chcąc jednak uzyskać większą ilość ciepłej wody w kilku miejscach poboru, należy zastosować urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400 V. Firma KOSPEL oferuje modele ze sterowaniem hydraulicznym oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym.

Wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania. 

Mały bojler elektryczny, czyli pojemnościowy ogrzewacz wody.

W wielu przypadkach, podczas poszukiwania sposobu na ogrzanie wody, ogrzewacze pojemnościowe są optymalnym rozwiązaniem. Z pewnością ich zaletą jest gwarancja prostego montażu, wystarczy dostęp do zwykłej instalacji elektrycznej (230 V). Ponadto cechuje je cicha praca, a wysokiej jakości izolacja chroni przed utratą ciepła. Moce grzałek w ogrzewaczach pojemnościowych umożliwiają ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. Najważniejszym kryterium doboru urządzenia jest jego pojemność.

Pojemnościowe ogrzewacze wody cechuje wysoki komfort użytkowania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom użytkownik ma możliwość regulacji temperatury w zakresie od 23 do 70°C. Grzałka o mocy 2 kW zapewnia krótki czas podgrzania wody w zbiorniku. W przypadku ogrzewaczy o pojemności 5 litrów czas podgrzania wody w całym zbiorniku o 30°C wynosi ok. 5,5 minuty. W zbiornikach o pojemności 10 litrów-podgrzanie wody zajmuje ok. 11 minut.

Ogrzewanie wody za pomocą centralnego źródła ogrzewania? Znajdź odpowiedni wymiennik c.w.u.

Jeśli zamierzasz podgrzewać wodę użytkową za pomocą kotła, pompy ciepła lub innego centralnego źródła ogrzewania konieczne będzie zastosowanie wymiennika c.w.u. Firma KOSPEL posiada szeroką bazę wymienników c.w.u.  Jaka jest zasada ich działania?

Głównym elementem wymiennika jest zbiornik stalowy pokryty emalią ceramiczną. Firma Kospel podczas produkcji wymienników stosuje technologię emaliowania proszkowego.  Największą zaletą tej technologii jest równomierne pokrycie całej powierzchni zbiornika. Precyzyjnie dobrana warstwa emalii doskonale zabezpiecza blachę zbiornika przed korozją. To gwarancja najwyższej trwałości urządzenia oraz wieloletniej, bezawaryjnej pracy.

Wbudowana wężownica lub płaszcz wodny przekazuje ciepło dostarczone z kotła do wody użytkowej. Stosowanie tych urządzeń ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie należy zastosować cyrkulację.

Zbiorniki są produkowane w różnych wersjach, np. z jedną, dwoma albo trzema wężownicami lub w wersji płaszczowej. Do wyboru są urządzenia wiszące lub stojące o pojemnościach od 80 do 1000 litrów. Do współpracy z kotłami na paliwa stałe najczęściej stosowane są wymienniki poziome, z wężownicą lub z płaszczem wodnym. Urządzenia poziome oferowane są o pojemnościach w zakresie od 80 do 140 litrów.

Na szczególną uwagę zasługują wymienniki płaszczowe. Posiadają one dużo większą moc i wydajność od urządzeń o takich samych pojemnościach z wężownicami. Dla przykładu wydajność wymiennika płaszczowego SP-180 o pojemności całkowitej 183 litry jest porównywalna do wydajności wymiennika z wężownicą o pojemności 300 litrów. Ważnym elementem podczas produkcji wymienników płaszczowych jest technologia falowania ścianek zbiornika. Zwiększa ona dodatkowo powierzchnię grzewczą. Ponadto dzięki większej wytrzymałości ciśnieniowej (do 0,3 MPa) umożliwia montaż wymienników w układach zamkniętych c.o.

Warto również wyróżnić urządzenia posiadające wysoki stopień energooszczędności-klasę energetyczną A. Są to np. wymienniki SWK - do montażu pod kotłem. 

Jest wiele sposobów na efektywne ogrzanie wody użytkowej, jednak ich wybór zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień