brutto netto
list Kategoria: Ciepła woda

Podgrzewanie wody prądem – ile to kosztuje?

Kluczowym czynnikiem podczas wyboru sposobu podgrzewania ciepłej wody są szacunkowe koszty. W naszym dzisiejszym artykule sprawdzamy, ile kosztuje podgrzewanie wody prądem. Przeprowadzamy obliczenia, z których dowiesz się m.in. ile kosztuje jeden prysznic oraz podgrzanie 1000 litrów wody. Udowadniamy, że koszty podgrzewania wody prądem nie są wbrew panującej opinii wysokie.

Elektryczne podgrzewanie wody użytkowej

Podgrzewacz przepływowy o mocy 12 kW przy przyroście temperatury wody o 30oC ma wydajność 5,8 l/min. Standardowa słuchawka prysznicowa potrzebuje ok. 5-6 litrów wody do prawidłowego funkcjonowania. Temperatura wody wlotowej do podgrzewacza wynosi latem ok. 10oC. Przy tych założeniach możemy pokusić się o obliczenie, np. ile będzie kosztował nas 5-minutowy prysznic lub ile zapłacimy za podgrzanie 1000 litrów wody.

Ile kosztuje 5-minutowy prysznic

Przy powyższych założeniach na 5-minutowy prysznic zużyjemy 29 litrów wody oraz 1,02 kWh energii elektrycznej. Koszt 1 kWh w taryfie całodobowej G11 w Polsce wynosi średnio ok. 0,69 zł brutto. Wynika z tego, że na 5 minutowy prysznic wydamy ok. 69 groszy. Jeżeli jednak do podgrzania wody zastosujemy podgrzewacz jednofazowy o mocy 5,5 kW, którego wydajność przy przyroście temperatury wody o 30oC wynosi 2,7 l/min, to na 5 minutowy prysznic zużyjemy 14 litrów wody oraz 0,47 kWh energii. Wówczas za jeden prysznic trwający 5-minut zapłacimy ok. 33 groszy. Należy pamiętać, że do podgrzewaczy jednofazowych dobierana jest wylewka prysznicowa drobnostrumieniowa. Takie rozwiązanie zapewnia pełny komfort użytkowania przy wydajnościach ciepłej wody, jakie dostarcza podgrzewacz o mocy 5,5 kW. 

Koszt podgrzania 1000 litrów wody

Bardziej miarodajne dla wielu osób będzie obliczenie kosztów podgrzania 1000 litrów wody. Latem na wlocie do podgrzewacza mamy wodę o temperaturze ok. 10oC. Optymalna temperatura wody do kąpieli wynosi ok. 38-40oC czyli podgrzewacz powinien podgrzać wodę o 28-30oC. Wydajność podgrzewacza 21 kW przy przyroście temp wody o 30oC wynosi 10,1 l/min. Urządzenie to nagrzeje 1000 litrów wody w 99 minut czyli 1,65 godziny zużywając ok. 34,5 kWh. Prąd do podgrzania 1000l czyli 1 m3 wody będzie nas kosztował 24 zł. Jeżeli przyjmiemy, że 1 osoba zużywa ok. 1,5m3 ciepłej wody na miesiąc to koszt podgrzania wody w taryfie G11 wyniesie 36 zł.

Podgrzewanie wody prądem jest tanie

Z powyższych wyliczeń wynika, że wbrew powszechnie panującej opinii podgrzewanie wody prądem nie jest drogie. Wynika to z faktu, że podgrzewacz przepływowy i jego moc dobieramy optymalnie do planowanego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Ponadto umieszczamy go blisko punktów odbioru wody. Dzięki temu praktycznie nie mamy strat energii związanej z magazynowaniem np. w zbiorniku i przesyłem na odległość. Koszty eksploatacji podgrzewacza przepływowego są niższe od kosztów za ciepłą wodę w wielu spółdzielniach mieszkaniowych.

Poznaj najlepsze elektryczne podgrzewacze wody

Wybór podgrzewaczy Kospel to gwarancja komfortu użytkowania oraz niezawodnej pracy urządzeń przed wiele lat. Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja pojemnościowego ogrzewacza wody. Mały bojler elektryczny nadaje się do instalacji w łazience. W dziale Produkty znajdziesz pełną ofertę elektrycznych urządzeń do podgrzewania wody.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień