brutto netto
list Kategoria: Dofinansowania

Program "Czyste powietrze" czyli dotacja na wymianę pieca

Wśród głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w Polsce wymienia się tzw. niską emisję. W znacznej mierze szkodliwe pyły przedostające się do atmosfery pochodzą ze starych pieców i kotłów. W okresie zimowym normy zanieczyszczeń powietrza w wielu regionach naszego kraju są przekraczane nawet o kilkaset procent. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma negatywny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i stan zdrowia.

Eliminacja z użycia przestarzałych pieców i kotłów z pewnością przyczyniłaby się do znacznej poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą kotła lub pieca w swoim domu, warto rozważyć skorzystanie z programu "Czyste powietrze". Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych programów rządowych wspomagających walkę ze smogiem. Dotacja pozwala na częściowe sfinansowanie m.in. wymiany pieca/kotła lub okien/drzwi, a także wykonanie ocieplenia w swoim domu. Sprawdź na co możesz liczyć decydując się na uczestnictwo w programie "Czyste powietrze".

Program "Czyste powietrze"

Rządowy program "Czyste powietrze" pomaga w skutecznej walce ze smogiem nieprzerwanie od 2018 roku. Program będzie działał do 2029 roku, a wnioski o dofinansowanie można składać do 31 grudnia 2027 roku. Zakończenie wszystkich prac związanych z udzieloną dotacją musi nastąpić najpóźniej do 30 czerwca 2029 roku. Całkowity budżet programu "Czyste powietrze" to na chwile obecną 103 miliardy złotych.

Nadzór nad programem "Czyste powietrze" został powierzony Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska, które są odpowiedzialne za przyjmowanie i realizację wniosków. Program jest jednym z kilku obecnie funkcjonujących mających na celu jak najszybszą poprawę jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"?

Program jest skierowany do osób fizycznych, a jego głównym celem jest przyśpieszenie wymiany starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Wśród urządzeń najbardziej zatruwających środowisko wymienia się m.in. kotły ręcznie zasilane drewnem, piece kaflowe oraz nisko sprawne kotły węglowe. Udzielone dofinansowanie może również wspomóc inwestycje polegającą na dociepleniu budynku, wymianie okien i drzwi oraz montażu i modernizacji instalacji CO i CWU.

Warto wspomnieć, że ze środków pochodzących z dotacji można także częściowo sfinansować budowę instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Doskonałym wyborem w tym przypadku może być m.in. instalacja kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie instalacji fotowoltaicznej służącej do produkcji czystej energii elektrycznej.

Jaką kwotę można otrzymać w ramach programu "Czyste powietrze"?

Maksymalna wysokość dotacji udzielonej w ramach programu "Czyste powietrze" to 47 700 zł. Kwota ta stanowi 90% maksymalnej wartości kosztów kwalifikowanych określonych przez ustawodawcę na poziomie 53 000 złotych. Z kolei minimalna wartość inwestycji na którą może być udzielone dofinansowanie wynosi 7 000 złotych.

Wysokość dofinansowania jest w znacznej mierze uzależniona od miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. W ten sposób przewidziano siedem grup dla których wysokość dotacji wynosi od 30 do 90 procent kosztów kwalifikowanych. Na najwyższe dofinansowanie (do 90% kosztów kwalifikowanych) mogą liczyć osoby, których dochód nie przekracza kwoty 600 zł miesięcznie (Grupa I). Z kolei w przypadku miesięcznego dochodu powyżej 1600 zł na osobę (Grupa VII), wysokość dofinansowania wyniesie do 30% kosztów kwalifikowanych. W pozostałych grupach wysokość dotacji jest określana proporcjonalnie do wysokości osiąganego dochodu.

W ramach programu można liczyć ponadto na atrakcyjnie oprocentowaną pożyczkę, która uzupełni wartość całej inwestycji (np. dotacja do 30% / pożyczka do 70%).

Wymiana pieca węglowego na kocioł elektryczny

Z roku na rok, coraz większą popularnością w Polsce cieszy się ogrzewanie elektryczne. Instalacja kotła elektrycznego jest doskonałą alternatywą dla kotła gazowego. W przypadku wymiany starego pieca węglowego, to właśnie ogrzewanie elektryczne może okazać się doskonałym wyborem. Kotły elektryczne doskonale sprawdzają się we współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi. Należą do grupy urządzeń przyjaznych dla środowiska i bezpiecznych w eksploatacji.

Ponadto kotły elektryczne cechuje znacznie większa sprawność w porównaniu do starych kotłów węglowych - szacuje się, że sprawność takich urządzeń wynosi około 60 procent. Z kolei sprawność kotłów elektrycznych to niemal 100 procent.

Ponadto ogrzewanie prądem jest praktycznie bezobsługowe, a zarazem w pełni bezpieczne - zarówno dla domowników, jak i dla środowiska. Warto wspomnieć, że elektryczne urządzenia grzewcze są uważane za jedne z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Nowoczesne kotły elektryczne są bowiem w pełni przystosowane do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi. Jeśli zamierzasz skorzystać z programu "Czyste powietrze", warto rozważyć instalację kotła elektrycznego.

Więcej szczegółowych informacji o programie dofinansować można znaleźć na stronach NFOŚiGW pod adresem https://nfosigw.gov.pl

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień