brutto netto
list Kategoria: Dofinansowania

Program "Czyste powietrze", czyli dotacja na wymianę pieca

Wśród głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w Polsce wymienia się tzw. niską emisję. W znacznej mierze szkodliwe pyły przedostające się do atmosfery pochodzą ze starych pieców i kotłów. W okresie zimowym normy zanieczyszczeń powietrza w wielu regionach naszego kraju są przekraczane nawet o kilkaset procent. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma negatywny wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i stan zdrowia.

Eliminacja z użycia przestarzałych pieców i kotłów z pewnością przyczyniłaby się do znacznej poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą kotła lub pieca w swoim domu, warto rozważyć skorzystanie z programu "Czyste powietrze". Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych programów rządowych wspomagających walkę ze smogiem. Dotacja pozwala na częściowe sfinansowanie m.in. wymiany pieca/kotła lub okien/drzwi, a także wykonanie ocieplenia w swoim domu. Sprawdź, na co możesz liczyć, decydując się na uczestnictwo w programie "Czyste powietrze".

Program "Czyste powietrze"

Rządowy program "Czyste powietrze" pomaga w skutecznej walce ze smogiem nieprzerwanie od 2018 roku. Program będzie działał do 2029 roku, a wnioski o dofinansowanie można składać do 31 grudnia 2027 roku. Zakończenie wszystkich prac związanych z udzieloną dotacją musi nastąpić najpóźniej do 30 czerwca 2029 roku. Całkowity budżet programu "Czyste powietrze" to na chwilę obecną 103 miliardy złotych.

Nadzór nad programem "Czyste powietrze" został powierzony Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska, które są odpowiedzialne za przyjmowanie i realizację wniosków. Program jest jednym z kilku obecnie funkcjonujących, mających na celu jak najszybszą poprawę jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"?

Program jest skierowany do osób fizycznych, a jego głównym celem jest przyśpieszenie wymiany starych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Wśród urządzeń najbardziej zatruwających środowisko wymienia się m.in. kotły ręcznie zasilane drewnem, piece kaflowe oraz nisko sprawne kotły węglowe. Udzielone dofinansowanie może również wspomóc inwestycje polegającą na dociepleniu budynku, wymianie okien i drzwi oraz montażu i modernizacji instalacji c.o. i c.w.u.

Warto wspomnieć, że ze środków pochodzących z dotacji można także częściowo sfinansować budowę instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Doskonałym wyborem w tym przypadku może być m.in. instalacja kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie instalacji fotowoltaicznej służącej do produkcji czystej energii elektrycznej.

Jaką kwotę można otrzymać w ramach programu "Czyste powietrze"?

Do końca roku 2021 program obejmował dwie grupy beneficjentów. Pierwsza to osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł i dla nich przewidziana jest dotacja podstawowa do 30 000 zł. Druga, to beneficjenci o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Dla tej grupy przewidziana jest dotacja do 37 000 zł.

Od 2022 roku ministerstwo wprowadziło trzecią grupę beneficjentów o najniższych dochodach. To gospodarstwa, w których miesięczny dochód na jedną osobę nie przekracza 900 zł przy gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł przy gospodarstwie jednoosobowym. Takie gospodarstwa domowe mogą otrzymać nawet do 90% wsparcia. Maksymalna kwota może wynieść w tej sytuacji 69000 złotych.

Wymiana pieca węglowego na kocioł elektryczny

Z roku na rok coraz większą popularnością w Polsce cieszy się ogrzewanie elektryczne. Instalacja kotła elektrycznego jest doskonałą alternatywą dla kotła gazowego. W przypadku wymiany starego pieca węglowego, to właśnie ogrzewanie elektryczne może okazać się doskonałym wyborem. Kotły elektryczne doskonale sprawdzają się we współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi. Należą do grupy urządzeń przyjaznych dla środowiska i bezpiecznych w eksploatacji.

Ponadto kotły elektryczne cechuje znacznie większa sprawność w porównaniu do starych kotłów węglowych - szacuje się, że sprawność takich urządzeń wynosi około 60 procent. Z kolei sprawność kotłów elektrycznych to niemal 100 procent.

Ponadto ogrzewanie prądem jest praktycznie bezobsługowe, a zarazem w pełni bezpieczne - zarówno dla domowników, jak i dla środowiska. Warto wspomnieć, że elektryczne urządzenia grzewcze są uważane za jedne z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Nowoczesne kotły elektryczne są bowiem w pełni przystosowane do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi. Jeśli zamierzasz skorzystać z programu "Czyste powietrze", warto rozważyć instalację kotła elektrycznego.

Więcej szczegółowych informacji o programie dofinansowań można znaleźć na stronach NFOŚiGW pod adresem https://nfosigw.gov.pl.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień