list Kategoria: Pompy ciepła

Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując pompę ciepła

Nie wiesz czym kierować się podczas wyboru pompy ciepła? Nie martw się, nie każdy musi być ekspertem od Odnawialnych Źródeł Energii.

My jesteśmy, dlatego powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na sam początek swojej przygody z pompą ciepła.

Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła. Różnią się one mocą, efektywnością, generowanym hałasem, czy też formą odbierania energii. Jeżeli zastanawiasz się, na którą powinien paść Twój wybór, to musimy zdradzić Ci pewien sekret - ta decyzja musi być poprzedzona odpowiednią analizą. Metoda chybił-trafił zdecydowanie nie zda tu egzaminu. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ od tego będzie zależał nie tylko koszt inwestycji, ale także efektywność działania. A przecież nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto.

Dolne źródło ciepła, czyli fundament inwestycji

Wyróżniamy trzy główne rodzaje pomp ciepła. Ich podział zależy od miejsca, z którego pobierają energię cieplną. Jeżeli zależy Ci na największej efektywności, a pieniędzy masz jak lodu, to najlepszym wyborem będzie gruntowa pompa ciepła. Dlaczego? Otóż energia ciepła z gruntu przekazywana jest do pompy ciepła umieszczonej w domu. Ciepło wędruje następnie do Twoich kaloryferów za pomocą instalacji grzewczej. Warto dodać, że nie każde miejsce nadaje się na gruntową pompę ciepła. Inwestor musi mieć działkę o konkretnych uwarunkowaniach geologicznych. Same chęci nie wystarczą.

Przechodzimy do drugiego rodzaju pompy ciepła. Pamiętasz bajkę o Żwirku i Muchomorku? Wodnik Szuwarek z pewnością korzystał z wodnej pompy ciepłą, bo w stawie miał zawsze ciepło. Niestety jest to najmniej popularny rodzaj dolnego źródła ciepła. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu - mało kto ma dostęp do własnego stawiku, jeziora lub rzeki. Wodna pompa ciepła może także korzystać z wód gruntowych. Wadą tego rozwiązania jest szybkie zanieczyszczenie wymiennika pompy ciepła. Efekt? Dodatkowe koszty.

Trzecim, najbardziej rozpowszechnionym rodzajem pomp, są powietrzne pompy ciepła. Ich montaż jest najmniej inwazyjny, a dostępność źródła ciepła w postaci powietrza najlepsza. Jest to rozwiązanie najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym. Zarówno jeśli chodzi o koszt instalacji, jak i późniejszego użytkowania.

Moc pompy ciepła

Wyobraź sobie, że na meczu piłki nożnej w podstawówce, jako napastnik gra Ronaldo. Za silny zawodnik na taką ligę? Tak samo będzie z pompą ciepła o zbyt dużej mocy. Dlatego też pompa musi być dokładnie dopasowana nie tylko do powierzchni domu, ale także do poziomu jego ocieplenia. Poprawne dopasowanie mocy pompy do budynku pozwala na efektywne ogrzewanie zarówno budynku, jak i wody użytkowej w wymienniku c.w.u.

Każda pompa ciepła traci swoją moc przy niskich temperaturach zewnętrznych. Dobrze dopasowana pompa pozwoli Ci na ustalenie jak najniższego punktu, w którym jej działanie będzie wspomagane dogrzewaniem wewnętrznym. Odpowiednia moc przekłada się to nie tylko na optymalną temperaturę wewnątrz domu, ale także zmniejsza koszty takiego ogrzewania.

Wyjaśniamy, co oznacza COP

Wielu producentów pomp ciepła podaje współczynnik COP danego urządzenia. Jeżeli jesteś nowy w OZE, to Twoim pierwszym skojarzeniem będzie pewnie Robo-Cop. Niestety te dwa aspekty nie mają nic wspólnego.

Cop, to współczynnik wydajności pompy. Dla przykładu, jeżeli pompa ciepła ma współczynnik COP 4, to 1 kWh energii elektrycznej przekazuje w postaci 4 kWh energii cieplnej. Mówiąc prościej, im wyższy jest współczynnik COP, tym większa efektywność pompy ciepła. Co więcej, istotne znaczenie ma też to, w jakiej strefie klimatycznej była wykonywana analiza COP. Dlaczego? Ponieważ ta zrobiona na południu Hiszpanii, będzie znacząco różniła się od analizy COP w krajach skandynawskich. Przykład przejaskrawiony celowo.

Punkty serwisowe i elementy systemu dostarczane przez producenta

Pompa ciepła, jak każde inne urządzenie, potrzebuje regularnych przeglądów serwisowych.

Regularna kontrola tego urządzenia pozwala na maksymalnie efektywne i ekonomiczne działanie. Zapewniamy naszym klientom szeroką siatkę punktów serwisowych na terenie całej Polski - wszystko po to, aby regularny serwis pompy ciepła nie był Twoim zmartwieniem!

Pięcioletnia gwarancja Kospel Safe to także istotny element całej ekologicznej układanki. Dzięki temu nie obawiasz się żadnej awarii Twojej pompy ciepła. Chcesz, żeby wszystkie urządzenia oparte o OZE działały z perfekcją szwajcarskiego zegarka? Postaw na kompatybilność poszczególnych urządzeń, dzięki temu, że pochodzą one od jednego producenta.

Tagi Home
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień