brutto netto
list Kategoria: Porady i wiedza

Znaczenie zbiornika buforowego w instalacji z pompą ciepła.

Ogrzewanie elektryczne to jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła. Nie wytwarza szkodliwych substancji i cechuje się zerową emisją CO². Sam kocioł elektryczny działa przy praktycznie każdej instalacji grzewczej. Jeśli wykorzystanie energii odnawialnej jest dla Ciebie istotne, weźmiesz pod uwagę również pompę ciepła. Dowiedz się jak dobrać elementy instalacji grzewczej do tego rozwiązania. Sprawdź produkty odpowiednie dla niskotemperaturowych źródeł ciepła.

Pompa ciepła to niskotemperaturowe źródło ogrzewania. Urządzenia z nią współpracujące muszą wydajnie przekazywać ciepło do instalacji. Dlatego warto wybrać wymiennik z dużą powierzchnią grzewczą wężownicy. Przy wyborze urządzenia przelicza się 0,25m² wężownicy na każdy kilowat mocy pompy. W ofercie firmy KOSPEL zajdziesz wymienniki polecane do współpracy z pompą ciepła. Szukasz największej powierzchni grzewczej wężownicy? Wybierz SWPC (4,22 m²).

Jakie warunki powinna spełniać instalacja grzewcza z pompą ciepła? 

Pompa ciepła to urządzenie, którego sposób działania jest w dużej mierze uzależniony od temperatury na zewnątrz. Przy skrajnie niskich temperaturach, urządzenie załącza dogrzewanie elektryczne. W Polsce mroźne zimy i ujemne temperatury to zaledwie kilka dni w roku. W przypadku za wysokiej temperatury zewnętrznej pompa będzie włączać i wyłączać sprężarkę. Efektem takiego działania jest większy pobór energii elektrycznej i zaburzenie płynności pracy pompy. Jak je zniwelować?

Strażnik w instalacji z pompą ciepła.

Zbiornik buforowy składuje nagrzaną wodę grzewczą. W instalacji z kotłem elektrycznym bufor wspomaga oszczędną pracę kotła. Natomiast przy współpracy z pompą ciepła ma inne zadanie. Woda ogrzana przez czynnik chłodniczy pompy ciepła zostaje przekazana do bufora, a nie bezpośrednio do instalacji. W ten sposób pompa ciepła działa płynniej i takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na jej żywotność. Zbiornik buforowy w połączeniu z pompą ciepła powietrze-woda wspomaga również system odmrażający pompę w temperaturach ujemnych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień