brutto netto
list Kategoria: Pompy ciepła

Znaczenie zbiornika buforowego w instalacji z pompą ciepła

Choć o buforze ciepła słyszał prawie każdy, tak niewielu inwestorów wie, czym on jest i dlaczego warto w niego zainwestować.

Niewiedza, to pierwszy krok na drodze zwiększających się wydatków, dlatego przybliżymy Ci wszystkie najważniejsze aspekty związane z buforem ciepła.

Bufor budzi dziś coraz większe zainteresowanie, ponieważ w zdecydowanym stopniu wpływa na efektywność centralnego ogrzewania. Innymi słowy, taki bufor zapewni Ci oszczędności, ponieważ gromadzi energię cieplną i pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W naszym tekście skupimy się wyłącznie na buforach w instalacji z pompą ciepła, choć urządzenia te mogą być także wykorzystywane w każdej innej instalacji grzewczej.

Dlaczego stosuje się bufor ciepła w instalacji?

To bardzo proste i trwałe urządzenie, niezwykle powszechne w Europie. Jego budowę można określić jako zbiornik z wodą ogrzaną przez urządzenie grzewcze. To swoisty domowy „skład ciepła”, który pełni rolę magazynu energii cieplnej pochodzącej z ogrzewania.

Dziś najczęściej wybierane są osobne zbiorniki, które w efektywny sposób magazynują energię cieplną. Właściwe funkcjonowanie pompy ciepła wymaga minimalnego przepływu (zład wody). Określa go odpowiednia ilość wody, która przepływa przez instalację w określonym czasie. Jeżeli ilość wody jest mniejsza, to wówczas na sterowniku pompy ciepła wyświetlona zostaje informacja o błędzie. Konieczne jest wtedy spełnienie tego warunku. Bufor stanowi zatem solidną rezerwę wody, dzięki czemu pompa ciepła funkcjonuje z maksymalną efektywnością.

Co więcej, bufor ciepła stosowany jest także w instalacji, jako sprzęgło hydrauliczne, oddzielające obieg instalacji od samego źródła ciepła. Ciekawostka! Bufor może być sprzęgłem hydrauliczny, jednakże sprzęgło nigdy nie spełni funkcji bufora. To właśnie dlatego polecamy stosowanie i stosujemy bufor w instalacji z naszymi pompami. Warto zaznaczyć także, iż bufor świetnie sprawdza się jako ogniwo łączące kilka źródeł ciepła. Przykładem może być instalacja, do której dołożona jest pompa ciepła, zaś dotychczasowe źródło ciepła (np. kocioł grzewczy na węgiel) nie zostało zlikwidowane. Bufor jest wówczas ogniwem łączącym oba źródła ciepła i gwarantem tego, że instalacja zawsze będzie odpowiednio zasilona.

W jaki sposób działa instalacja z buforem?

Jak widzisz, bufor ciepła pełni kluczową rolę w instalacji grzewczej. Teraz przedstawimy Ci wszystko na przykładzie, ponieważ takie tłumaczenie zawsze jest po prostu najlepsze.

Masz dom z instalacją grzewczą z pompą ciepłą. Na zewnątrz słońce świeci na tyle mocno, że nie potrzebujesz ogrzewania. Wówczas pompa ciepła ogrzewa tylko bufor, do momentu odpowiedniego jej nagrzania. Wtedy pompa ciepła przestaje pracować i czeka na sygnał, że woda w buforze wystygła i znów trzeba ją ogrzać. Nagrzany bufor przechowuje energię cieplną do momentu, w którym dostanie z instalacji informację o tym, że w którejś strefie grzewczej temperatura spadła poniżej ustalonego minimum. Ciepło zostaje dostarczone do instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu pompa ciepła włącza się dopiero wtedy, gdy temperatura bufora będzie tego wymagała.

Czyniąc tę historyjkę krótką - bufor jest po prostu świetnym rozwiązaniem, które pozwala na maksymalną oszczędność energii i efektywne wykorzystanie całej instalacji grzewczej. To właśnie z tego powodu coraz większa ilość inwestorów decyduje się na dołączenie takiego bufora do swojej instalacji. 

Tagi Home
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień