Kiedy powstaje smog?
Gdy powietrze miesza się ze spalinami i dymem, tworzy szkodliwe i nienaturalne zjawisko atmosferyczne zwane smogiem. Smog bardzo szkodliwie działa na zdrowie ludzi i zwierząt.
Jak go rozpoznać?
Sama nazwa tego zjawiska pochodzi od słów „smoke” (dym) i „fog” (mgła), właśnie dlatego, że najprościej porównać zjawisko smogu do mgły. Jak je rozróżnić? Mgła to nic innego, jak zawieszone w powietrzu kropelki wody, które są bezwonne i występują najczęściej w chłodne noce i bezwietrzne poranki. Mgła może występować bez smogu i mocno ogranicza widoczność.
Smog z kolei najczęściej występuje wraz z mgłą, gdyż na jej kropelkach osadzają się wtedy zanieczyszczenia. Smog składa się przede wszystkim z tlenków węgla, azotu i siarki i najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu . Te mniejsze są tym groźniejsze, że dostają się do naszego krwiobiegu. Smog przede wszystkim wydziela duszącą, nieprzyjemną woń, a widoczność ogranicza zaledwie do kilku metrów.
Co jest przyczyną powstawania smogu?
Główną przyczyną smogu w Polsce jest emisja do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają w wyniku palenia w piecach o niskiej emisji stałopalnym paliwem. Oczywiście do powstawania smogu przyczyniają się również spaliny samochodowe i spaliny przemysłowe.