brutto netto

Kiedy powstaje smog?

Gdy powietrze miesza się ze spalinami i dymem, tworzy szkodliwe i nienaturalne zjawisko atmosferyczne zwane smogiem. Smog bardzo szkodliwie działa na zdrowie ludzi i zwierząt. 

Jak go rozpoznać?

Sama nazwa tego zjawiska pochodzi od słów „smoke” (dym) i „fog” (mgła), właśnie dlatego, że najprościej porównać zjawisko smogu do mgły. Jak je rozróżnić? Mgła to nic innego, jak zawieszone w powietrzu kropelki wody, które są bezwonne i występują najczęściej w chłodne noce i bezwietrzne poranki. Mgła może występować bez smogu i mocno ogranicza widoczność.

Smog z kolei najczęściej występuje wraz z mgłą, gdyż na jej kropelkach osadzają się wtedy zanieczyszczenia. Smog składa się przede wszystkim z tlenków węgla, azotu i siarki i najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu . Te mniejsze są tym groźniejsze, że dostają się do naszego krwiobiegu. Smog przede wszystkim wydziela duszącą, nieprzyjemną woń, a widoczność ogranicza zaledwie do kilku metrów. 

Co jest przyczyną powstawania smogu?

Główną przyczyną smogu w Polsce jest emisja do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają w wyniku palenia w piecach o niskiej emisji stałopalnym paliwem. Oczywiście do powstawania smogu przyczyniają się również spaliny samochodowe i spaliny przemysłowe.

Lokalne programy antysmogowe. Podpowiadamy jak wypełnić wniosek oraz za ich pomocą wymienić stary niskoemisyjny piec na kocioł elektryczny.

Obejrzyj nasz film

By przyśpieszyć proces dofinansowania swojej inwestycji polegającej na wymianie urządzenia grzewczego, możesz skorzystać z lokalnego programu antysmogowego. Lokalne programy antysmogowe  są skierowane do mieszkańców danych regionów i działają ma poziomie miast, gmin lub  województw. W wielu gminach zostały przyjęte uchwały antysmogowe nakładające na właścicieli domów obowiązek wymiany starych pieców, na nowe ekologiczne rozwiązania. Jednym z lepszych rozwiązań jest zmiana pieca na kocioł elektryczny, gdyż nie wytwarza on żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.

Poznaj kotły elektryczne Kospel

Lokalny program antysmogowy w Twoim regionie powinien być opublikowany na stronie urzędu miasta, gminy lub województwa. Po zapoznaniu się z warunkami programu wypełnij wniosek aby otrzymać od 6000 zł do 12 000 zł dofinansowania na modernizację źródła ogrzewania. 

Kod produktuEKCO.MN3EKCO.LN3 / L3EKD.M3
Znamionowa moc cieplna od 4 do 24 kW od 4 do 24 kW od 4 do 24 kW
Klasa energetyczna D D D
Zasilanie 400V 3N~ lub 230V~ 400V 3N~ lub 230V~ 400V 3N~ lub 230V~
Wymiary
dł x szer x wys (mm)
316 x 235 x 716 

LN3 - 316 x 235 x 716

L3 - 316 x 191 x 716

316 x 235 x 716
Możliwość połączenia z wymiennikiem c.w.u.
Posiada program ładowania bufora c.o.
Współpraca z dodatkowymi źródłami ciepła
Sterowanie pogodowe  
Dodatkowe atuty
 • Możliwość sterowania przez internet
 • Intuicyjny wyświetlacz LCD
 • Intuicyjny wyświetlacz LCD
 • Wbudowany wymiennik o pojemności 130 L
 • Intuicyjny wyświetlacz LCD
 • Możliwość sterowania przez internet
Więcej szczegółów > Więcej szczegółów > Więcej szczegółów >

Co zyskasz na wymianie pieca na kocioł elektryczny?

 • wygodę użytkowania
 • czyste powietrze
 • precyzyjność
 • bezobsługową pracę
 • estetyczny wygląd
 • wysoka kulturę pracy