Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
Ciepła woda jest jednym z podstawowych mediów, bez którego nie można sobie dzisiaj wyobrazić życia w domu, mieszkaniu, biurze, restauracji itd. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań technicznych istnieje szereg urządzeń umożliwiających ogrzewanie wody. Firma KOSPEL już od ponad 30 lat specjalizuje się w ich produkcji.
Elektryczne podgrzewacze przepływowe
Najważniejszymi zaletami podgrzewaczy przepływowych są: niewielkie gabaryty, dzięki czemu można je łatwo podłączyć blisko miejsca poboru wody, oraz automatyczne załączanie tylko w momencie odkręcenia kranu – są energooszczędne. Nie występują tu straty związane z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur. Jako urządzenia elektryczne mają przewagę nad gazowymi – nie wymagają budowy specjalnych przyłączy gazowych (instalacja elektryczna jest w każdym domu), nie wymagają odpowiednio wentylowanych pomieszczeń ani budowy komina. Ich eksploatacja jest bezpieczna, nie grozi wybuchem ani zaczadzeniem.
Najbardziej popularne są podgrzewacze umywalkowe, najczęściej wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Jest to np. model EPS2. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe posiadające stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować bezpośrednio w kabinach prysznicowych. Z kolei podgrzewacze EPO i EPO2 najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Jednocześnie przy mocy na poziomie 6 kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.
Opisane powyżej podgrzewacze umożliwiają korzystanie raczej z jednego kranu i generalnie zasilane są napięciem 230 V. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach, należy zastosować urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400 V. Tu dostępne są modele PPH3 hydraulic oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE3 electronic LCD.
Każdy z wymienionych podgrzewaczy trójfazowych wymagałby osobnego omówienia. Na potrzeby tego artykułu należy tylko podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania. Więcej informacji na temat zalet podgrzewaczy elektronicznych znajdziesz w artykule "Jaki podgrzewacz wybrać: hydrauliczny czy elektroniczny?" Warto też wspomnieć o doborze mocy – do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc 12 kW, do napełniania wanny należy już zastosować moce od 18 kW w górę.
Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe
Opisane powyżej podgrzewacze przepływowe przy wszystkich swoich zaletach mają pewną niedogodność – posiadają stosunkowo dużą moc, a co za tym idzie wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Często, niestety, jest to bariera techniczna trudna do przejścia, wtedy do wyboru są ogrzewacze pojemnościowe.
Moce grzałek w ogrzewaczach pojemnościowych umożliwiają ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. Najważniejszym kryterium doboru urządzenia jest jego pojemność. Do umywalki, czy zlewozmywaka można zastosować ogrzewacz POC Luna inox o pojemności 5 lub 10 litrów. Mały bojler elektryczny będzie doskonale spełniał swoją funkcję.
Wymienniki i zasobniki ciepłej wody
Powyżej zostały opisane urządzenia, które bezpośrednio ogrzewają wodę. Jednak dysponując dowolnym kotłem centralnego ogrzewania, można użyć go do tego celu. W takiej sytuacji instaluje się zasobnik lub wymiennik c.w.u. Zasobnik służy do gromadzenia i przechowywania ciepłej wody ogrzanej np. przez wymiennik płytowy. Natomiast wymiennik c.w.u. jest wyposażony w wężownicę, poprzez którą następuje wymiana ciepła pochodzącego z kotła c.o. i podgrzewanie wody. Stosowanie zasobników i wymienników c.w.u. ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie są np. 2 łazienki i dla komfortu użytkowania należy zastosować cyrkulację ciepłej wody.
Do współpracy z kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel) najczęściej stosowane są wymienniki poziome z wężownicą typu WW Termo Hit lub wymienniki z dodatkowym płaszczem wodnym, tzw. dwupłaszczowe typu WP Termo Hit. Tu warto zwrócić uwagę, że wymienniki dwupłaszczowe dzięki znacznie większej powierzchni wymiany ciepła mają większą moc grzewczą.
W nowoczesnych instalacjach z kotłami gazowymi czy elektrycznymi stosuje się wymienniki stojące ze spiralną wężownicą typu SW Termo Max. Taka wężownica ma zazwyczaj większą powierzchnię i moc grzewczą niż w wymienniku poziomym a ustawienie pionowe daje znacznie lepszy rozkład temperatury wody w zbiorniku. Dostępne są również wymienniki z dwoma wężownicami typu SB Termo Solar, które umożliwiają oprócz podłączenia kotła c.o. dołączenie dodatkowego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych.
Firma KOSPEL oferuje szeroką gamę podgrzewaczy wody, z której można wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do potrzeb użytkownika.