brutto netto
list Kategoria: Ciepła woda

Jaki podgrzewacz wybrać: hydrauliczny czy elektroniczny?

Podgrzewacze przepływowe to jedne z najbardziej oszczędnych urządzeń służących do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Podgrzewacze załączają się i pobierają energię elektryczną wyłącznie po odkręceniu kranu czyli wówczas, gdy woda przepływa przez urządzenie. Niewątpliwą zaletą podgrzewaczy przepływowych jest fakt, że urządzenia pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika. Ponadto woda jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu. Na rynku są dostępne podgrzewacze z załączaniem hydraulicznym lub elektronicznym. Jaka jest różnica pomiędzy poszczególną technologią? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Sterowanie hydrauliczne

Podgrzewacze z tzw. sterowaniem hydraulicznym załączają 1 lub 2 stopień mocy w sposób mechaniczny. Odpowiedni stopień mocy jest załączany w zależności od ilości przepływającej wody. Jednocześnie urządzenia posiadają przełącznik umożliwiający ustawienie pełnej mocy lub jej ograniczenie (tryb ekonomiczny). Taki sposób załączania oznacza, że w praktyce temperatura wody wypływającej z podgrzewacza zależy od ilości przepływającej wody. Upraszczając: im więcej wody - tym niższa temperatura.

Elektryczne podgrzewacze wody sterowane elektroniczne

Podgrzewacze elektroniczne zapewniają zdecydowanie bardziej komfortową i oszczędną eksploatację. Układ sterowania umożliwia płynną regulację temperatury wody w zakresie
30 – 60oC.

Zastosowanie czujnika do pomiaru przepływu wody umożliwia załączanie już przy niewielkim przepływie 2,5 l/min. Jest to istotne szczególnie w instalacjach z małym ciśnieniem wody.

Podgrzewacze elektroniczne mają możliwość dogrzewania wody wstępnie podgrzanej, np. przy współpracy z zasobnikiem c.w.u. Temperatura wody na zasilaniu podgrzewacza może wynosić nawet do 60oC w modelu PPE3 electronic LCD.

W podgrzewaczach elektronicznych znajduje się również przełącznik priorytetu pracy. Umożliwia on współpracę z innymi urządzeniami dużej mocy (np. elektrycznym kotłem c.o.) na zasadzie priorytetu.

Dlaczego warto wybrać podgrzewacz ze sterowaniem elektronicznym?

Podgrzewacze ze sterowaniem elektronicznym zapewniają bardziej oszczędną eksploatację. Na przykład przy korzystaniu z umywalki załączają się z niewielką mocą już przy minimalnym przepływie. Moc podgrzewacza jest dokładnie dopasowana do ilości przepływającej wody. Dzięki temu zużycie energii może być nawet o 30% niższe niż w przypadku podgrzewacza hydraulicznego.

Podgrzewacze przepływowe Kospel

W ofercie firmy Kospel znajdują się wysokiej jakości trójfazowe podgrzewacze wody. 

- PPE3 electronic LCD – podgrzewacz umożliwiający zaprogramowanie 3 temperatur wyposażony w wyświetlacz LCD. Urządzenie posiada funkcję 3 mocy oraz blokadę przeciwpoparzeniową,

- PPE3 hydraulic – wielopunktowy podgrzewacz z załączaniem hydraulicznym.

Pełna oferta elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody marki Kospel znajduje się w dziale Produkty. Producent oferuje również wysokiej jakości wymienniki, zasobniki, bufory ciepła oraz ogrzewacze pojemnościowe.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień