list Kategoria: Ogrzewanie

Akumulacyjny system grzewczy – tanie ogrzewanie elektryczne

Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji.

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne?

Przykładowo do ogrzania domu i wody dla 4-osobowej rodziny (w domu po termomodernizacji, pow. 120m2, ogrzewanie podłogowe, o zapotrzebowaniu energię c.o. + c.w.u. ok. 11.600 kWh rocznie) należy dobrać kocioł o mocy od 16kW i bufor o pojemności od 500l. Koszt ogrzewania w tym przypadku wyniesie zaledwie ok. 3.950 zł rocznie! W przypadku nowego domu będzie to tylko 7.400 kWh energii, czyli zaledwie 2.520 zł rocznie! Więcej informacji na temat kosztów ogrzewania kotłem elektrycznym znajdziesz w jednym z naszych poradników.

Koszty ogrzewania domu - porównanie
Rys. Roczne koszty ogrzewania w przykładowych domach przy wykorzystaniu różnych taryf opłat za energię elektryczną.

Moc kotła, a zapotrzebowanie energetyczne budynku

Jak wspomniano wyżej do ogrzewania domu o pow. ok. 120m2 o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania na poziomie 70kWh/m2/rok w celu maksymalnego wykorzystania taryfy G12 przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego należy dobrać kocioł o mocy co najmniej 16kW i bufor o pojemności min. 500l. Przy ogrzewaniu grzejnikowym o temperaturach projektowych 55/45oC należy zastosować zbiornik buforowy o pojemności co najmniej 800 litrów i kocioł o mocy 24kW.

Przy domu o wyższym zapotrzebowaniu na energię (większych stratach ciepła) należy zastosować kotły o większej mocy oraz większe pojemności zbiorników buforowych do akumulacji ciepła.

Ogrzewanie elektryczne i ogniwa fotowoltaiczne

Warto dodać, że kotły elektryczne doskonale współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi. Kocioł elektryczny wpięty równolegle do istniejącej instalacji grzewczej umożliwia wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Dzięki instalacji fotowoltaicznej koszty ogrzewania można zmniejszyć nawet do 0zł!

Przykładowe rozwiązania umożliwiające stworzenie komfortowego i oszczędnego Akumulacyjnego Systemu Grzewczego znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień