brutto netto

Anoda magnezowa - kiedy należy ją wymienić?

Anoda jest niewielką, ale jednocześnie niezbędną częścią, montowaną w emaliowanych zbiornikach wody.

Dlaczego anoda jest tak ważna i co musimy o niej wiedzieć?

Zbiorniki emaliowane przez długotrwały wpływ wody narażone są na korozję – aby jej zapobiec, są wyposażone w anody magnezowe. Chronią one wnętrze zbiornika, dzięki czemu jego żywotność znacznie się wydłuża. Same anody magnezowe są jednak elementem eksploatacyjnym, a co za tym idzie – podlegają wymianie.

Jak często należy wymieniać anodę magnezową?

Anoda magnezowa do bojlera elektrycznego KospelSystematyczna wymiana anody magnezowej jest warunkiem utrzymania gwarancji zbiornika. Stan anody można sprawdzić samemu, bez konieczności wzywania specjalisty – należy to zrobić najpóźniej 12 miesięcy po rozpoczęciu użytkowania. Znaczne ubytki w strukturze anody świadczą o tym, że wymaga wymiany. Jeśli natomiast nie zauważymy większych zmian, może nam służyć jeszcze przez kolejne 6 miesięcy. Po upływie osiemnastu miesięcy anodę należy bezwzględnie zastąpić nową, aby zachować okres gwarancji na produkty Kospel.

Czy nie ma innego wyjścia? – Anody tytanowe

Przy wymianie anody magnezowej warto zastanowić się nad alternatywą, mianowicie anodą tytanową.

Anody tytanowe, nazywane również elektronicznymi, należą do droższego rodzaju anod, ale są jednocześnie trwalsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Okres ich żywotności jest bardzo długi. Nie ulegają zużyciu, więc nie ma potrzeby regularnej kontroli, a co ważniejsze - wymiany. Oprócz ceny różnią się od anod magnezowych tym, że muszą być stale podłączone do prądu – wtedy użytkownik uzyska pełną ochronę zbiornika.

Jeśli już od dłuższego czasu, jesteś użytkownikiem zbiornika wyposażonego w anodę, a jeszcze nie sprawdzałeś jej stanu, powinieneś zrobić to jak najszybciej i w razie konieczności ją wymienić.

Bez względu na to, jaki rodzaj anody wybierzesz, pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń oraz instrukcji, które możesz znaleźć na naszej stronie: Wymienniki i Zasobniki klikając w posiadany przez Ciebie produkt.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień