brutto netto
list Kategoria: Fotowoltaika

Dopasuj swój dom do obecnych przepisów!

Od 1 stycznia obowiązują przepisy prawa budowlanego dotyczące warunków technicznych i energooszczędności budynków. Podpowiemy jak się do nich dostosować i na tym skorzystać.

Termoizolacja - zmiany w prawie budowlanym Zaostrzenie przepisów prawa budowlanego dotyczące warunków technicznych i energooszczędności budynków weszło w życie 1 stycznia 2021. Jeśli po tym czasie zdecydowałeś się na budowę domu to już zgodnie z obniżonymi normami zużycia energii pierwotnej (EP). Energia ta określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną, którą wykorzystujemy do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody użytkowej. Indywidualny poziom zużycia (EP) zależy od wielu czynników m.in. konstrukcji budynku, sposobu ogrzewania, ale w znacznym stopniu również od rodzaju paliwa. Musimy jednak pamiętać, że ilość ostatecznie wykorzystanej przez nas energii określa parametr energii końcowej (EK).

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Fotowoltaika do ogrzewania domu Jeśli rozpoczynasz budowę domu w oparciu o obowiązujące przepisy energetyczne, wybrane przez ciebie rozwiązania grzewcze powinny wykorzystywać Odnawialne Źródła Energii. Do najczęściej używanych zalicza się m.in. panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Obecnie najwięcej osób decyduje się na pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej, zasilającej urządzenia domowe, z promieniowania słonecznego, za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Każdy z nas może czerpać korzyści z naturalnego źródła energii, jednocześnie wychodząc naprzeciw technologiom zapobiegającym postępującej degradacji środowiska naturalnego oraz stale rosnącym cenom prądu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nie musimy pozbawiać Ziemi zasobów, które z roku na rok kurczą się w coraz szybszym tempie. Niestety już teraz stan środowiska naturalnego nie jest najlepszy, dbanie o naturę powinno być obecnie dla nas priorytetem, gdyż degradacji środowiska nie da się zatrzymać, ale musimy postarać się ją ograniczyć. Jednak aspekt ekologiczny nie ustępuje niezwykle istotnej, drugiej korzyści, jaką jest oszczędność.

Jak działa fotowoltaika?

Energia jest wytwarzana dzięki promieniom słonecznym, które padają na specjalnie skonstruowane panele. Czysta energia, płynąca z instalacji utworzonej z połączonych modułów fotowoltaicznych przy współpracy z kotłem elektrycznym, zapewnia komfortowe ogrzewanie domu i wody na potrzeby użytkowe, a sama instalacja fotowoltaiczna po montażu przez profesjonalnego instalatora jest praktycznie bezobsługowa. Fotowoltaika nie jest już luksusem, na który mogą pozwolić sobie nieliczni. Stała się niemal normą, zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo.

Z jakiego powodu warto zdecydować się na kocioł elektryczny?

Kocioł elektryczny i fotowoltaika Jedną z kwestii, o których należy pamiętać, czy to budując nowy dom, czy chcąc zmodernizować istniejący już budynek, jest z pewnością ogrzewanie. Nowe zalecenia antysmogowe praktycznie wykluczają użytkowanie przestarzałych systemów. Kierują się natomiast w stronę rozwiązań, które będą nie tylko tańsze, ale i przede wszystkim dużo bardziej przyjazne naszej planecie. W związku z tym zdecydowanie warto zastanowić się nad zamontowaniem kotła elektrycznego, który będzie współpracował z instalacją fotowoltaiczną.

Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta – energię, którą pozyskują panele umieszczone na dachu, wykorzystuje się do ogrzewania całego domu. Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie elektryczne już niebawem powinno być standardem, ponieważ w połączeniu z alternatywnymi źródłami energii jest ekonomicznym rozwiązaniem, ze znacznymi zaletami w zakresie ochrony środowiska. Kotły elektryczne są także bardzo łatwe w montażu. Dlatego stosunkowo niewielkim nakładem wysiłku możemy cieszyć się tak nowoczesnym rozwiązaniem. Wydawać by się mogło, że początkowe koszty wyposażenia instalacji w panele fotowoltaiczne są stosunkowo duże, ale warto mieć na uwadze fakt, że mogą się one całkowicie zwrócić w niedługim czasie, więc możemy traktować je jako niezwykle opłacalną inwestycję. Warto pamiętać, że cena energii pozyskiwanej z paneli fotowoltaicznych jest skrajnie niska. Co za tym idzie, nie musimy przejmować się wysokimi rachunkami za prąd czy ogrzewanie, z jakimi mieliśmy styczność przez długi czas.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień