brutto netto
list Kategoria: Ogrzewanie

Jakie źródło ciepła sprawdzi się w domu energooszczędnym lub po termomodernizacji?

Budownictwo energooszczędne charakteryzuje się małą energochłonnością budynków przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego mieszkańców. Wielu inwestorów zadaje sobie podstawowe pytanie. Jakie źródło ciepła wybrać?

Dom klasyczny, niskoenergetyczny, a może pasywny? Jak określić zapotrzebowanie energetyczne budynku?

Bez specjalistycznego audytu energetycznego nie można dokładnie określić zapotrzebowania domu na energię cieplną, można jednak dokonać przybliżonej oceny poprzez znajomość technologii wykonania budynku pod kątem jego ocieplenia. Nawet stary klasyczny dom może zostać  poddany termomodernizacji, dzięki czemu stanie się bardziej energooszczędny. Jednym elementów jest ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, a także ocieplenie stropu i podłogi na gruncie. Kolejnym ważnym elementem jest stolarka drzwiowa i okienna o niskiej przenikalności cieplnej. To podstawowe elementy świadczące o energooszczędności budynków. Kolejnym elementem jest wybór źródła ciepła.

Koszty inwestycyjne i koszty eksploatacji, dwa podstawowe czynniki, które decydują o wyborze źródła ciepła. Warto również zwrócić uwagę na pozostałe ich cechy.

Rynek systemów grzewczych obecnie skupia się na urządzeniach, które nie emitują szkodliwych substancji. Istotną kwestią jest również emisja dwutlenku węgla, którego nadmiar w atmosferze ziemskiej może spowodować poważne zmiany klimatyczne poprzez globalne ocieplenie. Najlepszym źródłem ogrzewania są urządzenia cechujące się jak najmniejszą emisyjnością CO². Takie warunki spełniają kotły elektryczne i pompy ciepła.

Pompa ciepła czy kocioł elektryczny? Które urządzenie warto wybrać?

Zarówno pompa ciepła, jak i kocioł elektryczny to urządzenia wygodne w użyciu i nie generujące potrzeby budowania kotłowni i komina. Kocioł elektryczny jest wyborem, który nie generuje zbyt dużych kosztów inwestycyjnych, jednak warto zastosować kilka zasad, by jego użytkowanie było równie ekonomiczne. Energia elektryczna płynąca z paneli fotowoltaicznych i zasilająca kocioł elektryczny sprawi, że ogrzewanie nie będzie wiązało się z dużymi wydatkami, drugim sposobem jest zastosowanie zbiornika buforowego i dopasowanie się do odpowiednich taryf energetycznych.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które bezpośrednio korzysta z odnawialnych źródeł energii. Koszty związane z instalacją pompy ciepła są wyższe od kotła elektrycznego, jednak jej użytkowanie generuje mniejsze nakłady finansowe.

Oba urządzenia są bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Pompa w szczególności polecana jest do ogrzewania podłogowego lub mieszanego w postaci ogrzewania podłogowego i grzejników (najlepiej pracujących na niskich parametrach temperaturowych), kocioł elektryczny z kolei najlepiej sprawdzi się z grzejnikami standardowymi.

Preferencji i możliwości przyszłych użytkowników urządzeń grzewczych jest tak wiele, że nie można jednoznacznie określić, że dane źródło ogrzewania jest lepsze lub gorsze. Po poznaniu głównych różnic między inwestycją i użytkowaniem zarówno kotła elektrycznego jak i pompy ciepła inwestor będzie mógł podjąć decyzję, który sposób ogrzewania będzie dla najlepszy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień