list Kategoria: Ogrzewanie

Budujesz dom i szukasz systemu ogrzewania?

Już podczas budowy domu zaplanuj instalację tak, by zapewnić sobie bezobsługowe źródło ciepła, zerową emisję spalin i niskie rachunki za ogrzewanie. 

Ogrzewanie elektryczne zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Wygoda, jaką daje instalacja elektrycznego kotła c.o., jest doceniana przez coraz więcej osób. Nowoczesne rozwiązania techniczne sprawiają, że kotły elektryczne są dziś coraz lepszą alternatywą dla kotłów na paliwo stałe oraz gazowych. Wśród wielu zalet ogrzewania elektrycznego z pewnością warto wyróżnić możliwość współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi oraz komfort użytkowania. Nie bez znaczenia jest również wysoka kultura pracy urządzeń. Sprawdź, co jeszcze przemawia za tym, aby skorzystać z możliwości, jakie daje ogrzewanie elektryczne!

Ogrzewanie energią elektryczną nie powoduje tzw. niskiej emisji pyłów oraz szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi gazów pochodzących z domowych kotłów węglowych. Szkodliwe substancje, które są wynikiem spalania, nie powstają w domach, ale tam, gdzie energia jest wytwarzana – w elektrowniach, w których spaliny są skutecznie oczyszczane.

Urządzenia bezpieczne w eksploatacji

Użytkowanie kotła elektrycznego nie stwarza zagrożenia zaczadzeniem ani wybuchem. Nie następuje w nim proces spalania i nie wytwarza tlenku węgla, ani żadnych innych szkodliwych substancji.

Idealne w domach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło

Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji. Na ogrzewanie domu po termomodernizacji o powierzchni 150 m² oraz wody dla 4-osobowej rodziny potrzeba ok. 13.700 kWh energii, co przy wykorzystaniu taryfy G12 będzie kosztowało 5480 zł rocznie. W przypadku nowego domu będzie to tylko 8.450 kWh energii, czyli zaledwie 3380 zł rocznie! - szczegóły w artykule "Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?"

Zastosowanie kotła na paliwo stałe lub kominka z płaszczem wodnym jest najtańsze, jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Jednak jest najmniej komfortowe – wiąże się z ręcznym dokładaniem opału, czyszczeniem paleniska i związanym z tym brudem. Wyjazd na ferie i pozostawienie instalacji na kilka dni bez obsługi grozi zamarznięciem. Wpięcie do instalacji kotła elektrycznego eliminuje te niedogodności przy zachowaniu niedużych kosztów eksploatacji.

Brak gazu i niskie koszty inwestycyjne

W przypadku utrudnionego dostępu do sieci gazowej najlepszym rozwiązaniem jest kocioł elektryczny. Korzystanie z paliwa stałego jest mało komfortowe a kotły na gaz płynny lub olej opałowy są drogie w inwestycji i eksploatacji. Instalacja elektryczna jest dostępna w każdym domu, a koszty instalacji kotła elektrycznego są niewielkie. Przy dobrze ocieplonym budynku i akumulacji ciepła w tańszej taryfie energetycznej - koszt ogrzewania kotłem elektrycznym jest nieduży.

Budowa instalacji grzewczej opartej na kotle elektrycznym jest tańsza niż kotłowni gazowej, olejowej czy na paliwo stałe. Już cena samego kotła elektrycznego jest konkurencyjna. Odpadają koszty przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego. Przyłącze elektryczne jest w każdym budynku, a instalacja kotła jest łatwa i nie wymaga specjalnych pomieszczeń. 

Komfortowa obsługa i brak kosztów serwisowych

Kotły elektryczne są komfortowe w użytkowaniu. Wyposażone w odpowiednie sterowanie pracują w pełni automatycznie, a ich obsługa sprowadza się w zasadzie do przestawiania pracy na tryb letni lub zimowy. Kotły ze sterowaniem pogodowym z serii EKD.M3 i EKCO.MN3 można dodatkowo doposażyć w moduł internetowy C.MI, który umożliwia zdalną regulację pracy kotła przez internet. Kotły elektryczne praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów. Odpadają zatem koszty przeglądu instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej.

Kotły elektryczne są niedużymi urządzeniami o estetycznym wyglądzie, które można łatwo powiesić na ścianie praktycznie w dowolnym pomieszczeniu. Jeśli zastanawiasz nad wyborem kotła elektrycznego idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb, zajrzyj do działu Produkty. Zapoznaj się z ofertą firmy Kospel i wybierz kocioł, który w pełni spełni Twoje oczekiwania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień