brutto netto
list Kategoria: Elektryczne kotły c.o.

Kocioł elektryczny Kospel EKCO.MN3 ze sterowaniem pogodowym

Wyposażenie instalacji centralnego ogrzewanie w kocioł elektryczny jest coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym w polskich domach. Co sprawia, że użytkownicy chętniej decydują się na kocioł elektryczny? Nowoczesne budownictwo energooszczędne oraz łagodniejsze zimy przyczyniają się do tego, że urządzenia zasilane energią elektryczną są doskonałą alternatywą wobec tradycyjnych źródeł ciepła. Wśród wielu zalet kotłów elektrycznych te najczęściej wymieniane to bezproblemowa instalacja, komfortowa obsługa oraz wysoka kultura pracy. Jednym z najpopularniejszych kotłów w ofercie firmy Kospel jest model EKCO.MN3. Sprawdź korzyści, które przynosi wybór nowoczesnego kotła elektrycznego ze sterowaniem pogodowym oraz opcją zdalnego zarządzania pracą instalacji centralnego ogrzewania przez Internet.

Uniwersalne zastosowanie

Kocioł elektryczny Kospel EKCO.MN3 jest uniwersalnym urządzeniem, które doskonale spełnia swoją rolę niemal w każdych warunkach. Kocioł jest wyposażony w pompę obiegową oraz przeponowe naczynie wzbiorcze o pojemności 5 litrów. Na rynku jest ponadto dostępna wersja bez naczynia przeponowego – EKCO.M3.

Nowoczesny kocioł jest przystosowany do współpracy z instalacją fotowoltaiczną, a także z powodzeniem może być wykorzystywany w akumulacyjnych systemach grzewczych. Model EKCO.MN3 jest przyjazny dla środowiska i dla niezdecydowanych użytkowników będzie ciekawą alternatywą wobec kotłów stałopalnych. Kocioł elektryczny z łatwością można zaadaptować do warunków domowych bez konieczności budowy specjalnej kotłowni, w tym dostosowywania pomieszczenia do restrykcyjnych wymogów dotyczących wentylacji, co jest konieczne przy innych kotłach.

Kilka mocy w jednym kotle

Kocioł EKCO.MN3 jest oferowany w dwóch wariantach umożliwiających pracę z mocą 4/6/8kW lub 12/16/20/24kW. Jednostka pracująca z mocą do 8kW może być podłączona do instalacji jednofazowej (230V) lub trójfazowej (400V). Kocioł o mocy od 12kW do 24kW wymaga podłączenia do instalacji trójfazowej (400V). Podczas pierwszego włączenia, użytkownik wybierając odpowiednią opcję na panelu sterowania, określa moc maksymalną, z jaką będzie mogło pracować urządzenie. Zmiany maksymalnej mocy można dokonać w każdej chwili wybierając odpowiednią pozycję w menu ("Ustawienia").

Możliwość zmiany maksymalnej mocy kotła elektrycznego sprawia, że urządzenie pozwala na optymalne dopasowanie mocy do zapotrzebowania budynku na moc cieplną. Umożliwia również korektę w zakresie dostępnych mocy, gdy zapotrzebowania jest niedoszacowane lub przeszacowane.

Wygodny system zarządzania pracą kotła

Na wygodnym w obsłudze panelu sterowania z wyświetlaczem LCD można odczytać parametry pracy kotła. Dodatkowo użytkownik znajdzie na nim informacje m.in. o temperaturze pokojowej, zewnętrznej oraz wody w zasobniku. Na panelu sterującym znajdują się ponadto pokrętła umożliwiające zmianę parametrów pracy kotła, konfigurację ustawień oraz dostęp do menu serwisowego.

Kocioł elektryczny został wyposażony w system pozwalający m.in. na zaprogramowanie temperatury w cyklu dobowym i tygodniowym, wybór krzywej grzania oraz dezynfekcję termiczną zbiornika. Kocioł posiada praktyczne programy Party, Wakacje oraz tryb Turbo. Program Party pozwala na szybkie ustawienie komfortowych temperatur poza standardowym harmonogramem pracy kotła, natomiast program Wakacje – na utrzymania ekonomicznej temperatury podczas dłuższej nieobecności domowników. Z kolei tryb Turbo to opcja, która umożliwia przyspieszenie nagrzewania domu do pożądanej temperatury. Dostępne rozwiązania znacznie ułatwiają dostosowanie pracy kotła do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Kocioł elektryczny ze sterowaniem pogodowym

Kocioł Kospel EKCO.MN3 wyposażono w sterowanie pogodowe, które znacznie poprawia komfort użytkowania instalacji grzewczej. Praca sterownika pogodowego jest oparta na zasadzie - im niższa temperatura panuje na zewnątrz budynku, tym wymagana jest wyższa temperatura wody w instalacji. Optymalna temperatura wody jest ustalana na podstawie tzw. krzywej grzewczej. Użytkownik może optymalizować warianty krzywej grzewczej w celu osiągnięcia pożądanej temperatury wewnątrz budynku. Pomiar temperatury zewnętrznej pozwala na automatyczne ustawienie optymalnej temperatury wody w instalacji, a tym samym na bardziej efektywne utrzymanie zadanej temperatury w pomieszczeniach.

Wykres przedstawiający krzywą grzewczą
Rys. Krzywa grzewcza

Sterowanie ogrzewaniem przez Internet

Zdalne sterowanie instalacją centralnego ogrzewania to jedna z najbardziej pożądanych funkcji w systemach automatyki budynkowej. Wygodne sterowanie kotłem elektrycznym Kospel EKCO.MN3 przez Internet jest możliwe po instalacji dodatkowego modułu C.MI. Zmiany parametrów pracy kotła można dokonywać ze Smartfona, tabletu lub komputera. Sterowanie ogrzewaniem przez Internet to nie tylko wygoda, ale i poprawa bezpieczeństwa oraz dodatkowe oszczędności. Użytkownik może zdalnie kontrolować pracę instalacji oraz regulować temperaturę w budynku z dowolnego miejsca na świecie.

Sterowanie kotłem elektrycznym przez Internet
Dodatkowy moduł internetowy C.MI umożliwia zdalne sterowanie pracą kotła

Akumulacyjny system grzewczy

Kocioł Kospel EKCO.MN3 doskonale spełnia swoją rolę jako źródło ciepła w akumulacyjnych systemach grzewczych. Wyposażenie instalacji w dodatkowy bufor pozwala na magazynowanie ciepła w godzinach obowiązywania tańszej taryfy za energię elektryczną. Następnie ciepło zgromadzone w buforze jest oddawane do instalacji w ciągu dnia. Dobrze zaprojektowana instalacja jest praktycznie bezobsługowa i pozwala na duże oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Akumulacyjny system grzewczy
Rys. Schemat przykładowego akumulacyjnego systemu grzewczego

Kocioł elektryczny do fotowoltaiki

Wykorzystanie kotła elektrycznego sprawdzi się także do ogrzania domu energią elektryczną wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Kocioł Kospel EKCO.MN3 doskonale sprawdzi się we współpracy z instalacją fotowoltaiczną – zarówno jako główne źródło ogrzewania, jak i wspomaganie innej jednostki grzewczej (np. kominka lub kotła na paliwo stałe). Połączenie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej z dobrą termoizolacją budynku pozwala w wielu przypadkach na znaczne obniżenie lub nawet całkowite wyeliminowanie rachunków za ogrzewanie.

Schemat instalacji - fotowoltaika, kocioł elektryczny i dodatkowe źródło ciepła
Rys. Schemat przykładowej instalacji centralnego ogrzewania z kotłem elektrycznym współpracującym z instalacją fotowoltaiczną i wspomagającym inne źródło ciepła

Dotacja na kocioł elektryczny

Warto wspomnieć o możliwości wykorzystania dotacji z programu „Czyste powietrze” na zakup i montaż kotła elektrycznego. W przypadku urządzeń grzewczych i materiałów budowlanych wchodzących w skład systemu ogrzewania elektrycznego program przewiduje maksymalne koszty kwalifikowane na poziomie 6 tys. złotych. Wysokość wsparcia z programu „Czyste powietrze” jest uzależniona od dochodów gospodarstwa domowego.

Z kolei program „Mój Prąd” umożliwia otrzymanie dotacji w wysokości do 5 tys. złotych (50% kosztów kwalifikowanych) na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wówczas energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne może być wykorzystywana do zasilania kotła elektrycznego.

Kocioł Kospel EKCO.MN3

Kocioł elektryczny Kospel EKCO.MN3 jest obecnie jednym z najbardziej popularnych urządzeń w ofercie producenta. Klienci na całym świecie docenili estetyczną obudowę, nowoczesną technologię, a przede wszystkim niezawodność kotłów produkowanych w Polsce. Na naszej stronie internetowej (dział „Produkty”) można znaleźć wydajne wymienniki c.w.u. oraz bufory ciepła, które pozwalają na budowę energooszczędnej instalacji centralnego ogrzewania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień