brutto netto
list Kategoria: Fotowoltaika

Ogrzewaj dom słońcem. Połączenie kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

Zobacz, jak zaplanować instalację fotowoltaiczną, by pokryła nie tylko aktualne zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale także pozwoliła ogrzać dom.

Planując instalację fotowoltaiczną, firmy instalacyjne bardzo często dobierają ją do obecnego zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym. Jednak w tej sytuacji niezwykle ważne jest spojrzenie w przyszłość. Zwłaszcza w czasach kiedy mamy szereg możliwości dofinansowań, a przepisy dotyczące ogrzewania są wciąż zaostrzane.

Korzyści płynące z połączenia kotła elektrycznego z energią słoneczną

Kocioł elektryczny jest niezwykle komfortowym źródłem ogrzewania. Jego użytkownik nie jest uzależniony od dostępności paliwa grzewczego, nie musi go magazynować ani uzupełniać. Cena kotła elektrycznego w porównaniu z innymi źródłami ciepła jest dość niska, a stopień możliwości ustawień parametrów bardzo wysoki. Kotły elektryczne KOSPEL posiadają szereg rozwiązań, które pozwolą dopasować pracę kotła do osobistych preferencji i przyzwyczajeń. Poza tym użytkowanie kotła elektrycznego jest niezwykle ekologiczne. Nie spala żadnego materiału, przez co nie wytwarza do atmosfery dodatkowego CO2 ani szkodliwych substancji powodujących m.in. zjawisko smogu.

Precyzyjna zmiana ustawień na przejrzystym wyświetlaczu LCD jest przyjemnością w porównaniu z obsługą tradycyjnych kotłów stałopalnych. Brak jest również wymogu posiadania kotłowni spełniającej przepisy przeciwpożarowe.

Pojawia się podstawowe pytanie przyszłego użytkownika. Czy ogrzewanie domu prądem jest drogie? Z pozoru takie ogrzewanie może się wydawać mało ekonomiczne, jednak jest szereg rozwiązań, które możemy zastosować, by znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania i sprawić, że będzie ono bardziej ekonomiczne niż stosowanie innych źródeł ciepła. 

Jednym z nich jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Energia elektryczna potrzebna do ogrzania domu będzie pobierana w pierwszej kolejności ze słońca. Przy poprawnie zaplanowanej  instalacji PV możemy w dużym stopniu zredukować rachunki za prąd potrzebny do ogrzewania. Ponadto w całości korzystamy z zielonej energii, zyskując niezależność, a przy tym nie wytwarzając żadnych szkodliwych dla środowiska substancji podczas eksploatacji kotła.

Od 1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie nowe zasady ustawy o OZE. Według nich dla użytkownika instalacji PV większe znaczenie będzie miało obecne zużycie niż wykorzystanie zmagazynowanej energii w późniejszym czasie. Jednak instalacje założone do 31 marca 2022 roku będą rozliczane na starych zasadach przez 15 lat. Możliwa będzie ich rozbudowa i dodatkowe uzyski energii będą mogły nadal zostać przeznaczone na ogrzewanie zimą przy wykorzystaniu kotła elektrycznego

Jeśli chcesz poznać przybliżone zużycie energii oraz koszty ogrzewania elektrycznego, to polecamy skorzystać z naszego darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator doboru kotła.
Kliknij tutaj, aby przejść do kalkulatora

Inne możliwości zredukowania kosztów ogrzewania za pomocą kotła elektrycznego

Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników. Sama cena energii jest tylko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma stopień termomodernizacji budynku. Wykonanie termomodernizacji (ocieplenie ścian, dachu, stropu oraz wymiana okien i drzwi) pozwoli ograniczyć zużycie nawet do 8.400 kWh rocznie

Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika buforowego i odpowiedniej taryfy u operatora energii elektrycznej. Wtedy pobierzemy energię w porze tańszej i zatrzymamy ciepłą wodę w buforze. W naszej instalacji grzewczej wykorzystamy ją wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować. W ten sposób znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Takie zastosowanie zapewni komfortowe i niedrogie ogrzewanie przy stosunkowo niskich kosztach inwestycji. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego połączenia kotła elektrycznego ze zbiornikiem buforowym.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień