brutto netto
list Kategoria: Fotowoltaika

Ogrzewaj dom słońcem. Połączenie kotła elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, a ich użycie skutecznie obniża wydatki na prąd. Jak zaplanować instalację fotowoltaiczną by pokryła nie tylko aktualne zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale także pozwoliła ogrzać dom?

Planując instalację fotowoltaiczną firmy instalacyjne bardzo często dobierają ją do obecnego zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym. Jednak w tej sytuacji niezwykle ważne jest spojrzenie w przyszłość. Zwłaszcza w czasach kiedy mamy szereg możliwości dofinansowań, a przepisy dotyczące ogrzewania są wciąż zaostrzane.

Czy kocioł elektryczny jest dobrym rozwiązaniem? Jakie korzyści płyną z połączenia kotła elektrycznego z energią słoneczną?

Kocioł elektryczny jest niezwykle ekonomicznym i komfortowym źródłem ogrzewania. Jego użytkownik nie jest też uzależniony od dostępności paliwa grzewczego. Jego cena w porównaniu z innymi źródłami ciepła jest dość niska, a stopień możliwości ustawień parametrów bardzo wysoki. Kotły elektryczne KOSPEL posiadają szereg rozwiązań, które pozwolą dopasować pracę kotła do osobistych preferencji i przyzwyczajeń. Poza tym użytkowanie kotła elektrycznego jest niezwykle ekologiczne. Nie spala żadnego materiału, przez co nie wytwarza do atmosfery dodatkowego CO2 ani szkodliwych substancji powodujących m.in. zjawisko smogu.

Precyzyjna zmiana ustawień na przejrzystym wyświetlaczu LCD jest przyjemnością w porównaniu z obsługą tradycyjnych kotłów stałopalnych. Brak jest również wymogu posiadania kotłowni spełniającej przepisy przeciwpożarowe.

Pojawia się podstawowe pytanie przyszłego użytkownika. Czy ogrzewanie domu prądem jest drogie? Z pozoru takie ogrzewanie może się wydawać mało ekonomiczne, jednak jest szereg rozwiązań, które możemy zastosować, by znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania i sprawić, że będzie ono bardziej ekonomiczne niż stosowanie innych źródeł ciepła. 

Jednym z nich jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, wtedy energia elektryczna potrzebna do ogrzania domu będzie pobierana w pierwszej kolejności ze słońca. Przy poprawnych założeniach poczynionych już na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej, możemy zredukować rachunki za prąd potrzebny do ogrzewania domu prawie do zera. Ponadto w całości korzystamy z zielonej energii, zyskując niezależność, a przy tym nie wytwarzając żadnych szkodliwych dla środowiska substancji podczas eksploatacji kotła.

Jeśli chcesz obliczyć symulowany pobór energii elektrycznej Twojego kotła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, zapraszamy do kalkulatora doboru kotła.

Jakie są jeszcze możliwości zredukowania kosztów ogrzewania za pomocą kotła elektrycznego?

Koszty ogrzewania domu zależą od wielu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma stopień termomodernizacji budynku. Wykonanie termomodernizacji (ocieplenie ścian, dachu, stropu oraz wymiana okien i drzwi) pozwoli ograniczyć zużycie nawet do 8400 kWh rocznie

Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika buforowego, dzięki niemu i ustawieniu odpowiedniej taryfy energetycznej u operatora można znacząco zmniejszyć rachunki za prąd potrzebny do ogrzewania. Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie przy stosunkowo niskich kosztach inwestycji. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego połączenia kotła elektrycznego ze zbiornikiem buforowym.

Tagi Slider
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień