list Kategoria: Porady i wiedza

Ogrzewanie elektryczne jako drugie źródło ciepła przy rozwiązaniach pelletowych lub gazowych

W dzisiejszych czasach przykładamy coraz większą uwagę do efektywnego i zrównoważonego wykorzystywania energii.

W przypadku ogrzewania budynków, tradycyjne rozwiązania oparte na paliwach kopalnych stają się problematyczne ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko, a także coraz cięższą dostępność surowców. W tym kontekście popularność zyskują kotły elektryczne, będące atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Co wpływa na ten stan rzeczy? Jak dobrać odpowiedni kocioł elektryczny? Na te pytania odpowiada Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL. 

Kocioł elektryczny, może być wykorzystywany zarówno jako pierwsze, jak i drugie źródło ciepła. To rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie energii elektrycznej jako alternatywnej formy ogrzewania. Jednym z głównych atutów tego typu urządzeń jest prostota i łatwość montażu. Jakie są jeszcze zalety wykorzystania kotła elektrycznego jako alternatywnego źródła ciepła?

Kocioł pełen… zalet!

W przeciwieństwie do kotłów gazowych czy na paliwa stałe, kotły elektryczne nie wymagają instalacji dodatkowych rur gazowych czy komina. Dzięki temu ich instalacja jest szybka i bezproblemowa, a koszty związane z montażem są znacznie niższe od pozostałych źródeł ciepła.

- Kocioł elektryczny jest idealnym, alternatywnym źródłem ciepła względem kotłów stałopalnych, pelletowych albo gazowych. Każdy z nas ma przecież w domu przyłącze elektryczne, a prąd można wykorzystać także do ogrzania budynku. Nie jest potrzebny także dodatkowy projekt– tak, jak jest to w przypadku z kotłów gazowych. W porównaniu do kotłów stałopalnych, wersja elektryczna nie emituje spalin, przez co jest bardziej ekologiczna i bezpieczna. Nie musimy także magazynować  paliwa, czyli węgla, drewna lub pelletu, który często zajmuje dużo miejsca. Pamiętajmy, że średnie zużycie dla gospodarstwa o metrażu 120-130 m2 to 3-4 tony, a palety z materiałem grzewczym zabierają sporo miejsca – mówi Arkadiusz Świerad. 

Kotły elektryczne oferują również wysoką sprawność energetyczną, co przekłada się na oszczędność energii i obniżenie rachunków za ogrzewanie. W porównaniu do tradycyjnych kotłów, które generują straty związane z utratą ciepła przez spaliny, urządzenia są w stanie przekształcić praktycznie całą dostarczoną energię elektryczną na ciepło. Dodatkowo, kotły elektryczne nie emitują szkodliwych substancji, co wpływa pozytywnie na jakość powietrza i redukcję negatywnego wpływu na środowisko.

Dobór idealnego kotła elektrycznego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła elektrycznego? Najważniejsza jest jego moc. Powinna być ona dopasowana do zapotrzebowania na ciepło w naszym domu. jak podpowiada Arkadiusz Świerad, generalnie w przypadku nowopowstałych inwestycji, przyjmuje się odgórnie wartość mocy między 30 a 50 W na metr kwadratowy. Budynki z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, które przechodziły gruntowną termomodernizację, potrzebują około 70-80 W na metr kwadratowy. Natomiast jeśli mówimy o budynkach starych, nieocieplonych, z izolacją o grubości 5 cm lub jej brakiem, wartość ta rośnie do 100 W wzwyż na metr kwadratowy:

Ważna jest też efektywność, która wpływa na zużycie energii elektrycznej i koszty eksploatacji kotła elektrycznego. Pamiętajmy, że odpowiedni model powinien mieć także funkcje regulacji i sterowania, które umożliwiają dostosowanie temperatury i czasu pracy do naszych preferencji.

Przy wyborze kotła elektrycznego, należy również zwrócić uwagę na aspekty bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, ochrona przed przegrzaniem czy systemy awaryjne. Warto także sprawdzić opinie innych użytkowników lub recenzje dotyczące konkretnego modelu kotła elektrycznego, aby ocenić jego wydajność i trwałość w praktycznym zastosowaniu.

Doskonały przykład innowacyjnego rozwiązania

Wśród nowoczesnych technologii w kontekście kotłów elektrycznych, które zdobywają coraz większą popularność, interesujący przykład stanowi model EKCO.MN3/M3 od firmy KOSPEL. Urządzenie wyposażone jest w pompę obiegową oraz przeponowe naczynie wzbiorcze o pojemności 5 litrów, zostało zaprojektowane z myślą o współpracy z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) oraz wymiennikiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Wyjątkowość tego kotła polega na zastosowaniu sterowania pogodowego, które reaguje na zmieniającą się temperaturę zewnętrzną i dostosowuje pracę kotła w instalacji c.o. Dzięki temu, uzyskujemy płynne i optymalne działanie urządzenia.

- Kocioł elektryczny EKCO.MN3/M3 oferuje również możliwość samodzielnego programowania cykli dobowych i tygodniowych, tym samym umożliwiając dostosowanie pracy kotła do indywidualnych potrzeb i trybu życia mieszkańców. To zapewnia nie tylko komfortową temperaturę w pomieszczeniach, ale także znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania. Dodatkowo, dzięki opcjonalnemu modułowi CMI, istnieje możliwość sterowania ogrzewaniem z dowolnego miejsca za pomocą Internetu. Taka funkcjonalność pozwala na zdalne ustawienie harmonogramu pracy kotła, co jest szczególnie przydatne, gdy któryś z domowników wcześniej lub później wraca do domu – mówi ekspert KOSPEL.

Niewątpliwym atutem kotłów elektrycznych EKCO.MN3/M3 od KOSPEL jest także ich elastyczność w zakresie mocy - od 2 do 24 kW. Umożliwia to dopasowanie kotła do różnych potrzeb i warunków budynku. Dodatkowo, urządzenia wyposażone są w przeponowe naczynia zbiorcze o pojemności około 5 litrów i ciśnieniu 1,5 bar. Tego typu rozwiązanie jest wystarczające dla większości instalacji centralnego ogrzewania, przy uwzględnieniu temperatur czynnika grzewczego i ciśnienia napełnienia instalacji.

Tradycyjne systemy grzewcze, takie jak kotły gazowe czy olejowe, zaczynają ustępować miejsca bardziej energooszczędnym i ekologicznym alternatywom – takim jak kotły elektryczne od KOSPEL. Wykorzystując energię elektryczną do generowania ciepła, są one atrakcyjnym wyborem zapewniającym efektywne i zrównoważone wykorzystanie energii, również jako drugie źródło ciepła.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień