brutto netto
list Kategoria: Pompy ciepła

System ogrzewania z pompą ciepła

Przy wyborze ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła, warto wiedzieć, że jej poprawne działanie zależy od dobrze dobranych urządzeń dodatkowych.

Zakup pompy ciepła to zwykle zakup całej palety urządzeń składających się na system ogrzewania. Firma instalacyjna dobiera moc pompy ciepła oraz dodatkowe elementy, które będą poprawnie ze sobą funkcjonowały. 

Dobór tych elementów jest niezwykle istotny zarówno dla osoby przeprowadzającej montaż urządzenia, jak i przyszłego użytkownika pompy.

Na początek warto wyjaśnić zasadę działania pompy ciepła.

Pompy ciepła są podzielone na kategorie w zależności od tak zwanego dolnego źródła ciepła, czyli miejsca, skąd ciepło pobierane jest do instalacji. Posiadamy gruntowe, wodne i powietrzne pompy, z czego te ostatnie są najbardziej rozpowszechnione ze względu na łatwość montażu i szeroki dostęp do dolnego źródła ciepła w postaci powietrza.

Ciepło dostaje się do skraplacza i parownika, poprzez które następuje proces przekazywania go do instalacji. Całość działa w układzie zamkniętym pompy, wykorzystując tzw. obieg Lindego. Jest to rozwiązanie znane już od wielu lat i działające zarówno w lodówkach, jak i klimatyzatorach. Więcej i bardziej szczegółowo o sposobie działania pomp ciepła pisaliśmy w tym artykule.

System ogrzewania z pompą ciepła Kospel – najważniejsze elementy

Zestaw, w którym oferowane są pompy ciepła, zawiera zwykle niezbędne elementy instalacji, takie jak pompa ciepła, wymiennik c.w.u. i zbiornik buforowy c.o.

Pompa ciepła często poza jednostką zewnętrzną posiada również jednostkę wewnętrzną. System grzewczy z pompą ciepła posiada niezwykle rozbudowaną jednostkę wewnętrzną z grupą hydrauliczną, zespołem grzejnym i automatyczną modulacją mocy.

Wymiennik c.w.u powinien posiadać dużą powierzchnię grzewczą wężownicy, jednym z wymienników o największej powierzchni wymiany ciepła jest wymiennik SWPC z wężownicą o powierzchni 4,22 m²  dostępny w pakiecie HPM.P. Kolejnym istotnym elementem jest zbiornik buforowy c.o., który poprzez odbieranie ciepła i przekazywanie go do instalacji działa na zasadzie sprzęgła hydraulicznego i zapewnia płynne działanie samej pompy.

Dzięki poprawnemu dopasowaniu tych elementów pompa ciepła będzie działała płynnie, a ciepło będzie przekazywane w jak najefektywniejszy sposób do pomieszczeń i zbiornika c.w.u.

Jeśli chcemy zachować więcej miejsca, warto wybrać zbiornik zawierający wymiennik c.w.u i zbiornik buforowy w jednej, kompaktowej obudowie. Właśnie takie rozwiązanie zastosowaliśmy w pakiecie z pompą ciepła HPM.V.

Jeśli chcesz poznać szczegóły naszego systemu ogrzewania z pompą ciepła, przeczytaj ten artykuł.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień