brutto netto
list Kategoria: Fotowoltaika

Zmiany w przepisach OZE - poznaj najlepsze sposoby, by fotowoltaika nadal była opłacalna!

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na pozyskiwanie tzw. zielonej energii. Dopłaty do instalacji sprawiły, że stale rośnie liczba gospodarstw domowych, korzystających z energii słonecznej. 

Warto zaznaczyć, że wchodząca w życie nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii, zmusi prosumentów do rozsądnego korzystania z nadwyżek energii. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób spożytkować nadwyżkę energetyczną, by fotowoltaika była wciąż opłacalna - zapraszamy do lektury.

Nowelizacja ustawy OZE - co się zmieni?

Wedle przepisów, dla instalacji zgłoszonych do końca zeszłego roku, prosumenci mogli wytwarzać energię elektryczną. Jej nadmiar zaś można było przekazywać do sieci energetycznej. W tym modelu sieć energetyczna pełniła swego rodzaju magazyn energii. Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogli odebrać 70% oddanej wcześniej energii w przypadku instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp oraz do 80% dla instalacji do 10 kWp. 

Model ten był szczególnie korzystny dla wszystkich prosumentów w naszej strefie klimatycznej. Zimą nasz dostęp do promieni słonecznych jest zdecydowanie mniejszy niż latem.

Od 1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady ustawy o OZE, które zmieniły sposób rozliczania się prosumentów. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta. Oznacza to, że dla użytkownika instalacji większe znaczenie będzie miało obecne zużycie niż wykorzystanie zmagazynowanej energii w późniejszym czasie.

Zaplanuj sposób gospodarowania energią elektryczną. Wtedy instalacja fotowoltaiczna będzie wciąż opłacalna.

Nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii nie oznacza, że użytkowanie paneli fotowoltaicznych przestanie być opłacalne. Planowana gospodarka zasobami energii elektrycznej pomagała przy starym systemie rozliczeń efektywnie wykorzystywać energię płynącą z instalacji fotowoltaicznej. W świetle nowych zasad takie planowanie będzie miało jeszcze większe znaczenie.

Optymalizacja wykorzystywania energii powinna zacząć się już na poziomie poszczególnych urządzeń. Oznacza to, że na przykład ładowanie telefonu, czy włączenie pralki w okresie produktywnej pracy instalacji fotowoltaicznej przyniesie wymierne korzyści i oszczędności. 

Jak wykorzystać kocioł elektryczny, by najefektywniej spożytkować pozostałe nadwyżki energii?

Warto wiedzieć, że za pomocą kotła elektrycznego, można zarówno ogrzać dom, jak i wodę użytkową w wymienniku c.w.u. W sezonie letnim nadwyżki energii można spożytkować właśnie na ogrzanie wody użytkowej, a w okresach przejściowych (wiosna, jesień) również na ogrzanie domu. W okresie zimowym, przy dobrym nasłonecznieniu i braku śniegu zalegającego na panelach instalacja fotowoltaiczna również jest w stanie wyprodukować pewną ilość energii, którą można na bieżąco wykorzystać zarówno na cele bytowe, jak i grzewcze. Kocioł elektryczny wpięty do obecnej instalacji grzewczej jako drugie źródło ciepła pozwoli na wykorzystanie energii słonecznej do celów grzewczych w okresie wysokiej produktywności instalacji PV lub przy wykorzystaniu nadwyżek energii z okresu letniego. Innowacyjne podejście do centralnego ogrzewania to nie tylko komfort i wygoda użytkowania, ale także sporo oszczędności. 

Korzyści płynące z użytkowania kotła elektrycznego.

W czasach, kiedy ceny pozostałych paliw grzewczych takich jak gaz czy pellet wzrastają wielokrotnie, ogrzewanie elektryczne jest bardzo dobrą alternatywą. Kocioł elektryczny to niezwykle komfortowe źródło ogrzewania. Jego użytkownik nie jest uzależniony od dostępności i cen paliw stałych i gazu.

Cena kotłów w porównaniu z innymi źródłami ciepła jest dość niska, a stopień możliwości ustawień parametrów bardzo wysoki. Kotły elektryczne KOSPEL posiadają szereg rozwiązań, które pozwolą bardzo dokładnie dopasować pracę kotła do osobistych preferencji użytkownika.

Zmiana ustawień na przejrzystym wyświetlaczu jest przyjemnością w porównaniu z obsługą tradycyjnych kotłów. Decydując się na kocioł elektryczny, nie musisz posiadać kotłowni spełniającej przepisy przeciwpożarowe.

Kocioł EKCO.MN3 to urządzenie, które przy użyciu odpowiedniego modułu, może być sterowane poprzez przeglądarkę internetową, co wpisuje się w niezwykle popularny dziś trend inteligentnego domu. 

Ponadto zastosowanie kotła elektrycznego jest niezwykle ekologiczne. Nie wytwarzamy przy jego użytkowaniu do atmosfery dodatkowego CO2 ani szkodliwych substancji powodujących m.in. zjawisko smogu.

Jeśli chcesz poznać przybliżone zużycie energii oraz koszty ogrzewania elektrycznego, to polecamy skorzystać z naszego darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator doboru kotła.
Kliknij tutaj, aby przejść do kalkulatora

Poznaj pozostałe sposoby na efektywne i oszczędne wykorzystanie pracy kotła elektrycznego.

Można oszczędnie ogrzewać dom prądem. Z pozoru takie ogrzewanie może się wydawać mało ekonomiczne. Istnieje szereg rozwiązań, które możemy zastosować, by znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania. Korzystanie z energii wyprodukowanej przez PV jest jednym z nich. 

W okresie słabej produktywności instalacji korzystanie z kotła elektrycznego również może być ekonomiczne. Warto w tym przypadku zastosować zbiornik buforowy i odpowiednią taryfę u operatora energetycznego.

Przy zastosowaniu taryfy energetycznej G12 wodę na cele grzewcze możemy zagrzać w zbiorniku buforowym i z niewielkimi stratami energii cieplnej wykorzystać w instalacji w okresie działania droższej taryfy energetycznej. W ten sposób znacząco zmniejszymy wydatki na energię, a jeśli jeszcze do tego część z tych kosztów przejmie instalacja fotowoltaiczna, zapłacimy jeszcze mniej.

W świetle obecnego wzrostu cen, a także trudności z dostępnością pozostałych paliw grzewczych, warto skorzystać z kotła elektrycznego. Energia elektryczna może pochodzić zarówno z elektrowni węglowych, jak i paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Ogrzewanie elektryczne jest ogrzewaniem przyszłości, które przyniesie korzyści nie tylko Tobie, ale również naszej planecie, dlatego warto się na nie zdecydować już dziś.

Jeśli masz wątpliwości i potrzebujesz pomocy z doborem kotła do swojej instalacji grzewczej, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Wykwalifikowani koledzy pomogą Ci z doborem odpowiedniego urządzenia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień