brutto netto
list Kategoria: Ogrzewanie

Zrób pierwszy krok. Przejdź na ogrzewanie elektryczne

Ewolucja energetyczna, która dzieje się na naszych oczach, sprawia, że ogrzewanie elektryczne jest z roku na rok coraz bardziej popularne i powszechne.

Odejście od przestarzałych i nieekologicznych sposobów pozyskiwania energii, takich jak elektrownie węglowe stawia fotowoltaikę i inne OZE na pierwszym miejscu. Dziś elektryczne ogrzewanie domu jest tanie i przede wszystkim ekologiczne. W jaki sposób przygotować się do przejścia na ogrzewanie elektryczne i jakie powinny być pierwsze ku temu kroki? 

Krok pierwszy – termomodernizacja, czyli zmniejszenie kosztów ogrzewania 

Nawet najlepiej działający system grzewczy będzie nieefektywny, jeżeli dom nie jest odpowiednio ocieplony. Straty cieplne powodują stale powiększające się wydatki, dlatego w przypadku przechodzenia na ogrzewanie elektryczne w pierwszej kolejności należy dokonać dokładnej termomodernizacji całego domu. 

Główną zaletą termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, dzięki czemu przejście na ogrzewanie elektryczne zapewni zdecydowane zmniejszenie kosztów skutecznego ogrzania domu. Warto podkreślić, że w przypadku starych domów, potrzeba termomodernizacji budynku, jest znacznie większa niż we współczesnym budownictwie. Ocieplenie dachu, zwiększenie termoizolacji ścian, wymiana okien – to tylko niektóre przykłady z frontu robót, które konieczne są, aby dom charakteryzował się zadowalającą termoizolacją. 

Więcej o samym procesie termomodernizacji możesz znaleźć w naszym artykule pt. "Żaden dom nie jest za stary na energooszczędność"

Krok drugi – dofinansowanie jako skuteczna pomoc w modernizacji ogrzewania 

Programy dofinansowań są dziś szeroko promowane i pozwalają na szybkie i duże inwestycje. Należy podkreślić, że przed podjęciem decyzji o złożenie wniosku na dofinansowanie z programów typu „Czyste powietrze” lub „Mój prąd”, należy przygotować dom do takiej inwestycji. Zmiana sposobu ogrzewania na elektryczny, w przypadku domów, w których nie została przeprowadzona termomodernizacja, całkowicie mija się z celem, ponieważ koszty ogrzewania domu będą stale na wysokim poziomie, z powodu uciekającego ciepła. 

Kiedy dom jest już odpowiednio przygotowany do przejścia na ogrzewanie elektryczne, należy wybrać odpowiednie dofinansowanie. Program „Czyste powietrze” jest ukierunkowany na walkę ze smogiem, ponieważ jakość powietrza w naszym kraju ulega pogorszeniu z roku na rok. Głównym założeniem tego programu jest częściowe sfinansowanie wymiany pieca lub kotła grzewczego. Co więcej, program uwzględnia też finansowanie termomodernizacji, czyli wymiany okien i drzwi czy ocieplenia całego budynku. Program „Czyste powietrze” to doskonały sposób modernizacji swojego dotychczasowego ogrzewania na ogrzewanie elektryczne, np. poprzez wymianę przestarzałego pieca na nowoczesny kocioł elektryczny lub pompę ciepła. Złożenie wniosku o udział w programie „Czyste powietrze” może zostać wykonane w tradycyjny sposób lub poprzez formularz online. 

Przechodząc na ogrzewanie elektryczne, warto także zainteresować się programem dofinansowań „Mój prąd”, czyli dopłatą do instalacji fotowoltaicznej. Obecnie prowadzony jest już trzeci nabór o logicznie brzmiącej nazwie „Mój prąd 4.0”. W ramach dofinansowania można liczyć na 4000 złotych dotacji na zakup instalacji fotowoltaicznej. W przypadku przejścia na ogrzewanie elektryczne instalacja fotowoltaiczna odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ zmniejsza koszty ogrzewania. Warto podkreślić, że wnioski o dofinansowanie z rządowego programu „Mój Prąd 4.0” można składać metodą elektroniczną. 

Dlaczego warto przejść na ogrzewanie elektryczne? 

Ogrzewanie elektryczne to całkowicie nowy poziom ogrzewania, który jest nie tylko opłacalny, ale także i ekologiczny. Co więcej, przejście na ogrzewanie elektryczne wspomagane panelami fotowoltaicznymi pozwala także na ogrzewanie wody urządzeniami takimi jak przepływowe podgrzewacze wody czy zasobniki c.w.u. 

Połączenie ogrzewania elektrycznego wraz z instalacją fotowoltaiczną zapewnia optymalną ilość ciepła w domu i zawsze ciepłą wodę, a koszty takiego ogrzewania będą zadowalająco niskie. Warto dodać, że ogrzewanie elektryczne ze względu na OZE staje się już powoli ogólnoświatowym standardem, dlatego też jest to najlepszy czas na podjęcie decyzji o przejściu na elektryczne ogrzewanie. 

Jeśli chcesz poznać przybliżone zużycie energii oraz koszty ogrzewania elektrycznego, to polecamy skorzystać z naszego darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator doboru kotła.
Kliknij tutaj, aby przejść do kalkulatora

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień