brutto netto

Jak dobrać moc kotła do powierzchni domu? Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne? Te pytania pojawiają się na pewnym etapie każdej inwestycji budowlanej. Dobór kotła o odpowiedniej mocy może być wyzwaniem zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i podczas modernizacji już istniejących kotłowni. Dlatego, w Kospel zaprojektowaliśmy praktyczny kalkulator doboru kotła elektrycznego, który ułatwi wybór odpowiedniego rozwiązania najbardziej wymagającemu inwestorowi.

Kliknij tutaj, aby przejść do kalkulatora

Kalkulator doboru kotła elektrycznego wymaga podania kilku podstawowych danych dotyczących ogrzewanego obiektu. Pierwszym etapem jest określenie stopnia ocieplenia budynku. Zalecamy sprawdzenie dokumentacji projektowej budynku i podanie dokładnego zapotrzebowania energetycznego. Wówczas można być pewnym, że obliczenia kalkulatora będą najdokładniejsze. Jeśli użytkownik nie ma dostępu do dokumentacji projektowej, ma możliwość wyboru jednej z czterech sugerowanych opcji.

Obliczenie zapotrzebowania energetycznego na podstawie zużywanego paliwa

Obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku (kWh/m2/rok) jest możliwe także na podstawie ilości spalanego paliwa. Wystarczy wybrać rodzaj paliwa, podać roczne zużycie oraz ogrzewaną powierzchnię. Zapotrzebowanie energetyczne zostanie wówczas obliczone z wykorzystaniem odpowiedniej formuły. Klikając przycisk "Zastosuj w kalkulatorze", obliczenia będą wykorzystane w dalszej kalkulacji.

Zużycie ciepłej wody użytkowej

W następnej kolejności należy podać dane dotyczące zużycia energii na cele inne, niż grzewcze. Tu podpowiadamy, że czteroosobowa rodzina zużywa przeciętnie na ok. 3000 kWh/rok. Sugerujemy inwestorowi uzupełnienie pola w oparciu na kwotach własnych rachunków za prąd elektryczny. To pozwoli na otrzymanie najbardziej precyzyjnego wyniku kalkulacji.

Ważne jest również zużycie ciepłej wody użytkowej. Przeciętne zużycie dla jednoosobowego gospodarstwa to ok. 18 m3/rok. Jeśli ciepła woda miałaby być przygotowywana z wykorzystaniem innego źródła ciepła, wówczas w tym polu należy wstawić "0".

Taryfa energetyczna, a ogrzewanie elektryczne

Korzystając z kalkulatora, użytkownik ma możliwość wyboru jednej z dwóch taryf: G11 lub G12. Inwestor powinien wiedzieć, że ceny prądu mogą różnić się w zależności od jego dostawcy. W kalkulatorze Kospel sugerowana cena energii za 1 kW została uśredniona. Dokładne informacje o posiadanej taryfie oraz jednostkowej cenie energii można znaleźć na rachunkach za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna i ogrzewanie elektryczne

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Dlatego jedną z ważnych opcji dodatkowych jest możliwość podania mocy posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Wówczas w obliczeniach zostanie uwzględniona energia produkowana przez panele fotowoltaiczne. Czysta energia zostanie uwzględniona w ostatecznej kalkulacji wysokości rocznych rachunków za prąd.

Bufor ciepła i ogrzewanie akumulacyjne

Kalkulator udostępniony na naszej stronie jest również pomocny przy doborze bufora ciepła. Zaznaczając opcję "Bufor c.o." użytkownik jest proszony o wybór rodzaju ogrzewania. Wówczas w wyniku kalkulacji, poza sugerowaną mocą kotła, przedstawiana jest zalecana pojemność bufora.

Kalkulator doboru kotła elektrycznego

Korzystanie z kalkulatora firmy Kospel jest intuicyjnie proste. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby poznać sugerowaną moc kotła elektrycznego oraz bufora c.o. Producent oferuje również gotowe zestawy, w których skład wchodzi kocioł elektryczny oraz odpowiednio dobrany zbiornik na wodę. Ponadto użytkownik korzystający z kalkulatora dowie się jakie jest prognozowane zużycie energii. W ten sposób można bardzo precyzyjnie przewidzieć wysokość przyszłych rachunków za prąd.

Oferta firmy Kospel

W ofercie Kospel znajdują się m.in. wysokiej jakości kotły elektryczne, zbiorniki na wodę oraz przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody. Oferujemy kompleksowe, nowoczesne rozwiązania grzewcze. W celu zapoznania się z pełną gamą oferowanych rozwiązań, zachęcamy do odwiedzenia działu Produkty.