brutto netto
list Kategoria: Ciepła woda

Energooszczędne podgrzewanie wody w domu

Podgrzewacz przepływowy wody to jedno z najbardziej komfortowych urządzeń do przygotowywania ciepłej wody. Podgrzewacze pobierają energię elektryczną tylko w momencie przepływu wody. Takie rozwiązanie sprawia, że są niezwykle energooszczędne (urządzenia posiadają klasę energetyczną A). Dodatkowo przepływowe podgrzewacze pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody. Ponadto uzyskuje się ją niemal od razu po odkręceniu kranu. Przekonaj się, dlaczego warto zainstalować podgrzewacze przepływowe w swoim domu!

Ciepła woda natychmiast i bez ograniczeń

Podgrzewacze przepływowe dobiera się odpowiednio do liczby i rodzaju punktów odbioru wody. Dzięki niewielkim rozmiarom mogą mogą być montowane w pobliżu punktu poboru wody. Szeroka gama podgrzewaczy umożliwia optymalny wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Odpowiedni dobór oraz właściwe miejsce instalacji zapewniają mniejsze zużycie wody, oraz ograniczenie strat ciepła.

Nieograniczony pobór ciepłej wody daje podgrzewaczom przepływowym zdecydowaną przewagę nad urządzeniami pojemnościowymi. Jeśli posiadasz odpowiednią instalację elektryczną, nic nie stoi na przeszkodzie w instalacji urządzenia! Inną opcją jest wybór podgrzewacza pojemnościowego.

Jak dobrać podgrzewacz przepływowy?

jak dobrać podgrzewacz wodyPodgrzewacze przepływowe dobiera się odpowiednio do liczby i rodzaju punktów odbioru wody. W domu najczęściej ciepła woda potrzebna jest w łazience oraz w kuchni. Jeżeli w łazience mamy prysznic ze standardową słuchawką, to zazwyczaj wystarczy zastosować urządzenie o mocy 12-15 kW. Podgrzewacz o większej mocy będzie potrzebny w przypadku posiadania deszczownicy. Wówczas urządzenie podgrzewające wodę będzie musiało mieć większą moc i być bardziej wydajne. W takim przypadku wystarczający powinien być podgrzewacz o mocy od 24 do 27 kW. Dla wanny należy zastosować podgrzewacz o mocy minimum 18 kW.

Rodzaje przepływowych podgrzewaczy wody

Opisane podgrzewacze to urządzenia trójfazowe, zasilane napięciem 400 V. Mogą one dostarczać ciepłą wodę do kilku punktów odbioru. Dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym PPH3 lub bardziej zaawansowany technologicznie model ze sterowaniem elektronicznym PPE3 electronic. Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje więcej korzyści. Zdecydowanie warto tu wspomnieć o większej oszczędności energii oraz zdecydowanie większym komforcie użytkowania.

Jaki podgrzewacz przepływowy wybrać?

Urządzenie jednofazowe zasilane napięciem 230 V można zastosować do jednej umywalki lub zlewozmywaka. Najbardziej popularne są podgrzewacze wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką. Jest to np. model EPS2. W domkach letniskowych i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P. Posiadają one stopień ochrony IP25 - ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem. Jednocześnie przy mocy 6 kW pozwalają uzyskać strumień wody wystarczający do umycia naczyń itp.

Podgrzewanie wody prądem – ile to kosztuje?

Więcej o kosztach związanych z podgrzewaniem wody pisaliśmy już w artykule pt. "Podgrzewanie wody prądem – ile to kosztuje?". Warto jednak pamiętać, że podgrzewacze przepływowe zużywają energię tylko w momencie poboru ciepłej wody. Należą do jednych z najbardziej energooszczędnych urządzeń służących do ogrzewania wody. Przy wyborze urządzeń często pojawia się pytanie "ile kosztuje podgrzewanie wody prądem?".

Obliczymy koszt podgrzania 1000 litrów (1 m3) wody, przy założeniu, że temperaturę podnosimy o 30oC (najczęściej podgrzewamy wodę z ok. 10oC do ok. 40oC). Wydajność podgrzewacza o mocy 21 kW (np. PPE3 electronic) wynosi 10,1l/min. Urządzenie to nagrzeje 1000 litrów wody w 99 minut czyli 1,65 godziny zużywając ok. 35 kWh. Koszt zużytej energii wyniesie zatem  24,15 zł brutto (35 kWh x 0,69 zł – średnia cena energii w taryfie G11 w Polsce, 12.2021). 

Natomiast z innego naszego artykułu możesz dowiedzieć się ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym - zapraszamy do lektury

Sterowanie elektryczne a sterowanie hydrauliczne w elektrycznych podgrzewaczach wody

Warto wspomnieć, że podgrzewacze ze sterowaniem elektronicznym są najbardziej komfortowe i ekonomiczne. Urządzenia umożliwiają precyzyjną regulację i stabilizację temperatury wody. Płynny dobór mocy daje do 30% oszczędności wody i energii w stosunku do podgrzewacza z załączaniem hydraulicznym.

*Należy również zauważyć, że przeciętny ogrzewacz pojemnościowy 80 litrów ma straty energii na poziomie 1,5 kWh/24h. Oznacza to ok. 550kWh energii. Zastępując go podgrzewaczem przepływowym, można zaoszczędzić ok. 378 zł rocznie.

Przepływowy podgrzewacz wody - czy warto wybrać?

Na podstawie powyższych wyliczeń można stwierdzić, że przygotowywanie ciepłej wody użytkowej za pomocą elektrycznego przepływowego podgrzewacza nie jest drogie. Takie rozwiązanie zapewnia komfortową i ekonomiczną eksploatację. Wynika to z faktu, że urządzenie można dobrać optymalnie do planowanego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Podgrzewacz instaluje się blisko punktów odbioru wody, dzięki czemu straty wody i energii są ograniczone do minimum.

Firma Kospel posiada w ofercie szeroką gamę podgrzewaczy wody. W sprzedaży dostępne są modele o mocy od 3,5 kW do 36 kW. Wybór odpowiedniego urządzenia można dopasować optymalnie do potrzeb użytkownika. Szczegółowe informacje na temat wszystkich podgrzewaczy można znaleźć w dziale Produkty.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień