list Kategoria: Elektryczne kotły c.o.

Oblicz koszt ogrzewania elektrycznego w Twoim domu

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne? Jak dobrać moc kotła do powierzchni domu? Te pytania pojawiają się na pewnym etapie każdej inwestycji budowlanej.

Dobór kotła o odpowiedniej mocy może być wyzwaniem zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i podczas modernizacji już istniejących kotłowni.

Kocioł elektryczny stanowi doskonałe, alternatywne drugie źródło ciepła. Nie wymaga dodatkowych pozwoleń, rozbudowy kotłowni lub komina. Ta alternatywa jest szczególnie atrakcyjna dziś, kiedy zawirowania na rynku energetycznym potrafią mocno zachwiać domowy budżet.

Dlatego, w Kospel zaprojektowaliśmy praktyczny kalkulator doboru kotła elektrycznego, który ułatwi wybór odpowiedniego rozwiązania każdemu - nawet najbardziej wymagającemu inwestorowi. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać to narzędzie? Czytaj dalej!

Kliknij tutaj, aby przejść do kalkulatora

Korzystanie z naszego kalkulatora jest proste i intuicyjne. Na początku podajesz kilka podstawowych danych dotyczących ogrzewanego obiektu, ponieważ kalkulator musi czuć pewny grunt pod swoimi cyfrowymi stopami. Odsuwając żarty na bok - jest to po prostu konieczny fundament dalszych wyliczeń.

Pierwszy etap to określenie stopnia ocieplenia budynku. W tym celu sprawdź dokumentację projektowej budynku. W dokumentach powinno być podane dokładne zapotrzebowanie energetyczne. Wówczas masz pewność, że obliczenia kalkulatora będą najdokładniejsze. Jeśli nie masz dostępu do takiej dokumentacji projektowej, to wówczas pojawia się przed Tobą możliwość wyboru jednej z czterech sugerowanych opcji:

  • Słabo ocieplony - 200 kWh/m2/rok
  • Przeciętnie ocieplony - 100 kWh/m2/rok
  • Dobrze ocieplony - 70 kWh/m2/rok
  • Bardzo dobrze ocieplony - 35 kWh/m2/rok.

Obliczenie zapotrzebowania energetycznego na podstawie zużywanego paliwa

Czy wiesz, że obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku (kWh/m2/rok) jest możliwe także na podstawie ilości spalanego paliwa? Wystarczy, że wybierzesz rodzaj paliwa, roczne zużycie oraz ogrzewaną powierzchnię. Zapotrzebowanie energetyczne zostanie wówczas obliczone z wykorzystaniem odpowiedniej formuły. Klikając przycisk "Zastosuj w kalkulatorze", obliczenia będą wykorzystane w dalszej kalkulacji.

Zużycie ciepłej wody użytkowej

Idziemy dalej. W następnej kolejności podaj dane dotyczące zużycia energii na cele inne niż grzewcze. Potrzebujesz podpowiedzi? Już podajemy ściągawkę ;) Czteroosobowa rodzina zużywa przeciętnie na ok. 3000 kWh w przeciągu jednego roku. Uzupełnij pola na podstawie kwot własnych rachunków za prąd elektryczny. To pozwoli na otrzymanie najbardziej precyzyjnego wyniku kalkulacji.

Ważne jest również zużycie ciepłej wody użytkowej. Przeciętne jednoosobowe gospodarstwo zużywa ok. 18 m3/rok. Jeśli ciepła woda miałaby być przygotowywana z wykorzystaniem innego źródła ciepła, wówczas w tym polu należy wstawić „0”

Taryfa energetyczna, a ogrzewanie elektryczne

Kolejnym punktem jest wybór jednej z dwóch taryf, czyli G11 lub G12. Pamiętaj, że ceny prądu mogą różnić się w zależności od dostawcy! W naszym kalkulatorze Kospel sugerowana cena energii za 1 kW została uśredniona. Dokładne informacje o posiadanej taryfie oraz jednostkowej cenie energii znajdziesz na rachunkach za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna i ogrzewanie elektryczne

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Dlatego jedną z ważnych opcji dodatkowych jest możliwość podania mocy posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Wówczas w obliczeniach zostanie uwzględniona energia produkowana przez panele fotowoltaiczne. Czysta energia zostanie uwzględniona w ostatecznej kalkulacji wysokości rocznych rachunków za prąd.

Kalkulator doboru kotła elektrycznego

Korzystanie z kalkulatora firmy Kospel jest intuicyjnie proste. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby poznać sugerowaną moc kotła elektrycznego oraz bufora c.o. Polecamy także gotowe zestawy, w których skład wchodzi kocioł elektryczny oraz odpowiednio dobrany zbiornik na wodę. Korzystając z naszego kalkulatora dowiesz się, jakie jest prognozowane zużycie energii. W ten sposób można bardzo precyzyjnie przewidzieć wysokość przyszłych rachunków za prąd, co z pewnością ustabilizuje Twój miesięczny budżet!

Oferta firmy Kospel

W naszej ofercie znajdują się m.in. wysokiej jakości kotły elektryczne, zbiorniki na wodę oraz przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody. Oferujemy kompleksowe, nowoczesne rozwiązania grzewcze. W celu zapoznania się z pełną gamą oferowanych rozwiązań zachęcamy do odwiedzenia działu produkty.

Tagi Homeinfo
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień